×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
26. marts, 2015
Drukāt

NEDĒĻAS FILMA: Nogalināt ziņnesi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Pēc patiesiem notikumiem veidotā biogrāfiskā filma „Nogalināt ziņnesi” ir tik neērta, ka ASV lielie kinoteātru tīkli to savos repertuāros neiekļāva. Un tas liek uzdod daudzus jautājumus, bet žurnālista Gerija Veba loma ir viens no spilgtākajiem ierakstiem aktiera Džeremija Rennera karjerā.

1996. gadā Kalifornijas žurnālists Gerijs Vebs atrada pavedienu, kas saistīja CIP un Nikaragvas narkotiku biznesmeņus, un tas kļuva liktenīgs gan viņa karjerai, gan ģimenei un – galu galā – arī dzīvei. Doma, ka ASV varētu kaut pastarpināti piedalīties Latīņamerikas nemiernieku cīņās un ieroču iegādē, tonnām narkotiku nogādājot arī uz Losandželosas visnabadzīgākajiem melnādaino rajoniem, nebija no tām, kas glaimoja valdībai, tāpēc Vebs tika padarīts par grēkāzi, bet viņa biogrāfijā uzmeklēti paši netīkamākie fakti, lai, meistarīgi darbojoties sabiedrisko attiecību algotņiem, uzmanību novērstu no patiesības un pārsviestu uz žurnālista dzīves ne tik baltajām lappusēm, nevienā brīdī nedomājot, kādas sekas šāda darbība varētu atstāt. Kā labi zināms, lietās, kurās iejauktas augstākās aprindas un lielā politika, mazo „skrūvīšu” liktenis bez jelkādām iebildēm var tikt upurēts mīļā miera labad, bet Veba raksts, publicēts nebūt ne ietekmīgākajā ASV avīzē „San Jose Mercury News”, bija bezprecedenta gadījums, jo vienlaikus ar nonākšanu tipogrāfijā tas tika palaists globālajā tīmeklī, un lavīnu apturēt vairs nebija nevienam pa spēkam. Bet CIP atmaskojošās publikācijas kļuva par Pulicera prēmiju ieguvušā Gerija Veba gulbja dziesmu, pieliekot punktu daudzsološa žurnālista karjerai.

Galvenās lomas atveidotājs un divu „Oskaru” nominants Džeremijs Renners, kurš ir arī viens no filmas „Nogalināt ziņnesi” producentiem, ne vienā vien intervijā atzinis, ka šis darbs bija no tiem, kas vienkārši jādara, un viņa sniegums ir vairāk nekā pārliecinošs – pērnā gada kontekstā Reners varēja tikt nominēts arī „Oskaram”, ja vien ne filmas kutelīgais temats nepadarītu to par nevēlamu kinoskatītāja acīm un zināšanai. Taču „Nogalināt ziņnesi” nudien nav arī ideāla – tās režisors Maikls Kuesta vairāk zināms kā aizkadra vīrs no viena no šobrīd visaugstāk vērtētajiem amerikāņu seriāliem „Svešais starp savējiem”, un paralēles var vilkt starp abiem darbiem, kaut arī kinematogrāfiski nostrādātāks un arī vizuāli „avīžnieciskāks” ir Aleksa Gansa un Hovarda Gordona izauklētais projekts. Taču Kuestas filma nav arī no tām, kurai paiet garām bez ievērības: tā gan aizpilda vēsturiski būtiskus robus pasaules politikā un atbild uz jautājumu, kāda ir saistība Bila Klintona bikšu rāvējslēdzējam ar narkotikām no Nikaragvas, tā – mūsdienās! – tikusi pakļauta apzinātai cenzūrai, un tās filmēšanas grupa ne bez lišķības atklājusi, ka no valdībai ļoti pietuvinātiem avotiem saņēmusi siltus ieteikumus nodarboties ar ko citu.

UZZIŅA:

„Nogalināt ziņnesi”/”Kill the Messenger”

ASV, 2014.

Režisors: Maikls Kuesta

Lomās: Džeremijs Renners, Rozmarija Devita, Mērija Elizabete Vinsteda, Olivers Plats, Paza Vega, Rejs Liota, Maikls Šņs, Endijs Garsija

No 27. marta „Kino Citadele”, „Cinamon”, „Multikino”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+