×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
22. augusts, 2014
Drukāt

Vai tēva parādus var piedzīt no bērniem?

Foto - LETAFoto - LETA

Vai tēva parādus var piedzīt no bērniem (viens studē, otram nav darba)? Tēvs viņiem nav maksājis uzturlīdzekļus, ne citādi par viņiem rūpējies. Vai bērni var juridiski norobežoties no tēva parādu maksāšanas?
 AUSMA PĀRGAUJAS NOVADĀ

Civillikums paredz, ka bērni par vecāku parādiem atbild tikai tad, ja vecāki miruši, ir atklājies mantojums un bērni pieņem šo mantojumu. Ja vecāki ir dzīvi, katrs pats atbild par saviem parādiem.

Taču praksē vecāku parādi dažkārt var attiekties arī uz bērniem piederošu īpašumu. Tā var gadīties, ja, piemēram, bērni dzīvo kopā ar vecākiem un viņu dzīvesvietā atrodas gan vecākiem, gan bērniem piederošas mantas, kuras tiesu izpildītājs var aprakstīt un apķīlāt, lai piedzītu parādu. Tad bērniem būs jāpierāda tiesu izpildītājam, ka konkrētā manta pieder tieši viņiem (ar čekiem u.tml.), vai arī, ja bērniem piederošā manta tomēr tiks aprakstīta, būs jāsniedz prasība tiesā un jālūdz izslēgt viņiem piederošo mantu no aprakstes akta (pēc Civilprocesa likuma 633. panta nosacījumiem).

Prasību par mantas izslēgšanu no aprakstes akta, piedziņas atzīmes dzēšanu zemesgrāmatā vai citu prasību ceļ pret parādnieku un piedzinēju. Ja manta aprakstīta, ņemot vērā krimināllietas spriedumu par mantas konfiskāciju, kā atbildētājus pieaicina notiesāto un finanšu iestādi. Ja manta jau pārdota, prasību iesniedz arī pret personām, kurām manta nodota. Ja tiesa apmierina ar nekustamo īpašumu saistītu prasību, ierakstu zemesgrāmatā par īpašuma tiesību pāreju tā ieguvējam atzīst par spēkā neesošu.

Ja bērni dzīvo vecākiem piederošā nekustamajā īpašumā, kurā viņiem nepieder domājamās daļas, un šis nekustamais īpašums tiek pārdots izsolē, lai atgūtu kāda vecāka parādu, bērniem vajadzēs šo īpašumu atbrīvot kopā ar vecākiem, lai to nodotu jaunajam īpašniekam.

KONSULTĒJIS JURISTS ALEKSANDRS ČIČERINS

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+