×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
8. marts, 2018
Drukāt

Tēvus vilina lasīt ar kruīza biļetes izlozi (1)

Foto: Krists LuhaersFoto: Krists Luhaers

Sestdien, 10. martā, plkst. 12 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē notiks ikgadējie “Lielie lasīšanas svētki” – lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2017” noslēguma un apbalvošanas pasākums, LA.lv uzzināja LNB.

Tajā piedalīsies ap 800 žūrijas ekspertu – bērnu, jauniešu un pieaugušo, – pārstāvot bibliotēkas un skolas no visiem Latvijas novadiem un sveicot aizvadītā gada iecienītāko grāmatu autorus, ilustratorus, tulkotājus, kā arī izdevējus.

Svētki noritēs divās daļās: plkst. 12 sāksies pasākums mazajiem lasītājiem 5+ līdz 9+ vecuma grupā. Savukārt plkst. 13.30 sāksies pasākums pusaudžiem un jauniešiem 11+ līdz 15+ vecuma grupā. Vienlaikus sveiksim aktīvākos vecākus – “Lasīšanas vēstneses” un “Tēvu kampaņas” loterijas izlozes uzvarētājus, kā arī – cildināsim aktīvākos bibliotekārus, kas rūpējas, lai bērni un jaunieši varētu lasīt aktuālu literatūru, dalītos savos iespaidos un iemantotu lasītprieku.

“Mūsu kopējais mērķis ir nodrošināt kvalitatīvu grāmatu nokļūšanu līdz bibliotēkām un lasītājiem, tādējādi veicinot lasītprieku un sekmējot grāmatniecības un personības attīstību. Uzdevums ir konsolidēt valsts, pašvaldību un sabiedrības iniciatīvas un pasākumus, kā arī finansējumu lasīšanas veicināšanai, piedāvājot bērniem, jauniešiem un viņu vecākiem iespēju iesaistīties nacionāla mēroga lasīšanas kampaņā. Žūrijas eksperti iemācās vērtēt grāmatas saturu un dizainu un iesaista draugus sarunās par lasīto,” stāsta LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova.

Apkopotie programmas rezultāti liecina, ka 2017. gadā žūrijā un lasīšanas maratonā ir piedalījušies ap 20 000 lasītāju 668 bibliotēkās.

“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” aizvadītā gada kolekcijā iekļautas 28 grāmatas no astoņām dažādām izdevniecībām. Tās ir: “Jāņa Rozes apgāds”, “Zvaigzne ABC”, “liels un mazs”, “Lietusdārzs”, “Latvijas Mediji”, “Pētergailis”, “Annele” un “Egmont Latvija”. Atzītāko grāmatu vidū ir gan aizraujoši oriģinālliteratūras izdevumi, gan tulkojumi. Vairāku tūkstošu lasītāju visaugstāko novērtējumu saņēmuši kā lasītāju jau iemīļoti rakstnieki – Māris Rungulis un Kārlis Vērdiņš, tā arī debitanti – piemēram, Māra Viška, Uldis Daugaviņš, Mārtiņš Sirmais, kuru kopdarbs “Baltais lācis: pasaku pavārgrāmata bērniem” rosinājusi īstus literārus un gastronomiskus priekus daudzās bibliotēkās un skolās.

Gandarījumu sagādā fakts, ka daudzi slaveni ārzemju autori ir viesojušies Latvijā. Vācu rakstniece Anete Mīrsva par savu grāmatu “Samsona ceļojums” 2017. gadā saņēma Starptautisko Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā, savukārt lietuviešu ilustrators un rakstnieks Ķēstutis Kasparavičs ir saņēmis šo pašu balvu 2010. gadā. Savukārt neparastais divu franču rakstnieku tandēms – Silēna Edgāra un Pols Beorns, kuri kopā radījuši aizraujošu fantāzijas un vēstures romānu jauniešiem “14 – 14”, tikās ar saviem latviešu lasītājiem pērn.

Mazos lasītājus sajūsminājuši mūsu izcilo ilustratoru darbi, piemēram, Anitas Kreituses ilustrācijas lielformāta grāmatai “Puika, kas zīmēja kaķus”. Bērnu žūrija novērtē labus jokus un asprātības stāstos par skolas dzīvi. Arī stāsti par dzīvniekiem vienmēr iegūst daudz balsu. Salīdzinot ar bērniem, kuriem visvairāk patikušas pasakas, jauniešu žūrija 15+ vecumgrupā devusi priekšroku problēmliteratūrai, blogeres neapskaužamajai pieredzei, un puiša izjūtām, ierodoties jaunā skolā.

Programmu “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” izstrādājis LNB Bērnu literatūras centrs, kas tiek īstenota kopā ar bibliotēkām un skolām kā priekpilna jaunāko grāmatu lasīšanas sacensība. Tā norisinās visā Latvijā jau 17 gadus, bet kopš 2007. gada – arī latviešu centros citur pasaulē.

2017. gadā visvairāk žūrijas lasītāju pulcējušies šādās Latvijas bibliotēkās:
Rīgas Centra humanitārās vidusskolas bibliotēka
Kuldīgas Galvenā bibliotēka
Alūksnes pilsētas bibliotēka
Jaunmārupes pamatskolas bibliotēka
Rīgas 85. vidusskolas bibliotēka
Bebrenes pagasta bibliotēka
Brocēnu pašvaldības bibliotēka
Rēzeknes pilsētas bērnu bibliotēka
Tukuma Raiņa ģimnāzijas bibliotēka
Rīgas Centrālās bibliotēkas filiālbibliotēka “Vidzeme”

Viskuplākais 2017. gada programmas dalībnieku skaits latviešu diasporas centros:
Luksemburgas Eiropas skolā un Ņujorkas latviešu evaņģēliski luteriskās draudzes Ņūdžersijas latviešu pamatskolā.

Par dažādām inovācijām lasīšanas veicināšanā apbalvojumus saņems:
Daugavpils bērnu bibliotēka “Zīlīte”
Kursīšu pagasta bibliotēka – informācijas centrs
Līvu sākumskolas bibliotēka
Pārventas bibliotēka

Piecas aktīvākās mātes, kuras tiek dēvētas par “Lasīšanas vēstnesēm” no Kurzemes, Zemgales, Vidzemes, Latgales un Rīgas, saņems īpašu jaunāko grāmatu dāvinājumu. Savukārt tēvu iesaistīšanas kampaņas balvu fondā ir viena “Tallink” kruīza ceļojuma dāvanu karte maršrutā Rīga-Stokholma-Rīga, piecas izklaides parka “Avārijas brigāde” ģimenes biļetes, četras Rīgas Motormuzeja ģimenes biļetes, trīs Latvijas Leļļu teātra ģimenes biļetes un Ventspils Ūdens piedzīvojumu parka ģimenes biļete. Visas elektroniskā balsojuma anketas piedalās trīs “Tallink” ceļojumu dāvanu karšu izlozē. Laimētāji tiks paziņoti 10. martā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Draugiem Facebook Twitter Google+