×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
7. oktobris, 2013
Drukāt

Tibetā atklāts minerāls, par kuru cietāks ir tikai dimants

Arhīva fotoArhīva foto

Tikai gluži nesen Starptautiskā mineraloģijas asociācija oficiāli apstiprināja jau 2009. gadā starptautiskas pētnieku grupas veikto atklājumu, ka Tibetā atrasta jauna kubiskās formas bora nitrīda dabiskā modifikācija, kas nodēvēta par kvingsognītu. Tas pagaidām ir vienīgais zināmais bora minerāls, kas ekstremālos apstākļos veidojas Zemes dzīlēs. Visi citi zināmie bora minerāli top tuvu Zemes virsmai.

Kvingsognītu atklāja ar hromu bagātā paleookeāniskajā garozā, kas savulaik “panirusi” zem līdzās esošās litosfēras plātnes. Tur, 300 kilometru dziļumā, aptuveni 120 000 atmosfēru spiediena un 1300 Celsija grādu apstākļos, notikusi citu minerālu pārkristalizēšanās kvingsonītā. Aptuveni pirms 180 miljoniem gadu tektoniskie procesi, kas izraisīja senā okeāna Paleotetisa izzušanu un Indijas sadursmi ar Āzijas litosfēras plātni, “izstūma” iežus tuvāk zemes virspusei.

Zināma arī bora nitrīda mākslīgā kubiskā modifikācija, tā dēvētais elbors, borazons jeb kubonīts, kuru laboratorijas apstākļos pirmo reizi ieguva 1957. gadā un kuru kopš tā laika plaši izmanto rūpniecībā, jo tam piemīt ļoti augsta cietības pakāpe, kas ne ar ko neatpaliek no dabiskā dimanta.

Vairāk par atklājumiem, vēsturi un tās mīklām uzzināsi jaunajā žurnālā “Planētas Noslēpumi”!

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+