×
Mobilā versija
+9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
4. augusts, 2016
Drukāt

Tic Krievijas propagandai, bet paši nešaus. Saruna ar pētnieku Mārtiņu Hiršu (14)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Ja 55% Latvijas krievu uzskata, ka pie mums atdzimst fašisms, bet 41% piekrīt, ka Krievijas iejaukšanās ir nepieciešama un pamatota, vai tas nav iemesls uztraukumam? Šādus datus sniedz nesen tapušais Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra pētījums “Sabiedrības destabilizācijas iespējamība Latvijā”. Saruna ar pētnieku MĀRTIŅU HIRŠU.

– Iepriekš ir bijusi pieredze ar valdības pasūtītiem pētījumiem par sabiedrības saliedētību, kuriem ir publiskā daļa – tajā tiek stāstīts, ka “krievi jūtas piederīgi Latvijai” un citas jaukas lietas, bet ir arī slēgtā daļa, par kuru nekas īpaši netiek stāstīts. Sakiet godīgi, vai arī jūsu pētījumam ir tāda slepenā daļa?

– Nē, mums tādas nav. Protams, mēs neatklājam informāciju, kas saistīta ar personu datiem, taču viss pārējais ir publiski pie­ejams.

– Taču arī ne uzreiz! Kad Ministru kabinets maijā apsprieda gatavošanos Latgales kongresa simtgadei, jautājums bija iekļauts slēgtajā daļā tieši tāpēc, ka ziņojumā bija atsauces uz jūsu pētījumu. Vai jums ir skaidrojums par šo piesardzību?

– Varbūt no malas izskatījās, ka te ir mēģinājums kaut ko slēpt, taču tā tas nebija. Sākumā šis pētījums netika afišēts, bet tagad tas ir brīvi pieejams internetā.

Kāpēc par šiem jautājumiem ir piesardzība? Tāpēc, ka mums pievērsta pasaules uzmanība, tiek pieņemti atbildīgi lēmumi NATO līmenī, un līdz ar to palielinās arī provokāciju risks. Arī Rietumu medijos nereti parādās dažādi pārspīlējumi. Piemēram, amerikāņu militārajā žurnālā “Per Concordiam” Latvija bija apskatīta kā Krievijas hibrīdkara nākamais mērķis. Raksta autors aprakstījis lielo nepilsoņu skaitu, lielo etnisko krievu īpatsvaru Latvijā un arī minējis latgaliešus kā atšķirīgu etnisko grupu ar savu valodu, kas arī esot prokrieviska. Vienīgi laikraksts “The New York Times”, rakstot par šo tēmu, bija godīgi atzinis, ka nezina, ko cilvēki Latgalē domā, jo tas nav izpētīts.

Mūsu pētījums apliecina, ka problēmas, protams, ir, bet situācija nav tik slikta, kā to mēģina parādīt, piemēram, BBC filma par iespējamo Trešo pasaules karu, kas it kā varot sākties Latgales dēļ.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Vislielākais drauds Latvijai ir valdības attieksme pret savu tautu.

 2. Grafists atkal apmaldījies.Šeit taču raksta latviski.

  • И что, думаете, я этого не вижу? Главное не то, на каком языке говорит и пишет каждый, а то, понимает ли он, что говорят и пишут другие, и понимают ли его самого. Если это есть, то всё в порядке.

   • so I can write English? on my mind the only reason to prefer Russian is, that for the majority Russian is the only foreign language they know.

    • Yes, of course. You can write in English. Но вот расхожеее мнение о неспособности русских к другим языкам – неверно. Всё как и у других народов, кому то языки даются лучше, кому то хуже.

 3. Конечно, конечно. Этническая диктатура это решение всех проблем. Всех, кто не согласен – в лагеря, или сразу в печку. Как знакомо всё это.

 4. Нет, вы все всё-таки больные люди, если вот «это» выдаёте за эксперта. Кто-нибудь может вопринимать этого сморчка серъёзно?! Апсурд. А за такие «исследования» ещё и деньги платят.

 5. problēmas cēlonis: Atbildēt

  Igauņi savas skolas jau sen pārslēdza uz valsts valodu, bet mūsu mankurtizēto padomiešu valdības ir par gļēvu vai nodevīgu, lai to darītu mūsu zemē. Rezultāts ir skaidri redzams.

 6. Kam būs plinte tie šaus, citi durs. Labāk sniedziet tiem antifašistiem priekšstatu, kāda dzīvīte šobrīd ie Krimā un apgaismojiet, ja te būs Krievija, tad te būs Krievija, saujiņa palikušo latviešu nekādu Eiropu un labklājību šiem vairs nodrošināt nespēs.

 7. Un kā tad mēs tos Krievijas atbalstītājus ņemsim armijā vai specdienestos? Vai pat vienkārši policijā? Pats nešaus un neļaus citiem arī šaut uz iebrucējiem? Aizvērs acis uz prokrievisko elementu izlēcieniem? Vai tāda ir mūsu drošība?

 8. Peetiijums atspoguljo gandriiz sazombeeto cilveeku skaitu.
  Vajadzeetu varbuut paraadiit, kas tad iisti notiek krievijaa?

Draugiem Facebook Twitter Google+