×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
19. oktobris, 2015
Drukāt

Uldis Šmits: Ticamā versija (6)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Notriektās Malaizijas nacionālās aviokompānijas lidmašīnas atlūzas

Nesen publiskotais Nīderlandes vadītās starptautiskās izmeklēšanas komisijas ziņojums par Malaizijas nacionālās aviokompānijas lidmašīnas notriekšanu virs Ukrainas pagājušā gada vasarā ir tikai pirmais solis patiesības virzienā. Jo komisijas uzdevums bija noskaidrot traģēdijas, varētu teikt, tehniskos iemeslus un sniegt ieteikumus, lai izvairītos no līdzīgiem gadījumiem. Ir konstatēts, ka lidmašīna tika notriekta ar Krievijā ražotu zenītraķeti no promaskavisko grupējumu kontrolētās teritorijas. Noziegumu izmeklē arī Nīderlandes prokuratūra, kura nāks klajā ar rezultātu apkopojumu pēc dažiem mēnešiem. Tad vajadzētu sekot tiesai.

Tas acīmredzot nebūs ar ANO Drošības padomes rezolūciju izveidots tribunāls, jo Krievija šogad jūlijā izmantoja savas veto tiesības, lai tādu nepieļautu, un diez vai pieļaus. Krievijas pārstāvji jau sākotnēji nodēvēja ierosinājumu par “kontrproduktīvu”, vēlāk iebilda “principā” un, starp citu, apgalvoja, ka vispirms jāsagaida Nīderlandes komisijas atzinumi, bet, kad tie nu ir sagaidīti, Maskava izsaka “nopietnas šaubas” par izmeklētāju veikto darbu, “kategoriski nepiekrīt” ziņojuma galvenajiem slēdzieniem un grib jaunu izmeklēšanu.

Der atcerēties Malaizijas lidmašīnas notriekšanas fakta atspoguļojumu Krievijas plašsaziņas līdzekļos, kas vispār būtu atsevišķa pētījuma vērts, un tam, iespējams, varētu pievērsties komunikāciju zinātnes vai informācijas kara speciālisti. Varbūt arī psihologi. “Traģēdija nebūtu notikusi, ja Ukrainas austrumos valdītu miers,” pavēstīja Putins, kurš pats nebija ļāvis mieram tur iestāties, iesūtot Ukrainas austrumos karotāju kontingentus un ieročus, tajā skaitā, iespējams, zenītraķešu kompleksu, kas notrieca Malaizijas lidmašīnu. Protams, gandrīz visās izplatītajās versijās vaininieces loma bija atvēlēta Ukrainai. Bet vajadzēja iepīt stāstos arī kādu sazvērestību, kas atsegtu Kijevas huntas īsteno seju. Saskaņā ar tūlīt pēc katastrofas pasviesto versiju huntai bija atgadījies misēklis – tā plānojusi sašaut lidmašīnu, ar ko pārvietojas Krievijas valsts galva, taču aiz pārskatīšanās trāpīts citai. To klāstīja nevis dzeltenā prese, bet valdības kontrolētais ziņu dienests “Interfax”, atsaucoties uz avotiem “Rossaviacija” jeb Federālajā gaisa transporta aģentūrā. Krievijas Aizsardzības ministrija un Krievijas izmeklēšanas komiteja līdz pēdējam brīdim aizstāvēja viedokli, ka Malaizijas lidmašīnu notriekuši Ukrainas gaisa spēku iznīcinātāji. “Komsomoļskaja pravda” tiražēja “materiālu” par CIP operāciju, un visa Krievijas publiskā telpa pildījās ar ukraiņus vai Rietumu aģentus atmaskojošiem “jauniem pierādījumiem”, par ko gādāja plašs izplatītāju spektrs, sākot ar amatpersonām un beidzot ar troļļu fermām. Dažas versijas tika TV kanālos populārzinātniski skaidrotas, ņemot talkā kartes, shēmas un falsificētus satelītuzņēmumus. Novelt vainu uz Ukrainu bija svarīgs nacionālpatriotisks uzdevums, jo pretējā gadījumā apstiprinātos, ka Kremlis balsta Donbasa “tautas republikas” ne tikai ar humānajiem konvojiem, bet arī militāri.

Taču daudzus melus atspēko viens pats Nīderlandes vadītās komisijas secinājums, ka 298 cilvēku nāvi nesa zeme–gaiss tipa raķete. Atbildīgo loks ir iezīmējies un, domājams, konkretizēsies. Cits jautājums, vai par šo noziegumu atbildība tiešām arī iestāsies. Bet ne mazāk nozīmīgi par vēl izdarāmajiem juridiskajiem slēdzieniem būs politiskie.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Статейка автора исключительна тенденциозна и предзята. Все выводы и заключения автора сделаны на основе принятой априори вины России. При этом очевидные натянутости и нестыковки, а также подгонки под нужный результат, в этом докладе автор не видит совершенно. Мало того, что само расследование проводилось с нарушением международных авиоционных правил, так в нём самом никак не расследуются действия украинских авиадиспетчеров, в том числе, военных. Никак не объясняется разница в весе самих поражающих элементов. А площадь территории вероятного запуска – более 300 квадратных километров, в разные стороны. Туфта это всё, а не расследование.

  2. domājošiem cilvēkiem sen ir skaidrs, ka lidmašīnu varēja notrieca tikai apmācīti krievu karavīri.

    • Чего же вы так плохо думаете про украинских военных? По вашему мнению, они вообще ничего не умеют?!

  3. “notriekta ar Krievijā ražotu zenītraķeti no promaskavisko grupējumu kontrolētās teritorijas”-nevajag izdomāt,ziņojumā nav norādīta vieta,no kurienes palaists “buk” !

  4. Krievijai jāatņem veto tiesības ANO!

    • Ну, ну. А попа не треснет от усердия?! Сам отнимать будешь или на помощь позовёшь кого-нибудь?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gaļa paliek gaļa!

Saeimas deputāts Jānis Dombrava savā rakstā “Ārvalstu studenti – kebabu cepēji” portālā “Delfi.lv” vērš uzmanību uz ārvalstu studentu īpatsvaru Latvijā – kopš 2012. gada trešo valstu valstspiederīgo studentu un apmaiņas studentu skaits esot pieaudzis piecas reizes  – no 696 līdz 3397. Politiķis apšauba, ka visi ārvalstu studenti patiešām ierodas Latvijā studēt. Viņaprāt, daudzi studijas izmanto vien kā aizsegu, lai varētu mierīgi dzīvot un strādāt Eiropas Savienībā. J. Dombrava raksta: “”YouTube” ir atrodami daudzi video, kur indiešiem un pakistāniešiem tiek piedāvāta iespēja viegli un lēti ieceļot Eiropā, kļūstot par “studentu” Latvijā. Šajos reklāmas video tiek pausts, ka Latvija apstiprina 99,3% no visiem pieteikumiem. Vienkāršiem vārdiem sakot, ja esi pakistānietis un gribi braukt uz Eiropu pelnīt ar kebabu cepšanu, tad ir jābrauc uz Latviju, jo te visus ņem pretim bez liekām pārbaudēm.”

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+