×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.7°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
27. janvāris, 2012
Drukāt

Tie ir jūsu dati, jūs tos kontrolējat


Foto - EPPFoto - EPP

Vai jūs kādreiz esat domājuši par to, kas notiek ar jūsu datiem pēc tam, kad jūs esat tos ievadījuši tiešsaistē, lai rezervētu lidojumu? Vai jūs tiešām varat dzēst savu fotogrāfiju, kas ir augšupielādēta sociālā tīkla vietnē? Vai jūs zināt, kas varētu jums palīdzēt, ja jūsu dati ir nozagti vai ļaunprātīgi izmantoti? 


 

Daudzi eiropieši sev uzdod šos jautājumus. Lai gan cilvēki pieņem interneta pieaugošo ietekmi ikdienas dzīvē, 71% Latvijas interneta lietotāju nelabprāt izpauž savus personas datus. Tikai 17% Latvijas sociālo tīklu un vēl mazāk personu, kuras iepērkas tiešsaistē (12%), uzskata, ka tās pilnībā kontrolē savus personas datus.

Izmantojot sociālo tīklu vietnes, viedtālruņus, kas mums sniedz informāciju, kur atrodas tuvākais restorāns, un viedkartes, kurās tiek uzglabāta mūsu sensitīvā medicīniskā informācija, mēs atstājam digitālas pēdas ar ikkatru darbību. Šajā “jaunajā drosmīgajā datu pasaulē” mums ir nepieciešami stingri datu aizsardzības noteikumi. Eiropā 1995. gada Datu aizsardzības direktīva bija būtisks pavērsiens personas privātuma un efektīvas datu aizsardzības nodrošināšanā. Taču atšķirības veidā, kādā valstis šo tiesību aktu ir īstenojušas, ir radījušas robus aizsardzībā atkarībā no tā, kur persona dzīvo vai iegādājas preces vai pakalpojumus.

 

Pašreizējos noteikumus ir nepieciešams modernizēt – tie tika pieņemti laikā, kad notika tikai neliela datu apjoma aprite internetā un “Facebook” dibinātājam bija tikai 11 gadu.

 

Lai efektīvāk aizsargātu personas datus, Eiropas Komisija šonedēļ ierosinās visaptverošu datu aizsardzības noteikumu reformu. Tā sniegs jums lielāku kontroli pār jūsu personas datiem un atvieglos piekļuvi tiem. Jūs būsiet arī labāk informēts par to, kas notiek ar jūsu datiem pēc tam, kad esat pieņēmis lēmumu ar tiem dalīties. Priekšlikumi ir veidoti, lai nodrošinātu jūsu personiskās informācijas aizsardzību neatkarīgi no tā, kur tā tiek nosūtīta vai uzglabāta – pat ārpus ES, kas bieži notiek internetā.

Pastāvēs vienots noteikumu kopums datu aizsardzībai, kas attieksies uz visām 27 ES dalībvalstīm. ES noteikumi būs piemērojami, ja uzņēmumi rīkosies ar personas datiem ārvalstīs vai ja šie uzņēmumi piedāvās pakalpojumus ES pilsoņiem. Jūs varēsiet viegli piekļūt saviem datiem un pārvietot datus no viena pakalpojuma uz citu. Jūsu fotogrāfijas, videoieraksti un kontakti pieder jums, nevis uzņēmumam, kuru esat izvēlējies tiešsaistes profila izveidošanai. Ja jūs iesniegsiet savu datu pieprasījumu, visa šī informācija jums tiks atdota plaši izmantotā formātā, kas ļaus viegli izvēlēties citu pakalpojumu. Tas ir godīgas konkurences jautājums.

“Tiesības tikt aizmirstam” palīdzēs jums labāk apieties ar datu aizsardzības riskiem tiešsaistē. Ja jūs vairs nevēlēsieties, ka jūsu dati tiek apstrādāti, un ja nebūs likumīgu iemeslu, lai saglabātu datus, tos varēs dzēst. Iedomājieties, ka jūs ievietojāt apkaunojošu fotogrāfiju sociālā tīkla lapā. Nākamajā dienā jums ir darba intervija, tāpēc jūs vēlaties to izdzēst. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem šīs tiesības pastāvēs reāli, ne tikai kā princips.

 

Noteikumu mērķis ir piešķirt personām tiesības kontrolēt savus datus. Tas nenozīmē, ka personas varēs dzēst pagātnes notikumus laikrakstos vai ierobežot preses brīvību. Jaunajos noteikumos arī skaidri paredzēts, ka gadījumā, ja jūs piekrītat savu datu apstrādei, tam ir jānotiek skaidri un apzinoties sekas.

 

Ja dati tiek nozagti, nozaudēti vai pret tiem tiek vērsts hakeru uzbrukums, jūs ir jāinformē par to tik ātri, cik vien iespējams, nevis pēc nedēļas.

Uzņēmumiem jaunie noteikumi nozīmēs mazāk birokrātijas un lielāku tiesisko noteiktību. Cik vien iespējams, uzņēmumiem tiks atcelti nevajadzīgi paziņošanas pienākumi. Organizācijām būs jāsadarbojas tikai ar vienu valsts datu aizsardzības iestādi tajā valstī, kur atrodas to galvenā uzņēmējdarbības vieta.

Cilvēki varēs būt droši par darbībām tiešsaistē un izmantot tiešsaistes iepirkšanās priekšrocības, jaunās tehnoloģijas vai apmainīties ar informāciju ar draugiem visā pasaulē. Būs vienalga, kur jūs dzīvojat vai kur atrodas serveris vai uzņēmuma galvenā mītne. Nostiprinātā uzticēšanās savukārt palīdzēs uzņēmumiem augt, izmantot iekšējā tirgus priekšrocības un labāk apkalpot patērētājus visā Eiropā, droši apstrādājot to datus ar mazākām izmaksām. Šajos grūtajos laikos tas Eiropai ir tieši nepieciešams.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+