Latvijā
Politika

Rinkēvičs tiekas ar Moldovas prokrievisko prezidentu 4


Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (no kreisās) tikšanās laikā ar Moldovas valsts prezidentu Igoru Dodonu.
Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (no kreisās) tikšanās laikā ar Moldovas valsts prezidentu Igoru Dodonu.
Foto no presedinte.md

Viesojoties Moldovā, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ticies arī ar valsts prezidentu Igoru Dodonu, kuram raksturīgs izteikti prokrievisks virziens. Piemēram, viņš atbalsta Moldovas dalību Eirāzijas Ekonomiskajā Savienībā, nevis tuvināšanos Eiropas Savienībai. Moldovā norisinās asas politiskās cīņas starp prezidentu I. Dodonu un eiropeiski noskaņoto premjeru Pāvelu Filipi.

E. Rinkēvičs “LA” skaidroja, ka ārlietu ministram vizītēs pienākas tikties ar visām valsts augstākajām amatpersonām neatkarīgi no viņu politiskās pārliecības vai izteikumiem. “Jautāju, kādu prezidents Dodons redz situāciju, ja nākamgad parlamenta vēlēšanās uzvar viņa partija, kas atbalsta Eirāzijas vektoru. Saņēmu atbildi, ka viņš negrib, lai mugura tiktu pagriezta ES vai Krievijai, jo vēlas vienlīdz labas attiecības ar abām,” sacīja E. Rinkēvičs. Viņš ticies arī ar premjeru P. Filipi un Moldovas parlamenta priekšsēdētāju Andrianu Kandu un pārliecinājies, ka valstī “notiek dinamisks politiskais process”. “Mēs esam pret to, lai Moldovai Krievija izgriež rokas, kā tas notika 2013. gadā ar Ukrainu un Armēniju,” piebilda Latvijas ārlietu ministrs.

Latvija rosina Moldovu īstenot reālas, nevis deklaratīvas reformas ceļā uz ES. “Ja jums stāsta, ka reformas notiek, bet sabiedrība nejūt valdības lēmumus, pastāv lielāka iespēja darboties Krievijas propagandai,” sacīja ministrs. Latvija sniedzot praktisku palīdzību Moldovai, piemēram, dodot padomus institūciju veidošanā un rādot labus piemērus.

“Ja ministrs gribētu, viņš varētu izvairīties no tikšanās ar Dodonu. Eiropā grūti atrast prokremliskāku kādas valsts vadītāju. Un Latvijā attiecībā uz Moldovu nav jāspēlē kāda vidutāja loma, jo ir naivi cerēt, ka iespējams būt labam pret abiem,” uzsvēra Latvijas ārpolitikas institūta pētnieks Māris Andžāns. Viņš norāda, ka bijusi arī cita iespēja – tikties ar prezidentu, bet skaidri norādīt savu pozīciju un izteikt to vietējiem medijiem preses konferencē. “Moldovai varam palīdzēt, tikai daloties ar mūsu veiksmes stāstu,” piebilda R. Andžāns.

LA.lv