×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
21. marts, 2012
Drukāt

Tiekoties ar tehnikas brīnumiem

fest2_lv_13

Līdz perfektumam izstrādātas skolēnu zinātnisko projektu prezentācijas, jauns rekords makaronu tiltu būvēšanā, pārsteigumi robotikas darbnīcā, aizraujošs piedzīvojums ar Rubensa cauruli, plaša modernās un antīkās tehnikas izstāde – šī ir vien neliela daļa tehnisko zinātņu brīnumu, kurus ikvienam bija iespēja savām acīm skatīt un iepazīt Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes festivālā,

 

kas norisinājās nedēļas nogalē, pulcējot ap tūkstoti interesentu – visvairāk ģimenes ar visdažādāko vecumu bērniem.

Viens no centrālajiem RTU 150 gadu jubilejai veltītā festivāla notikumiem bija RTU studentu komandas “Food Bridge” jaunais Latvijas rekords makaronu tiltu konstruēšanas sacensībās – konstrukcija izturēja šoreiz jau 271,44 kg! Gan lieliem, gan maziem bija aizraujoši vērot Pumpuru vidusskolas fizikas skolotāja Mārtiņa Gulbja un šīs skolas 12. klases skolnieka Pētera Mežuļa spēli ar Rubensa cauruli, kurai bija piemontēts mikrofons, kas ikvienam ļāva pārbaudīt un ieraudzīt savas balss liesmojošu atspoguļojumu.

Dienas gaitā festivālu apmeklēja daudz skatītāju ar bērniem, kuri tāpat kā uzrunātais rīdzinieks Toms, septiņgadīgās Ances tētis, neslēpa, ka vēlētos šādi veicināt bērnu interesi par eksaktajām zinātnēm. Savukārt pati Ance aizrautīgi minās uz elektriskā divriteņa.

Krietni daudz satrauktu un ne pa jokam ieinteresētu skatītāju pulcēja arī konkursa “Nāc un studē RTU” fināls, kurā par naudas balvām un iespēju studēt RTU budžeta vietā sacentās skolēni no divpadsmit komandām, prezentējot izstrādāto zinātniskās pētniecības darbu rezultātus.

“Šis konkurss ir ļoti laba iespēja redzēt, kas pētniecībā notiek citās skolās, un ir ļoti labs pamats nākamajām studijām,” bija vienisprātis Jelgavas Valsts ģimnāzijas 12. klases skolnieki Rūdolfs Rozenvalds un Miķelis Meiers, kuri startēja kā komanda ‘”Daģinatori”. Šāds nosaukums tai ticis, no vienas puses, par godu fizikas skolotājai Aivai Daģei, kura veltījusi daudz laika un spēku puišu sagatavošanai, no otras – iepinot nosaukumā viņu zinātniskā darba tēmu, kas veltīta vēja ģeneratoriem, kuri, novietoti uz namu jumtiem, varētu tikt izmantoti kā siluma ražotāji. Vaicāti par nākotnes nodomiem, abi “deģinatori” pauda pārliecību, ka tā būs saistīta ar studijām RTU, jo “pasaule šobrīd pieprasa tehniskos prātus”, turklāt ierosme nākot arī no ģimenes. “Mūsējā ir matemātikas klase. Visi skolasbiedri ir intelektuāli bagāti, spējīgi arī eksaktajās zinībās,” teica Rūdolfs.
FEST_LV_13

“Tik čaklas skolnieces vēl neesmu redzējis. Pats devos prom no skolas ap pieciem rītā, bet abas meitenes tur gandrīz vai nakšņoja,” jau svinīgajā apbalvošanas ceremonijā savas audzēknes, Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas 11. klases skolnieces Ramonu Sunepu un Agniju Kivrāni (komanda “Māla pika”) slavēja viņu ķīmijas skolotājs Oļģerts Gūtmanis. Un pilnīgi pamatoti, jo abas meitenes ar savu pētniecības darbu par Latvijas māla granulu izmantošanu privātmāju notekūdeņu attīrīšanā kļuva par konkursa uzvarētājām, iegūstot arī 600 latu naudas balvu. Vaicātas, vai šis panākums būs arī labs iemesls, lai “nāktu un studētu RTU”, viņas gan teic, ka pagaidām to skatot kā vienu no iespējām.

Vienu no interesantākajiem pētniecības darbiem bija veicis Talsu Valsts ģimnāzijas 12. klases skolnieks Klāvs Indriksons (komanda “Kopprodukts”), to veltot organoleptiskās un bioķīmiskās analīzes pielietošanai dažādu medus paraugu novērtēšanā. Šo tēmu puisis izvēlējies, jo viņa ģimene nodarbojas ar biškopību. Pēc skolas beigšanas viņš ir apņēmības pilns startēt uz studijām RTU budžeta grupā.

RTU Starptautisko un sabiedrisko attiecību departamenta pārstāve Elīna Kļaviņa stāsta, ka pavisam konkursam bija pieteikts 31 darbs no 23 skolām un 15 pilsētām, turklāt visaktīvākie izrādījušies Rīgas, Ventspils, Talsu un Daugavpils skolēni.

 

Uzziņa

Konkursa “Nāc un studē RTU” uzvarētāji:

1. vieta: Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas komanda “Māla pika”. 2. vieta: Rīgas Franču liceja “Hidrokomanda”. 3. vieta: Talsu Valsts ģimnāzijas komanda “Talsinieki”.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+