Pasaulē
Vēsture

Tieksme izjokot nāk no romiešiem. “Viltīgs” kauss aplēja viesus ar vīnu 16

Zagrebas muzeja īpašums, Damira Doračiča foto

Romas impērijas mantojums viegli ieraugāms lielā daļā Rietumu pasaules – villas, akvedukti, tilti… Tomēr iespējams, romieši bijuši pirmie, kuri radījuši arī priekšmetus, kuri domāti izjokošanai, liecina raksts portālā Sott.net.

Vismaz tā liecinātu Tantāla kauss, kurš 2012. gadā atrasts Austrumhorvātijas ciematā Vinkovcos. Pēc rūpīgas 4. gadsimtā darinātā kausa izpētes Britu muzeja arheologi secinājuši, ka tas darināts ar mērķi izjokot savus viesus. “Tas ir agrākais zināmais izjokošanas priekšmets, vismaz romiešu civilizācijā,” norādīja Britu muzeja kurators Ričards Hobss.

Uz joku mājienu dod jau pats kausa nosaukums, kura simbols miniatūras figūriņas veidā tajā ievietots. Lielīgais Zeva dēls Tantāls, kā zināms, bija nolādēts mūžīgi uzturēties ezerā, kurš pilns ar augļiem, taču nespējot ne padzerties, ne arī remdēt izsalkumu.

Saistītie raksti

Arī viesis, kuram viesmīlīgais mājastēvs pasniedza sudraba kausu, nedabūja remdēt slāpes, jo vīns, ar kuru vergi to pildīja, kādā brīdī caur nemanāmu atveri aplēja pašu pacienāto…

Ričards Hobss izteicis hipotēzi, ka kauss būtu varējis piederēt vienam no diviem brāļiem, kuri 4. gadsimtā kopā valdīja Romā – Valentiniānam I vai Valensam, viņi abi dzimuši Vinkovcos.

Oriģinālais kauss glabājas Zagrebas muzejā, bet Hobss lūdza izgatavot tā repliku, lai pārliecinātos, vai “joks” patiešām darbojas.

Jāpiebilst gan, ka, līdzīgi daudzām lietām, arī Tantāla kausu romieši nočiepuši grieķiem, kur tas bija pazīstams ar Pitagora kausa nosaukumu.

LA.lv