×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
16. maijs, 2014
Drukāt

Tiesa apcietina nacionālboļševiku Benesu Aijo (6)

Foto: LETAFoto: LETA

Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa šodien nolēma apcietināt nacionālboļševiku aktīvistu Benesu Aijo, pret kuru Drošības policija (DP) sākusi kriminālprocesu par aicinājumu vardarbīgi gāzt Latvijas valsts varu un vardarbīgi grozīt valsts iekārtu, kā arī par aicinājumu likvidēt Latvijas valstisko neatkarību.

Kā pastāstīja Aijo aizstāve zvērināta advokāte Imma Jansone, viņas klientam tiek inkriminēts Krimināllikuma (KL) 81.pantā paredzētais noziedzīgais nodarījums – Latvijas valsts iekārtas vardarbīga gāšana – un KL 82.panta 1.daļā paredzētais nodarījums – aicinājums likvidēt Latvijas valstisko neatkarību.

DP norādīja, ka drošības līdzekli – apcietinājumu – lūgts piemērot, jo ir pamatotas aizdomas, ka Aijo varētu izvairīties no pirmstiesas kriminālprocesa.

LETA tiesā novēroja, ka sēdē Aijo aktīvi pauda savu viedokli, skaļi runājot, savukārt pēc sprieduma pasludināšanas Aijo no tiesas zālēs izgāja klusi un žurnālistiem komentārus nesniedza.

Jansone stāstīja, ka kriminālprocess sākts par iepriekš Aijo paustajiem izteikumiem un viedokļa paušanu masu saziņas līdzekļos un sociālajās vietnēs. Aijo ir Lielbritānijas Komunistiskās partijas biedrs, kurš brīvi pauž savus atšķirīgos uzskatus, sacīja advokāte. Tāpat viņa norādīja, ka, viņasprāt, Aijo apcietinājums piemērots nepamatoti.

Advokāte žurnālistiem pastāstīja, ka Ukrainā, kur Aijo sākotnēji tika aizturēts, pret viņu izturējušies sadistiski. Aijo ticis sists un spīdzināts ar drātīm, tam pierādījumi esot saglabājušies uz apcietinātā rokām. Savukārt Latvijā apstākļi aizturēšanas laikā bijuši ļoti labi, ar tiem viņš esot pilnībā apmierināts.

Pilns šodien pasludinātā tiesas lēmuma teksts būs pieejams 19.maijā, bet septiņu dienu laikā to varēs pārsūdzēt, tas arī tiks izdarīts, solīja Jansone. Vienlaikus viņa nezināja teikt, vai pēc apcietināšanas Aijo uzreiz tika aizvests uz Rīgas Centrālcietumu. Advokāte pieļāva, ka sākotnēji Aijo tiks aizvests atpakaļ uz izolatoru, kur palikušas viņa mantas, bet pēc tam – konvojēts uz ieslodzījuma vietu.

Jau ziņots, ka Aijo tika aizturēts trešdien, 14.maijā, Rīgas lidostā. Likums dod tiesības policijai personu aizturēt līdz 48 stundām bez izmeklēšanas tiesneša lēmuma. Pēc tam personai jāpiemēro ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis vai apcietinājums. Par apcietinājuma piemērošanu jālemj tiesai.

DP paziņojumā presei iepriekš norādīja, ka Aijo tika izraidīts no Ukrainas, jo, neievērojot iepriekš uzlikto aizliegumu iebraukt šajā valstī trīs gadus, kopā ar vēl diviem aktīvistiem maija sākumā tomēr centās nelegāli iekļūt Ukrainā. Tieši ar reisu no Ukrainas Aijo trešdien ieradās Rīgas lidostā.

Šī Aijo ir jau otrā lieta par aicinājumu vardarbīgi gāzt Latvijas valsts varu un vardarbīgi grozīt valsts iekārtu.

Kā ziņots, Rīgas apgabaltiesa 2005.gada novembrī atzina Aijo par vainīgu aicinājumā vardarbīgi gāzt Latvijas valsts varu un vardarbīgi grozīt valsts iekārtu. Par to apgabaltiesa piesprieda viņam brīvības atņemšanu uz deviņiem mēnešiem. Apelācijas instances tiesa vēlāk cietumsodu aizstāja ar 9600 latu (13 660 eiro) naudas sodu, savukārt kasācijas sūdzība lietā tika noraidīta.

Saskaņā ar pirmās instances tiesas spriedumu Aijo 2004.gada 17.oktobrī devies uz laikraksta “Diena” redakciju, kur apsargam nodevis divas A4 formāta skrejlapas ar tekstu krievu valodā, kas satur Latvijas nacionālboļševiku uzsaukumus. Iesniegtajā tekstā vairākas reizes pausta naidīga attieksme un uzsaukumi, kas asi vērsti pret Latvijas varas iestādēm, Valsts prezidenti, valdību un Rīgas domi.

Uzsaukumi laikrakstā “Diena” netika publicēti, bet gan nodoti izvērtēšanai DP.

Jau ziņots, ka Ukrainas robežsargi nesen aizturēja Aijo, kurš vēl ar diviem citiem cilvēkiem centās nelegāli iekļūt Ukrainā, apejot robežpunktu, paziņoja Ukrainas Robežsardzes valsts dienests. Pārbaudē pie viņiem tika atrasta video un fotoaparatūra, Luhanskas apgabala karte, “Donbasa tautas zemessardzes” caurlaide un maskēšanās drēbes.

Tālākā pārbaudē tika noskaidrots, ka Aijo pirms mēneša noteikts aizliegums iebraukt Ukrainā trīs gadus.

Aijo martā iesaistījās Krimas “pašaizsardzības spēkos”, kur bija pazīstams ar iesauku “Beņa-Antimaidans”.

Par Aijo darbībām Ukrainā pārbaudi sāka gan DP, gan Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP). DP sāka pārbaudi par Aijo izteikumiem Ukrainā, bet PMLP ierosinājusi pārbaudes lietu par Aijo iespējamo brīvprātīgo iestāšanos citas valsts bruņotajos spēkos vai militārā organizācijā.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Baltie rasistu maitas! Atlaidiet mērkaķīti atpakaļ uz Ukrainu, kur viņš lauzās pēc Krimas siltuma un brīvības malka!

  2. Viņu vajag aizsūtīt ciemos pie viņa tēva. Tam dziomtenē diez cik labi neejot.

  3. Cerams,ka atņems pilsonību un izsūtis….

  4. Lai nu tikai neiztaisam jaunu politisko ”mocekli”! Lindermani pīeprasījām no Krievijas, dabūjām un iesēdināt nepratām. Tagad kā suņa nagla uz dibengala. Ar šito var iznākt tas pats. Kalnciema akmeņlauztuves slēgtas, tā kā labas pāraudzināšanas iestādes mums arī nav. Izsūtīt nav uz kurieni. Šausmas.

  5. gan jau DP atbrivos un vis turpinasies.

  6. Tipiski melnajam. Ja netiek pie pabalstiem,tad jātaisa revolūcijas … neko citu jau tas B.Aijo neprot.

Draugiem Facebook Twitter Google+