Pasaulē

Tiesa atzīst Navaļniju par vainīgu mantas izlaupīšanā; būs liegts kandidēt vēlēšanās 16

Foto – AFP/LETA

Kirovas pilsētas Ļeņina rajona tiesa atzinusi ievērojamo Krievijas opozicionāru Alekseju Navaļniju par vainīgu “Kirovļes” lietā, kas varētu liegt viņam iespēju kandidēt nākamgad gaidāmajās Krievijas prezidenta vēlēšanās.

“Navaļnijs organizēja svešas mantas izlaupīšanu,” teikts tiesneša Alekseja Vtjurina nolasītajā spriedumā.

Tiesa par vainīgu naudas izlaupīšanā atzinusi arī otru “Kirovļes” lietā apsūdzēto – uzņēmēju Pjotru Oficerovu.

“Navaļnijs pastrādāja noziegumu, pildot [toreizējā] Kirovas apgabala gubernatora [Ņikitas] Beliha padomnieka pienākumus,” paziņoja tiesnesis.

Krievijas prokuratūra pieprasījusi Navaļnijam piespriest piecu gadu cietumsodu nosacīti, kas atbilstoši Krievijas likumiem liegtu viņam iespēju kandidēt prezidenta vēlēšanās.

Navaļnijs decembrī paziņoja, ka kandidēs prezidenta vēlēšanās.

Krievijas Augstākās tiesas prezidijs novembrī nosūtīja atkārtotai izskatīšanai “Kirovļes” lietu, kurā notiesāts Navaļnijs un Oficerovs.

Lieta tika nosūtīta atkārtotai izskatīšanai, ņemot vērā Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) lēmumu.

ECT, izskatot Navaļnija un Oficerova sūdzību par Krievijas tiesas spriedumu “Kirovļes” lietā, pērnā gada februārī atzina, ka ir pārkāptas sūdzības iesniedzēju tiesības uz lietas taisnīgu izskatīšanu tiesā.

Spriedumā norādīts, ka lietu nevar uzskatīt par politisku, kaut arī ir nopietnas šaubas par to, kādi bijuši kriminālvajāšanas motīvi.

2013.gada vasarā Kirovas pilsētas Ļeņina rajona tiesas tiesnesis Sergejs Bļinovs atzina Navaļnija un Oficerova vainu apsūdzībās par izlaupīšanu īpaši lielā apmērā un piesprieda viņiem attiecīgi piecus un četrus gadus cietumā, kā arī 500 000 rubļu lielu sodanaudu. Pēc trim mēnešiem, izskatot apelāciju apgabaltiesā, reālais cietumsods tika aizstāts ar nosacītu sodu.

Krievijas tiesa atzina, ka 2009.gadā Navaļnijs, kurš tolaik bija Kirovas apgabala gubernatora ārštata padomnieks, esot izmantojis savu ietekmi, lai piespiestu toreizējo uzņēmuma “Kirovļes” ģenerāldirektoru Vjačeslavu Opaļevu noslēgt neizdevīgu līgumu par kokmateriālu piegādi Vjatkas mežrūpniecības uzņēmumam, kuru vadīja Oficerovs. Rezultātā “Kirovļes” esot savu preci pārdevis par cenu, kas ir zemāka par tirgus vērtību, radot 16 000 000 rubļu lielus zaudējumus.

Saistītie raksti
LA.lv