Latvijā
Kriminālziņas

Tiesā Kuldīgas ieroču tirgoņus5


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA

Valsts policijai 2015. gada pavasarī kļuva zināms, ka Kuldīgas pusē kāds ļaužu grupējums nodarbojas ar nelegālu ieroču un munīcijas tirdzniecību. Tas bijis diezgan haotisks grupējums, ieroči nebija jauni un moderni, taču policijas ieskatā pietiekami nopietni, arī pārveidoti, kurus iespējams izmantot ne tikai izpriecām, kolekcijām, bet arī vērst pret meža zvēriem un cilvēkiem. Iesaistītie iepriekš bijuši saistīti ar zādzībām, kara laika ieroču meklēšanu un restaurēšanu, pneimatisko ieroču pārveidošanu. Policija sāka noklausīties iesaistīto cilvēku telefonsarunas un veica divus kontrolpirkumus. Rezultātā tika ierosinātas četras krimināllietas un sākās tiesvedība.

Četras krimināllietas

Visas četras krimināllietas vairāk vai mazāk saistītas ar Artūru Līdaku. Viena jau beigusies. Vienam vīrietim policija izņēma Otrā pasaules kara laika pistoli – kā man saka viņa dēls, tā esot bijusi vectēva pistole, par ko tēvs vienojies ar prokuroru par sodu – gadu nosacītu cietumsodu –, jo nevēlējies sliktās veselības dēļ tiesāties.

Savukārt Mārtiņš P. par 1935. gadā ražotas karabīnes “Mauser” nodošanu A. Līdakam realizācijai ar pēcmaksu pirmajā tiesas instances tiesā attaisnots, bet prokuratūra spriedumu pārsūdzējusi apgabaltiesā.

Paša A. Līdaka lieta ir iztiesāšanā. Pie viņa mājās atrada divas nereģistrētas bises, no kurām viena zagta. A. Līdaks savu vainu pirmstiesas izmeklēšanā atzinis un liecinājis, bet tiesā izlēma savu vainu neatzīt un neliecina.

Ceturtajā lietā apsūdzēts Jānis Vecais, un Artūrs Līdaks šajā lietā ir līdzapsūdzētais. Tiesā tika ņemtas vērā viņa pirmstiesas izmeklēšanā sniegtās liecības. Šā gada 18. maijā Kurzemes rajona tiesa Kuldīgā J. Vecajam piesprieda divu gadu cietumsodu nosacīti un 340 piespiedu darba stundas. Par ko tad notiesāja šo komunikablo jauno vīrieti, kurš, starp citu, televīzijas skatītājiem ir pazīstams arī no kāda realitātes šova?

Pistoles neticamās pārvērtības

Prokurors Ainārs Rimšāns apsūdzībā norādīja, ka J. Vecais savās mājās Kabiles pagastā glabājis nereģistrētu lieljaudas pneimatisko šauteni “Dragon”, kā arī nereģistrētu gāzes pistoli “Iž”, ko pārtaisījis par pistoli šaušanai ar 8 mm kalibra patronām un nodevis A. Līdakam. Tiesā J. Vecais stāstīja, ka, pirmkārt, “Dragon” ir bijis tēva šaujamais, un, otrkārt, abiem bijis pārsteigums, ka “Dragon” ir lieljaudas – domājuši, ka parasts pneimatiskais šaujamais, kam reģistrācijas nav nepieciešama.

Ar pārveidoto gāzes pistoli ir interesantāk. Jānis ir gatavs maksāt administratīvu sodu par to, ka nav to reģistrējis, bet neatzīst, ka to būtu pārtaisījis. Cits viedoklis ir prokuratūrai un arī A. Līdakam, kuram 20. augustā policija izņēma jau pārtaisītu pistoli. J. Vecais liecina, ka 19. augustā A. Līdakam pārdevis gāzes pistoli, bet viņš nezinot, kurš to pa nakti pārtaisījis… Tiesa šādai versijai nenoticēja un piesprieda J. Vecajam vienu gadu un sešus mēnešus cietumsodu nosacīti. Tā kā kabilniekam vēl nebija dzēsusies iepriekšēja sodāmība (2014. gadā par traktora un piekabes zādzību grupā Jānis saņēma astoņu mēnešu cietumsodu nosacīti un 340 piespiedu darba stundas), gala spriedums bija divu gadu nosacīts cietumsods un 340 piespiedu darba stundas.

J. Vecais man teic, ka A. Līdaks esot piespiests pret viņu liecināt. Viņš policijas darba metodes zinot, jo pašu esot aizturējusi specvienība melnās maskās, esot lauzuši rokas, turēts busiņa šaurā ejā uz mutes, kur cietis lielas sāpes. Trīsarpus mēnešus pavadījis apcietinājumā.

Jānis nodabojoties ar taksodermiju. A. Līdaks viņam bija palicis parādā par izbāztu medni, teicis: pārdošu gāzes pistoli un norēķināšos. Vēl J. Vecais sezonas laikā uzpērkot sēnes un ogas, brīvā laikā ar metāla meklētāju šo to pameklējot, kad atrodot kādu lādiņu, tad ziņojot zemessardzei.

Jānis Vecais teica, ka spriedumu pārsūdzēs apgabaltiesā.

LA.lv