Pasaulē
Eiropa

Tiesa Nīderlandē ļauj reģistrēt personu kā dzimumneitrālu1


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Fotolia

Tiesa Nīderlandē pirmo reizi atzinusi pilsoņa tiesības reģistrēties kā nenoteikta dzimuma personai, proti, nedz kā vīrietim, nedz sievietei.

Tiesneši Limburgas apgabala tiesā arī aicināja Nīderlandes likumdevējus atzīt “trešo dzimumu”.

“Dzimšanas brīdī 1961.gadā personas dzimumu nebija iespējams noteikt un vecāki nolēma reģistrēt personu kā vīrieti, lai vienkāršotu lietas tajā laikā,” norādīts tiesas paziņojumā.

Taču 2001.gadā šī persona veica medicīnisku operāciju, lai iegūtu sievietes dzimumu. Taču galu galā arī šis dzimums personai nederēja, un persona sevi apzinās kā dzimumneitrāla, proti, nejūtas nedz kā sieviete, nedz vīrietis. Tādēļ persona lūdza varasiestādes reģistrēt viņu trešā dzimuma neitrālā kategorijā, norādīts tiesas paziņojumā.

2007.gadā Nīderlandes augstākā tiesa līdzīgu lūgumu noraidīja.

Šoreiz tiesneši norādīja, ka, “‘ņemot vērā sociālo un tiesisko attīstību”, pienācis laiks atzīt trešo dzimumu.

“Lai būtu iespējams reģistrēt trešo dzimumu “X”, būtisks ir likuma labojums. Tas tagad ir atkarīgs no likumdevējiem,” norādīja tiesneši.

Tikmēr “tiesa lemj par labu personas dzimuma mainīšanai dzimšanas reģistrā uz “dzimumu nebija iespējams noteikt”,” nolēma tiesneši.

Aktīvisti atzinīgi novērtēja tiesas lēmumu, saskatot tajā soli pretī transpersonu tiesību atzīšanai. Aplēsts, ka transpersonas veido 0,2% līdz 2% no 17 miljoniem Nīderlandes iedzīvotāju.

LA.lv