×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.8°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
5. novembris, 2017
Drukāt

Tiešām šaut? Baltkrievu sumbrs turpina apciemot pagalmus un šķūņus Dagdā (16)

Foto no skaties.lvFoto no skaties.lv

Dagdas novadā, šķiet, nu jau uz palikšanu ir sumbrs. Kopš vasaras, kad viņš pirmoreiz šķērsoja Latvijas robežu, prāvais dzīvnieks nepārstāj klaiņot novada iedzīvotāju īpašumos, vēsta TV3 raidījums “Bez Tabu”. Pēc raidījuma uzsvērtā, Dabas aizsardzības pārvaldē neesot risinājuma, kā parūpēties par augumā prāvo radību.

Sākumā visiem bijis interesanti, bet teju pēc diviem mēnešiem ar “Bez Tabu” sazinājās Dagdas novada “Jaunkalnu” saimnieks Andris Mizāns, kurš stāsta, ka sumbrs ir uz palikšanu, bet attieksme pret to mainījies. Dažviet sumbrs sataisījis skādi, – ielien šķūņos, citiem apēd burkānus, tāpēc daži iedzīvotāji pret viņu izturas agresīvi. Saimnieks lūdzis Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP) rast risinājumu, piemēram, aizvest dzīvnieku atpakaļ uz Baltkrieviju vai izmitināt citviet.

“Viņi man teica, ka varēs viņu nošaut, ja kas. Bet es negribu, lai tā dara. Es pateicu, lai tā nedara. Bet DAP teica, ka, ja reiz mums traucē, viņi neatrod nekādu citu variantu, kur sumbru varētu savākt, novietot. Nav iespējas izvest uz kaut kādiem dabas parkiem,” par komunikāciju ar dabas aizstāvjiem “Bez Tabu” stāsta Andris.

Raidījums intervējis DAP CITES nodaļas vadītājs Jēkabu Dzeni, kurš informējis, ka Dagdas puses iedzīvotājam dota atļauja izmitināt sumbru. Tomēr, kamēr aploks nav izveidots, to iespējams nogalināt, ja izveidojas bīstama situācija.

“Atgādinām, ka no juridiskā viedokļa sumbrs ir uzskatāms par nemedījamo dzīvnieku, kura apzinātai ieguvei ir nepieciešama iepriekšēja Dabas aizsardzības pārvaldes atļauja. Savukārt situācijā, kad sumbrs reāli apdraud vietējos iedzīvotājus, lēmums par tālāko rīcību [nošaušanu] jāpieņem vietējās pašvaldības medību koordinācijas komisijai,” noteikumus skaidro DAP.

DAP informēja Baltkrievijas pusi par iespējām nogādāt sumbru atpakaļ dzimtenē, taču atbilde nav saņemta. Baltkrievijā pašlaik tiek īstenota programma, kuras ietvaros tiek mēģināts šos lielos zālēdājus atgriezt atpakaļ savvaļā to dabīgajā vidē.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Piešķirt bēgļa statusu un izvietot Muceniekos.

 2. Saimniekam šaroles govīm dzims vareni teļi!
  Pārējiem tik padod nošaušanai,kur tad ir mūsu dzīvnieku aizstājēji???

 3. Kāpēc nošaut??? Atbildēt

  Iemidzināt un transportēt,kur vajag!

  • un transportēt tā patālāk, lai neatrod atpakaļceļu. Izskatās pēc jauna, veselīga buļļa. Jāved uz kādu polu gāršu, ja jau baltkrievi šo neņem atpakaļ. Vai uz kādu iežogotu brīvdabas “zooparku”.

 4. Mums ka tik nogalināt.Sprāgoņi……………

 5. Bizness ar peļņu pašiem dapistiem Atbildēt

  Dap vienmēr radīs iespēju atrunām. Paši ievazāja tausus sumbrus un zirgus naudu saņēmuši. Ar to brigta balle kabatās nauda un piedirsta vide ar tiem savvaļas lopiem.

 6. “Savukārt situācijā, kad sumbrs reāli apdraud vietējos iedzīvotājus, lēmums par tālāko rīcību [nošaušanu] jāpieņem vietējās pašvaldības medību koordinācijas komisijai,” noteikumus skaidro DAP”.
  O, jeziņ, nepublicējiet tādas muļķības, tās nevarēja paust tāda nopietna valsts iestāde kā DAP! Ja ir apdraudējums cilvēkiem, to sumbru drīkst nošaut tikai policists.

 7. Pie kā gan sumbrs vainīgs, pie tā, ka pārrkāpis robežu? Par ko viņu šaut? Iemidzināt un atpakaļ uz Baltkrieviju.

 8. dziivot vinam un tikai ….re ku dross vins ir tomeer..un liigavinuvjag un aploku lielu ,lai netraucee vcilveekam:)))

 9. lai tik dzivo nost …ka tik nošaut daziem pratā ,,ja vajag izvest ,lai cilvekus nebaiditu uz vietu ,kur miit dzivnieki zoo darzos savvalaa NEDRIKST SAUT NOST

 10. Kas teica,ka baltkrievu?!Bet,ja nu no Polijas!? Tad jau EIROPAS SAVIENIIBAS sumbrs….!
  Nogalinaasim,sanaaks veel starptautisks skandaals….!Jaauzprasa,lai uzraada pasi!!
  Ir nu gan lieta,par ko ,,cepties”..!Latvijaa tuukstosiem hektaaru aizaug,cilveeki aizbrauc,tauta izmirst..
  Varbuut,lai sumbri naak vietaa un tos dzunglus apdziivo…

 11. Nošaut jau nu būtu nežēlīgi.Kāpēc mūsu ierēdņi ir tik impotenti un nespēj vienoties ar Baltkrieviju un nogādāt viņu atpakaļ?Tas noteikti izmaksātu lētāk,nekā nogādāt atpakaļ kādu Vjetnamieti.

 12. Viņš ir tāds pat bēglis, ka tie no Afrikas, pamēģini tos atgriezt, viņi jau pieraduši pie visa brīva

 13. Tas ir valstisks darijums-jasagada kravas auto ,jasaruna a mednieku biedribu,jaiedala iemidzinasanas patrona-bultina,jaiemidzina sumrs un jaaizved pari robezai uz rezervatu,kur sumbri dzivo-sazinoties ar rezervata prieksniecibu,jo sumbrs viens-ka bara dzivnieks, viens nejutas kmfrtabli-laikam nomaldijies atdaloties no bara.Organizacija sim pasakumam jauznemas pasvaldibas vaditajam,nav ko vinam bezdarbiba sedet-jadara ari tadu darbu organizesanas.lai pasargatu iedzivotajus no vinu partikas krajumu postisanas,un iedzivotajiem nav ko uz dzivnieku agriseveties.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +25.8
Alūksne +27.1
Daugavpils +22.1
Saldus +26.7
Liepāja +28.9
Jelgava +25.8
Ventspils +18.4
Limbaži +28
Madona +25.2
Rēzekne +25.1
Draugiem Facebook Twitter Google+