×
Mobilā versija
+7.9°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
15. novembris, 2013
Drukāt

Tiesās studentu, kurš uzstādīja skulptūru padomju karavīram izvarotājam (13)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Polijā izvirzītas apsūdzības 26 gadus vecajam mākslas studentam Ježijam Šumačikam, kurš Gdaņskā netālu no padomju karavīriem veltītā pieminekļa neatļauti uzstādīja savu skulptūru, kurā atveidots padomju karavīrs, kurš izvaro sievieti.

Gdaņskas mākslas akadēmijas students savu skulptūru uzstādīja oktobra pirmajā pusē. Tajā attēlots padomju armijas karavīris, kurš izvaro sievieti, kura gaida bērnu. Skulptūrā, kas nodēvēta “Komm Frau” (“Nāc, sieviete”) redzamais karavīrs ar vienu roku ir satvēris sievieti aiz matiem, bet otrā rokā tur pistoli, kuras stobru ielicis sievietei mutē. Sākotnēji Polijas prokuratūra uzskatīja, ka nav pamata sākt izmeklēšanu pret Šumačiku. “Šajā skulptūrā nesaskatām nekādas pazīmes par etniskā naida kurināšanu,” paziņoja Polijas prokuratūra.

Tiesa, citās domās ir Gdaņskas policija. Tās izplatītajā paziņojumā norādīts, ka studenta skulptūra rada “vispārējas negatīvas sajūtas”, un tāpēc pret Šumačiku sākta izmeklēšana. Viņam draud cietumsods vai 1500 zlotu (250 latu) naudassods. “Es gribēju pastāstīt patiesību, kas, manā ieskatā, ir nepieciešama, lai nākotnē veidotu draudzīgas kaimiņattiecības. Es gribēju parādīt sieviešu traģēdijas un kara briesmas,” pauda Šumačiks. “Šī skulptūra nesēj naidu, bet drīzāk vērš uzmanību uz kara un vadarbības problēmām. Es pret visiem cilvēkiem attiecos ar atvērtu sirdi un mīlestību, arī pret krieviem.”

Viņš stāstījis, ka savu skulptūru bija iecerējis uzstādīt jau 17. septembrī, pieminot Padomju Savienības iebrukuma Polijā 74. gadskārtu. Gdaņskas izmeklētājiem Sumačiks arī sacījis, ka skulptūru patiesībā būtu vajadzējis uzstādīt pie Brandenburgas vārtiem Berlīnē, nevis Gdaņskā. Taču studentam pietrūcis naudas šīs idejas īstenošanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Zjél gan, ka tiesás, ceru, ka piespriedís mazáko iespéjamo sodu, bet nevajadzéja jau, malacis, students.

 2. Vai autors rāda nepatiesību?! Vai tur kas ir samelots?? Tad par kādu naida kurināšanu var būt runa? Tas ir pazemojoši visām tautām, kas zina, par ko ir stāsts…

 3. Cepuri nost poļu studenta priekšā.

 4. Tad tak poļi ir sapratuši “atbrīvotāju” būtību. Ne tikai sieviete , bet arī poļu valsts tika varota 1939. gadā un 1944. gadā…Kā tas ir Latvijā? gadi jau tie paši un vai ar nelielu nobīdi…

 5. Ko var ņemties pa to 20 gs.! Tā ir pagātne. Pārkāpiet taču reiz tam slieksnim un dzīvojiet 21. gs.!

 6. Latvija varētu iegādāties šo pieminekli un uzstādīt to Pārdaugavā, blakus padomju okupantu un izdzimteņu betona klucim.

 7. Apbalvot un atbalstīt studentu nepieciešams, jo viņš saņēmies paust tautas lielākās daļas izpratni par notikumiem.

  • notiesāt, ja pelnīts,- paspēs, nevajag steigties. Vēl jau aizsaulē nav aizsaukti visi, – arī “atbrīvotāju” radīto kara šausmu – liecinieki…

 8. Pilnīgi piekrītu Gdaņskas policijai – “studenta skulptūra rada “vispārējas negatīvas sajūtas”.” Taču, cien. policija, vai reālā, neizskaistinātā vēsture, kas negāja secen arī Polijai, jums nerada tieši tādas – “vispārējas negatīvas sajūtas”, vai arī – otrs variants – izraisa sajūsmu un vēlmi, lai vēsture atkārtotos? Trešās iespējas nav. Tātad atliek tikai izvēlēties.
  Bet Ježijam Šumačikam – paldies par pilsonisko drosmi!

Draugiem Facebook Twitter Google+