×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
19. decembris, 2014
Drukāt

Dundadznieks tiesāsies ar pašvaldību par bērna skolas ceļu (15)

Foto-LETAFoto-LETA

“LA” 9. decembra numurā publikācijā “Grūtais ceļš uz skolu” rakstījām, kā dundadznieka Sanda Veides ģimene cīnās, lai meita, pirmklasniece Amanda, tiktu ikdienā vesta uz un no Dundagas vidusskolas, kas ir 25 kilometru attālumā no mājām. Dundagas pašvaldība visu ceļu nenodrošina (autobusa pietura no Amandas mājām ir 11 km tālu), un Sandis ir iesūdzējis pašvaldību Liepājas tiesu nama administratīvajā rajona tiesā.

15. decembrī pašvaldības telpās notika iesaistīto pušu sarunas, taču tās beidzās bez rezultāta. “Pašvaldība ir iespītējusies, un es esmu nolēmis tiesāties, jo nav citu iespēju,” uzskata Sandis.

“Sanācām kopā cilvēki, kas saistīti ar šī jautājuma risināšanu, diemžēl racionāla saruna ar Sandi nesanāca. Kad viņš pacēla uz mani balsi, es izgāju no telpas,” stāsta Dundagas novada pašvaldības izpilddirektors Visvaldis Radelis. “Jā, Izglītības likums ir Sanda pusē, bet šis nav vienīgais tāds likums, kad valsts ir noteikusi pašvaldībām funkcijas, bet nav noteikusi, no kurienes ņemt naudu. Jautājums ir tikai viens: kam šādos gadījumos jāmaksā? Te likuma normas runā pretim viena otrai, tāpēc no tiesvedības nebaidos. Tomēr janvārī vērsīšos Autotransporta direkcijā ar lūgumu pagarināt sabiedriskā transporta maršrutu līdz “Rūķīšiem”, kur dzīvo Amanda, bet neticu pozitīvai atbildei: šie vienpadsmit kilometri no “Rūķīšiem” līdz Vīdalei, līdz kurienei šobrīd iet autobuss, maršrutu sadārdzinās tik daudz, ka diez vai ierēdņi piekritīs. Turklāt tas tomēr ir meža ceļš, četri kilometri no tiem sarežģītos laika apstākļos nav viegli braucami. Šo ceļu pašvaldība nejaudā paplašināt, tikai savu iespēju robežās uzturēt.”

Dundagas novada pašvaldības sociālo, izglītības un kultūras jautājumu komitejas priekšsēdētājs Ansis Roderts uzskata: tādā mazapdzīvotā novadā kā Dundaga pašvaldība nav spējīga nodrošināt katra skolēna vešanu uz skolu no mājas priekšas. Viņaprāt, vecākiem tomēr jāuzņemas daļa atbildības. Domes izstrādātie noteikumi par trim kilometriem ceļā uz skolu, kas būtu vecāku atbildība, esot normāls risinājums, tālākais ceļš ir vai nu autobusā, vai par tālāko ceļu vecāki saņem degvielas kompensāciju.

“Jā, Amanda no autobusa atrodas vistālāk. Vēl vieni vecāki bērnu ved sešus kilometrus un saņem par to kompensāciju, vēl daži – kādus kilometrus mazāk. Lielu problēmu nav, kāds ik pa laikam pakurn par autobusa grafiku. Skolēnus uz skolu ved arī kaimiņi, skolotāji pa ceļam uz darbu, bērni iet uz skolu kilometru, vienu, divus, trīs… Dzīve pati kaut kā daudzos gadījumos rod risinājumu,” komentē A. Roderts. Pašam deputātam ir seši bērni, un viņš ar ģimeni skolas mēnešos nolēmis no savām lauku mājām pārcelties uz dzīvi īrētā dzīvoklī Kolkā. “Tikai bērnu dēļ. Mūsu mājas atrodas septiņus kilometrus no Dundagas vidusskolas. Līdz autobusa pieturai pusotra kilometra pa krauju. Uz skolu autobuss no pieturas atiet pulksten 7.40, no skolas mājup – pulksten 16.35. Stundas bērniem – kā nu kuram – beidzas laikā no pulksten 13 līdz 15. Skolēnam darbdiena sanāk ap deviņām stundām. Neērti arī. Izrēķināju, ka bērniem izdevīgāk dzīvot piecu minūšu gājienā no skolas, bet man – vienreiz dienā aizbraukt uz lauku mājām nekā divreiz dienā vadāt bērnus.”

A. Roderts ir pārliecināts, ka dzīvot lauku viensētā tālu no apdzīvotām vietām ir uzdrošināšanās, tas ir grūtāk un atbildīgāk nekā pilsētās un ciemos. “Ja dzīvo tālu no citiem, jāpieņem citi dzīves noteikumi un principi, nevar no sabiedrības prasīt visu to pašu, ko centrā. Piemēram, ja aizsnieg ceļi, nokrīt koki, pazūd elektrība, skaidrs, ka vispirms problēmas tiek risinātas tur, kur cilvēki dzīvo vairāk. Bet, no otras puses, grūtības bērnus norūda, svarīgi uz to skatīties ne tikai negatīvi, lai bērnos neieaudzinātu riebumu pret dzīvi laukos.”

Dundagas novada pašvaldības bāriņtiesas vadītāja Daina Dēvita komentēt konkrēto gadījumu nevēlas, jo bāriņtiesas kompetence nav bērnu nogādāšana uz skolu. Kas attiecas uz bāriņtiesas kompetenci, ar Sanda bērniem problēmu neesot, viņi ir labi aprūpēti.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. to, ka tev ruki katru otro nakti un nedelas nogalee pasvaldiibas policisti traucee tusot un trauceet citiem miegu, tu neesi piemineejis

 2. tas,ka Pašvaldības policisti katru dienu mēro ceļu ar dienesta auto no Talsiem līdz Dundagai,kas ir vismaz 80km dienā ,vismaz 220 dienas gadā,maz kam intresē.(vismaz 8 litri benzīns,plus amortizācija).Vai pēc domes aprēķiniem šim gadījumam, ap 40 eur dienā!!!!!!

 3. un sākuma jocīgi bija pagasta vecis ar pagasta mašīnu uz mājām vizinājās a man uz izglītības iestādi pašam par saviem līdzekļiem vajadzēja vest.

 4. likums ir bērnu pusē, es arī uzvarēju novadu līdz tiesai neaizgāja.

  • Bérnu pusé likums?? Ta nav jábrínás ,ka bérni péc tam izaug izlaidushies,visu pie kájám grib ,lai pienes, Zinu ,kas ir staigájusi ikdiená lídz autobusam 5km no ríta péc tam vakará uz májám un nekas lsikts vinjiem nav noticis…

 5. nezinu kas tās neko nedarošās pašvaldības un tos uzpūstos štatus kas tur sēž vienreiz izdzenās ja neko nevar tad nav tur ko sē’det.Viens pašvaldības vecis manreiz teica:pie mums nav darba vienīgi apkopējas cīnās par vietu.Sēž un saņem nodokļu maksātāju naudu.Malacis vecāks,lai viņam veicas!

 6. uz mūžu bedrē tādus pašvaldību vadītājus

 7. Malacis, vajag tiesāties ar šīm bezzobainām pašvaldībām un aptaukojošiem pagastvečiem. Idiotisms ne valsts.

  • bezzobaina pašvaldiba nav Atbildēt

   viņiem ir intresants jurists kas likumus interperetē ka prieks klausities. pašvaldibas policists Simsons kas vispār nekādus likumus neatzīst (ir tik vardarbigs ka pēc saskares slimnīca garantēta, bet tik pret veciem un nespecigiem, jaunos huligānus apiet ar līkumu neredz pat ja blakus kaujas) kašķis ar pašvaldibu var dārgi maksāt, bērnu jau skolā ēd nost skolotāji, ģimeni par trakajiem pagastmājā saukā, un sabiedrisko domu jau nosaka tie kas var katru dienu atkārtot ” savu taisnibu” viš mežā dzivojot jau uz katra Dundagas stūra nestāsta kas ir kas, bet pagastmājas darbinieki gan katram kas grib un kas negrib klausities izstāsta kāds tas trakais tur gadijies…. Simsons tagad brauks ciemos kārtibu pārbaudit katru otro dienu….

 8. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Pirms vairākiem gadiem lasīju, ka kādā lepnā restorānā Anglijā viens vīrs iegājis virtuvē un uzsācis cept līdzpaņemto gaļasgabalu. Šefpavārs un kādi tur činavnieki gribējuši šo aiz krāgas izmest laukā, bet kungs izvilcis no kabatas vēl XVI gadsimtā izdotu likumu, kurā rakstīts, ka katram IR TIESĪBAS restorānā pašam uzcept savu gaļu! Likums joprojām nav atcelts un tādēļ IR SPĒKĀ!
  Dundagā radusies situācija ir pašmats. Var izvilkt no kabatas kādu likumu, var tiesāties un pat vinnēt, bet no tā jau nerodas nauda! Vajadzētu tikai vēl pāris dundadzniekiem uzcelt savas mājas aiz pēdējās egles un novads finansiāli aizietu pa burbuli dažu mēnešu laikā.
  Vienīgā izeja ir internāts vai dzīvošana pie kādas tantiņas. Ar tiesāšanos nevar panākt budžeta papildināšanu, jo agrāk to “cietušais” sapratīs, jo labāk!
  Un nevajag raustīt citu dvēseles stīgas! Protams, tā ir ļoti liela un neatliekami risināma problēma, bet, tīri objektīvi, ne katrai var atrast risinājumu pašvaldībā, īpaši, ja vēlamies, lai tas būtu taisnīgs arī pārējo iedzīvotāju acīs, un REĀLI IZPILDĀMS.
  Negribu būt un neesmu soģis, taču iepriekšējā komentāra saturs ļoti līdzinās padomijā auguša cilvēka demagoģijai. Piedodiet!

  • nu nauda bez vai ir arguments Atbildēt

   lai pagarinātu maršrutu par 11 km (nu pat ja atstāj tiem vecākiem piesauktos 3 km paliek 8) nevajag nekādus miljonus. nav gribēšana. dundagā vispār viss vienmer caur tiesu jāpierāda, ir pieredze. pieņem klaji pretlikumigus lēmumus kā cari, un tad caur tiesu tik vari piespiest viņus likumus ieverot. tas atiecas gan uz pašvaldibu, gan viņu policistiem. tajā kantorī ir valsts valstī kas raksta ” savus likumus” tulko esošos kā paši grib un vel brīnās kad kāds iebilst pret šādu kārtibu

 9. tā viš ir. pagastmājas nostāja ir skaidra, katrs kas atļaujas jebko no viņiem prasīt ir traks. vārās savā sulā, saņem treknās algas ko sev noteikuši un nešķirsies taču ne no centa ko var sev kabatā iebāzt. Roderts vareja jau nu pakluset, kurš laucinieks ja nav deputāts var atļauties vel vienu dzīvesvietu ” skolas laikā” lai bērniem butu ērti? dzimtmājas ir tur kur viņas ir neviss ciemata centrā.
  vienigais brīnums par bāriņtiesu. viņa mums parasti naska uz bērnu atņemšanu, un tagad bez komentāriem? vai ari gatavo papīrus ka vecāki nenodrošina bērnam izglitibu un vecāku tiesibas jāatņem? nebus pirmais gadijums kad izmanto bērnus un savu varu lai ” atrisinātu” personigās atiecibas

  • Roderts var atļauties skolas mācību laikā īrēt dzīvokli Kolkā savai lielajai ģimenei tikai tāpēc ka ir Dundagas novada deputāts? Nu tu gan riktīgi dundadzniecisku stulbību pateici.
   Lūk šādu rīcību pret saviem bērniem sauc par ATBILDĪGU. Bet tas ko dara Veide patreiz izskatās pēc ambiciozas, egoistiskas un netālredzīgas šantāžas aizsedzoties aiz bērna.

   • Roderts savus sešus bērnus audzina un pats vadā uz skolu. Paspēj padarīt daudz vairāk nekā viens otrs te muldētājs. Viņam un viņa sievai ir darbs Kolkā un dzīve ir pakārtota bērniem. Viens no saprātīgākajiem deputātiem Dundagas pašvaldībā. Ar Laicānu un viņa partijas biedriem vispār tur nav, ko runāt, jo tie tiešām tur sēž un neko negrib risināt, tikai viņiem izdevīgus lēmumus pieņemt, ne velti viņam KNAB lika no amata atstādināt dažas personas, kuras paspēja stundu pirms sēdes paši atkāpties, arī dažam labam sods ir uzlikts, bet ne tik liels, lai samaksātu par nodarīto postu pašvaldībai. Balsojiet tikai par tiem, kuri uz vēlēšanām atbrauc uz mājām aprunāties un rociņu paturēt tālu jau mēs esam tikukuši un vēl lielākā purvā brauksim ar tādiem.

   • Pareizi pateici. Tas papins ir galigs jenots. Vinam pie pakalas meitas izglitiba,ja neviens negrib vest uz skolu. Autobusu seta,sarkano paklaju un obligati sedvietu jaunkundzei! Ja butu gajis uz mierigu lidzaspastavesanu un risinajis jautajumu pec butibas ar savu lidzdalibu-iznakums butu pozitivs. Nevis-MAN VAJAG UN GADA SURP. Bezcers vinnet pravu,ja berna del pakalu nepakustina. Var gadities,ka vel ierauj NELABVELIGAS GIMENES statusu. Bet japiekrit ari,ka Dundagas pasvaldiba STRADA TIZLENI UZ PILNU SLODZI,KURIEM VISPAR PAJAT,KADUS LIKUMUS PIENEMT.
    Palasiet DUNDAGAS PASVALDIBAS SAISTOSOS NOTEIKUMUS un uzdodiet sev jautajumu-KURS SITO SARAKSTIJA un KURI SITO PIENEMA? Tiem pienemejiem vajadzetu iet atradities DEBILOLOGAM UN NOTEIKT IDIOTISMA PAKAPI. Piemeram-pec Jelgavas Durkas kriterijiem-6B vai 9B.

Draugiem Facebook Twitter Google+