×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
22. marts, 2018
Drukāt

Tiesībsargam sūdzas arī par nepieciešamību pārāk agri celties uz skolu un mājasdarbiem (8)

Foto: Ernests Dinka, SaeimaFoto: Ernests Dinka, Saeima

“Satversmē un citos tiesību aktos garantētās cilvēktiesības ir laimīga cilvēka un ilgtspējīgas valsts pamatā,” ar šādiem vārdiem savu ikgadējo ziņojumu Saeimai uzsāka tiesībsargs Juris Jansons. Kādas tad ir lietas, kas traucē Latvijas iedzīvotājiem būt laimīgiem? Gados jaunākajai iedzīvotāju daļai galvenās problēmas ir agra celšanās uz skolu un pārāk daudz uzdoto mājasdarbu. Arī tas nav paslīdējis garām tiesībsarga uzmanībai.

Tradicionāli tiesībsarga biroja stratēģiskās proioritātes tēma ir bērnu tiesības. Pēdējie gadi šai ziņā bijuši īpaši trauksmaini dēļ vairākiem skandāliem par vardarbību pret bērniem valsts un pašvaldību institūcijās, piemēram, Jelgavas bērnu sociālās aprūpes centrā, Salas novada bērnunamā “Līkumi”, psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži”.

Vienlaikus ar šiem smagajiem pārkāpumiem, tiesībsargam nācies vērtēt sūdzības arī par nevienlīdzīgu attieksmi ēdināšanas maksas aprēķinā pirmsskolas izglītības iestādēs un pat nepieciešamību bērniem pārāk agri celties uz stundām. “Šobrīd spēkā esošie normatīvie akti nenosaka vienotu mācību stundu sākuma laiku izglītības iestādēm.
Analizējot pētījumus par pusaudžu miegu, secināju, ka pārāk agrs izglītības iestāžu darba sākums ievērojumi palielina veselības riskus,” informēja Jansons. Tādēļ viņš aicinājis Veselības ministriju un Izglītības un zinātnes ministriju vērtēt iespējas noteikt pamatskolu un vidusskolu audzēkņiem vienotu pieļaujamo agrāko laiku mācību stundu sākumam.

Tāpat tiesībsargs vērtējis sūdzības par skolēniem uzdoto mājasdarbu apjomu. “Nevienā normatīvajā aktā nav noteikts, ka mājasdarbs tā ir kāda obligāta veicama darbība. Mājasdarbs – tas ir drīzāk metodiskais līdzeklis kā sasniegt konkrētus mācību rezultātus, bet svarīgi, lai tas ir sabalansēts, līdzsvarots un bērnam paliek laiks atpūtai, interešu izglītībai un brīvam laikam,” uzsvēra tiesībsargs.

Kopumā 2017. gadā tiesībsarga birojā saņemti un izskatīti 1738 iesniegumi par visdažādākajām tēmām, sagatavotas 2194 atbildes, ierosinātas 45 pārbaudes lietas, iesniegti četri pieteikumi Satversmes tiesā. 2017. gadā plānotais valsts budžeta finansējums bija 1 miljons 375 tūkstoši eiro, un faktiskā izpilde bija 1 miljons 344,7 tūkstoši eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Tiesībsargs laikam ir, nu kā lai saka, ku-kū.

  2. ……..kukū,kukū……

  3. Vai tiesībsargs ir izvērtējis arī sekas, ja bērni ies skolā vēlāk- tā kā pēc likuma bērnus vienus nevar atstāt mājās līdz noteiktam vecumam, vecākiem arī ir jābūt mājās- līdz ar to, kaut vienam no vecākiem ir jāpārceļ darba laiks

  4. Vai nav saņemtas sūdzības par to, ka jāmācās? Tiesībsargs varētu parūpēties, ka pēc 9 rotaļu un izklaides gadiem tuvākā skola izsniedz atestātu. Būtu forši.

  5. Busiņa blusiņa Atbildēt

    Ka agrā celšanās var būt saistīta ar mazo skolu likvidāciju un no tās izrietošo tālāko braukšanu, līdz tam jau tiesībsarga prātiņš nevelk…

  6. Skolas laikā VISI esam agri cēlušies! Ja laikus skolēns iet gulēt, problēmu ar piecelšanos NAV! Visiem bijuši jāpilda mājas darbi! KĀ BEZ MĀJAS DARBIEM var virzīt mācību procesu???? Problēma tagad ir vienīgi skolēnu NEPRASMĒ savu brīvo laiku saplānot. LAIKS NAV GREZNUMA LIETA! ESAM APMEKLĒJUŠI mūzikas un sporta skolas, dažādus pulciņus, mākslas skolu, taču sekmes vidusskolā no tā nav cietušas. Katram skolēnam no sava aspekta ir jāizvērtē – vēlies vai nevēlies iegūt LABAS ZINĀŠANAS!

Draugiem Facebook Twitter Google+