×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
6. augusts, 2015
Drukāt

Tiesībsargam sūdzas par bērnu tiesību neievērošanu tikt uzņemtiem tuvākajā skolā Rīgā

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Rīgas pilsētas administratīvā teritorija ir iedalīta konkrētai skolai piesaistītos mikrorajonos un skola vispirms uzņem tos bērnus, kuru dzīvesvietas adrese ir konkrētajā mikrorajonā, paredz pilsētas saistošie noteikumi. Turklāt bērni sava mikrorajona skolā tiek uzņemti dzīvesvietas deklarācijas iesniegšanas secībā. Tas nozīmē, ka priekšroka tikt uzņemtiem ir tiem bērniem, kuri konkrētās skolas mikrorajonā ir deklarēti ilgāku laiku.

“Veicas tiem, kuriem mikrorajona skola vienlaikus ir dzīvesvietai tuvākā skola un kuri dzīvesvietu nav mainījuši. Taču tāda veiksme nav visiem,” secinājis tiesībsargs.
Tiesībsarga birojā saņemtas vairākas sūdzības. Piemēram, ģimene pirms pieciem gadiem pārcēlusies no Juglas uz Pārdaugavu, bērna dzīvesvietai tuvākā skola vienlaikus ir mikrorajona skola – attālums no bērna dzīvesvietas līdz skolai ir 250 metru, kas, kājām ejot, veicams trīs minūtēs. Skola atteica uzņemt bērnu, jo bērni, kuru dzīvesvieta ir deklarēta skolas mikrorajonā, tiek uzņemti dzīvesvietas deklarācijas iesniegšanas secībā.

Savukārt bērna dzīvesvietai Zasulaukā tuvākā skola atrodas 1 kilometra attālumā no dzīvesvietas, turklāt, lai nokļūtu skolā, bērnam nebūtu jāšķērso neviena intensīvas satiksmes iela. Taču tā nav mikrorajona skola, un uzņemšana uz šī pamata tika atteikta.

“Mikrorajona skola atrodas divas reizes tālāk, un nokļūšanai tajā jāšķērso intensīvas satiksmes krustojums, kurš ir bēdīgi slavens ar lielo ceļu satiksmes negadījumu skaitu,” norāda birojs.
Izglītības likumam ir augstāks juridiskais spēks nekā Rīgas domes saistošajiem noteikumiem, uzsver birojs.

Tas nozīmē, ka izglītības iestādei, konstatējot pretrunu starp Izglītības likumu un Rīgas domes saistošajiem noteikumiem, ir jāpiemēro Izglītības likuma norma un prioritārā kārtā jāiekļauj informācija par bērnu pretendentu sarakstā.

Ja izglītības iestāde atsakās reģistrēt bērnu prioritārā kārtā, skolas direktora izdoto administratīvo aktu vai faktisko rīcību bērna likumiskais pārstāvis ir tiesīgs apstrīdēt pašvaldībā, bet pēc atbildes saņemšanas vērsties arī tiesā. Pieteikumā tiesai persona vienlaikus ir tiesīga lūgt piemērot pagaidu noregulējumu.

Tiesībsargs aicinu vecākus izmantot valstī izveidoto tiesību aizsardzības mehānismu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+