×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
1. oktobris, 2014
Drukāt

Tiesībsargs: alimentu nemaksātāju publiskošana – atgriešanās pie viduslaiku tradīcijām (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Tiesībsargs Juris Jansons neatbalsta iniciatīvu publiskot Uzturlīdzekļu garantiju fonda parādniekus. Ziņu publiskošana par tēvu vai māti kā uzturlīdzekļu parādnieku bērnu daudzos gadījumos varētu nostādīt neērtā vai pazemojošā situācijā, paziņojumā medijiem norāda tiesībsargs.

Kā minēts likumprojekta anotācijā, plānoto grozījumu Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā mērķis ir parādnieku datu publiskošana, kas tādējādi veicinātu vecāku pienākumu pildīšanu, maksājot uzturlīdzekļus, kā arī veicinātu godprātīgu saistību izpildi. Tiesībsargs gan uzskata, ka ar šiem grozījumiem mērķis netiks sasniegts.

“Uzturlīdzekļu parādnieki ir dalāmi divās grupās: tie, kuriem nav līdzekļu, un otra grupa – ļaunprātīgie nemaksātāji. Turklāt, ja šie grozījumi stāsies spēkā, tie nodarīs kaitējumu bērna interesēm, jo bērns daudzos gadījumos varētu tikt nostādīts neērtā situācijā vai pazemots, citām personām uzzinot par vecāku parādsaistībām. Tātad ziņu publiskošana par bērna tēvu vai māti kā uzturlīdzekļu parādnieku vienlaikus skar arī bērna tiesības uz privāto dzīvi,” klāsta Jansons.

Tiesībsargs uzsver, ka ir jāņem vērā alimentu nemaksāšanas iemesli: iespējams, cilvēks palicis bez darba vai nonācis īslaicīgās materiālās grūtībās, viņam nav iespēja nokārtot parādus.

“Pēc būtības plānotie grozījumi ir atgriešanās pie viduslaiku kauna staba tradīcijām. Manuprāt, šajās diskusijās ir aizmirsts par pašu galveno – bērnu un viņa interesēm, nostādot materiālos jautājumus primāri pār bērna tiesībām uz privāto dzīvi,” klāsta Jansons.

LETA vēsta, ka Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija šodien kvoruma trūkuma dēļ vēl neskatīja Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma grozījumus, kas paredz publiskot ziņas par bērnu uzturlīdzekļu nemaksātājiem. Saeimā atbalstītā pirmā lasījuma redakcija paredz publiskot nemaksātāja vārdu, uzvārdu, dzimšanas gadu un personas koda otro daļu.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Tieši bērnu interesēs ir, lai vecāki neaizmirstu par saviem pienākumiem un ja viens no veidiem ir publiska kaunināšana, tad tas ir gana labs veids.

  2. atlaut pakarties jo nau sistemas valsti varbuc eitenazija

  3. Tas kauna stabs jau domāts mūsu ”varoņiem”, kuri nerūpējas par savām atvasēm. Pārkāpts likums un tad valstij ir tiesības likumpārkāpēju izziņot. Tas pats varētu būt ari par dzivokļu īres nemaksātājiem – ja publiskotu, lielākā daļa uzreiz samaksātu , bet īlgi sūkstītos par savām ”tiesībām” nemaksāt… Jautājums, kurš šodien šeit ir neērtā stāvokli- nemaksātājs vai maksu gaidošais? Bet ja publicēs? Tur jau tā pretestība…

  4. Starp nemaksāšanas iemesliem ir arī gudrība un izveiciba. Zinu “ģimenīti”, kurā nemaksātājs mierīgi turpina kopdzīvi , pats pa kluso, vietējai varai zinot, piestrādā , labi pelna, bērni paēduši,labi apģērbti, viss iet ar glanci. Cik jauki, ka tā var valsti slaukt!

  5. Bez materiāla nodrošinājuma bērnu nevar izaudzināt – tik daudz jau nu vīrietim ir jāsaprot. Acīmredzot, ka Jansona kungs pieder pie tiem vīriešiem, kas to nesaprot, jo, redzi, vīrietis varētu būt nonācis materiālās grūtībās vai nav nokārtojis kādus parādus, un tad viņam jādod atlaides. Tad kas pie tā vainīgs? Jansons visas neizdarības ģimenē cenšas uzkraut valstij. Un ne jau viss viduslaikos bija slikts un nepareizs. Kaunināšana arī ir viena no formām, kas liek būt atbildīgam sava bērna priekšā, par kuru viņš vairs neliekas ne zinis. Šis Jansons tikai runā par cilvēktiesībām, bet aizmirsis, ka bērns prasa ēst un aprūpi katru dienu un ka pastāv arī tāds jēdziens kā “atbildība”. Kādi tik ierēdņi mums nesēž augstos krēslos… un visi cenšas uztiept savu vienīgo “pareizo” viedokli. Būtu labāk paklusējis.

  6. Pareizi, ka vajag publiskot, jo ta vismaz dala pamodisies un saks domat par saviem berniem! Valsts nav tik bagata, lai maksatu vinu vieta!

Draugiem Facebook Twitter Google+