×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
16. jūlijs, 2013
Drukāt

Tiesībsargs: arī plānotās mājdzemdības jāapmaksā valstij

LETALETA

Tiesību aktu nepilnības liedz sievietēm saņemt valsts apmaksātu plānotu mājdzemdību palīdzību, tādējādi pārkāpjot Satversmi, tā secinājis tiesībsargs Juris Jansons, aģentūru BNS informēja tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa.

Pēc tiesībsarga vērtējuma, plānotās mājdzemdības, līdzīgi kā dzemdību palīdzība, ir finansējamas no valsts budžeta. Taču pašlaik spēkā esošais tiesiskais regulējums, to liedz, pārkāpjot Satversmes 91. pantu.

Tiesībsarga atzinumā norādīts, ka normatīvie akti jau šobrīd paredz, ka valsts nodrošina bezmaksas dzemdību palīdzību, ja dzemdības noris ārpus stacionāra, tostarp neplānotas mājdzemdības. Savukārt plānotu mājdzemdību gadījumā sievietei valsts apmaksāta dzemdību palīdzība ir liegta.

Vērtējot sistēmiski, var secināt, ka likumdevējs Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā ir paredzējis bezmaksas dzemdību, līdz ar to arī plānotu mājdzemdību, palīdzības nodrošināšanu. Savukārt Ministru kabinets ir sašaurinājis termina “bezmaksas dzemdību nodrošināšana” īstenošanu. Tā rezultātā ir izveidojusies prakse, kas aizskar grūtnieču, kas izvēlas dzemdēt mājās, tiesības un nodara materiālo kaitējumu, nostādot tās nevienlīdzīgā situācijā ar citām grūtniecēm.

Atzinumā tiesībsargs uzsver, ka grūtniecēm, kas izvēlas dzemdēt mājās, ir tiesīgas saņemt līdzvērtīga apjoma valsts apmaksātu dzemdību palīdzību kā grūtniecēm, kas izvēlas dzemdēt stacionāros. Tādējādi šo personu grupai ir tiesības vērsties Nacionālajā veselības dienestā un lūgt finanšu līdzekļu atmaksu.

Tāpat tiesībsarga atzinumā norādīts arī uz normatīvo aktu nepilnībām, kas atbildīgajām institūcijām ir jānovērš. Tiesībsargs lūdz ministru prezidentu, Veselības ministriju un Nacionālo veselības dienestu mēneša laikā kopš atzinuma saņemšanas sniegt informāciju par plānotajiem un veiktajiem pasākumiem Satversmes 91. pantā noteikto tiesību nodrošināšanā un uz plānotu mājdzemdību finansēšanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+