LETA

Tiesībsargs: arī plānotās mājdzemdības jāapmaksā valstij 0

Tiesību aktu nepilnības liedz sievietēm saņemt valsts apmaksātu plānotu mājdzemdību palīdzību, tādējādi pārkāpjot Satversmi, tā secinājis tiesībsargs Juris Jansons, aģentūru BNS informēja tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 42
Lasīt citas ziņas

Pēc tiesībsarga vērtējuma, plānotās mājdzemdības, līdzīgi kā dzemdību palīdzība, ir finansējamas no valsts budžeta. Taču pašlaik spēkā esošais tiesiskais regulējums, to liedz, pārkāpjot Satversmes 91. pantu.

Tiesībsarga atzinumā norādīts, ka normatīvie akti jau šobrīd paredz, ka valsts nodrošina bezmaksas dzemdību palīdzību, ja dzemdības noris ārpus stacionāra, tostarp neplānotas mājdzemdības. Savukārt plānotu mājdzemdību gadījumā sievietei valsts apmaksāta dzemdību palīdzība ir liegta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vērtējot sistēmiski, var secināt, ka likumdevējs Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā ir paredzējis bezmaksas dzemdību, līdz ar to arī plānotu mājdzemdību, palīdzības nodrošināšanu. Savukārt Ministru kabinets ir sašaurinājis termina “bezmaksas dzemdību nodrošināšana” īstenošanu. Tā rezultātā ir izveidojusies prakse, kas aizskar grūtnieču, kas izvēlas dzemdēt mājās, tiesības un nodara materiālo kaitējumu, nostādot tās nevienlīdzīgā situācijā ar citām grūtniecēm.

Atzinumā tiesībsargs uzsver, ka grūtniecēm, kas izvēlas dzemdēt mājās, ir tiesīgas saņemt līdzvērtīga apjoma valsts apmaksātu dzemdību palīdzību kā grūtniecēm, kas izvēlas dzemdēt stacionāros. Tādējādi šo personu grupai ir tiesības vērsties Nacionālajā veselības dienestā un lūgt finanšu līdzekļu atmaksu.

Tāpat tiesībsarga atzinumā norādīts arī uz normatīvo aktu nepilnībām, kas atbildīgajām institūcijām ir jānovērš. Tiesībsargs lūdz ministru prezidentu, Veselības ministriju un Nacionālo veselības dienestu mēneša laikā kopš atzinuma saņemšanas sniegt informāciju par plānotajiem un veiktajiem pasākumiem Satversmes 91. pantā noteikto tiesību nodrošināšanā un uz plānotu mājdzemdību finansēšanu.