×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
13. decembris, 2013
Drukāt

Tiesībsargs atsakās SC skaidrot izteikumus par mācībām tikai latviešu valodā (21)

Foto - LETAFoto - LETA

Tiesībsargs Juris Jansons atteicies ierasties uz “Saskaņas centra” (SC) Saeimas frakciju paskaidrojumu sniegšanai pēc saviem izteikumiem par bilingvālo izglītību un diskusijas rosināšanu, ka vidusskolās būtu jāpāriet uz mācībām tikai latviešu valodā, aģentūrai BNS apstiprināja biroja pārstāve Ruta Siliņa.

Viņa stāstīja, ka Tiesībsarga birojā ir saņemta informācija, ka politiskās partijas  SC Saeimas frakcija vēlas aicināt Jansonu paskaidrojumu sniegšanai par tiesībsarga konferencē izskanējušo diskusiju “Bilingvālā izglītība Latvijā un sabiedrības integrācija. Izvērtējums un priekšlikumi”.

Birojs pēc situācijas apzināšanas mazākumtautību skolās tiesībsargs nonāca pie vairākiem priekšlikumiem. Viens no tiem, ka, ņemot vērā, ka 50% bērnu vērtē savas zināšanas kā labas, noteikt, ka vidējā izglītība skolēniem, kuri konkrētu laika posmu ir mācījušies Latvijas izglītības sistēmā, ir tikai valsts valodā. Izņēmums būtu tiem, kuri ir tikko iebraukuši Latvijā un nepārzina valsts valodu. Tāpat viens no priekšlikumiem diskusijai, ka nepieciešami valsts valodas kursi skolotājiem latviešu valodas lietojuma uzlabošanai, bet skolotājiem, kuri nepārzina valsts valodu, nav vietas Latvijas izglītības sistēmā, izņēmums ārvalstu viesskolotāji.

Jansons neuzskata, ka šis jautājums jāskata vienā frakcijā, tāpēc SC atteiks.

“Ņemot vērā, ka bilingvālās izglītības jautājums ir aktuāls visas Latvijas sabiedrības interesēs, saskatām lietderību šo jautājumu skatīt Saeimas kompetento komisiju vai Saeimas plenārsēdes, nevis tikai vienas frakcijas ietvaros. Tādēļ tiesībsargs uz frakciju sniegt paskaidrojumus nedosies,” apliecina Siliņa.

Jau vēstīts, ka piektdien paziņojumu medijiem izplatījis SC deputāts organizācijas Latvijas krievu mācībvalodas skolu atbalsta asociācijas (LAŠOR) pārstāvis Igors Pimenovs. LAŠOR protestē pret tiesībsarga aicinājumu sākt diskutēt par priekšlikumu – vidusskolās pāriet uz apmācībām tikai latviešu valodā. Krievvalodīgajiem iedzīvotājiem “ir pilnīgs pamats pieprasīt, lai par viņu samaksātajiem nodokļiem valsts viņiem nodrošinātu apmācību skolā tajā valodā, kurā viņi audzina savus bērnus”, pausts ziņojumā.

Izglītības un zinātnes ministrijā aģentūra BNS noskaidroja, ka pašlaik mazākumtautību vidusskolās 60% mācību jānotiek latviski, bet 40% – mazākumtautības valodā. Centralizēto eksāmenu materiāli ir latviski, tomēr skolēni var atbildēt arī mazākumtautības valodā, kurā mācījušies. Savukārt pamatskolā mazākumtautību skolām ir iespēja izvēlēties no pieciem variantiem, cik daudz mācības pasniegt valsts valodā.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Beidzot tiesiibsargs ietaajas par valsts valodas apmaaciibu tikai latviesu valodaa! Tas nenoziimee, ka nevar buut arii stundas krievu valodai, anglu,lietuviesu, ukrainu u.t.t. Bet krievs Pimenovs grib turpinaat uzspiest krievu valodu it ka vini tikai maksaa nodoklus (nodoklus maksaa un sanem apmaaciibu latviesu valodaa), kaut visas citas mazaakumtautiibas piekriit taaadai apmaaciibai!

 2. Jau 20 gadus meklēju latviešus ar mugurkaulu — dienu un nakti.

 3. Protams,ka nav jāskaidro! Savējie saprot un tie kas nesaprot,tiem nav lemts saprast.

 4. MALACIS JANSONS !!! Krievu nekaunība ir pārsniegusi jebkuras normālas robežas un mīkstmiesīgie bāleliņi kopā ar atklātiem Latvijas ienaidniekiem un latviešu kangariem neliekas ne zinis par to nenormālo situāciju Latvijas skolās ! Šī kroplība ir nekavējoties jālikvidē !!! Kāpēc klusē Dombrava,Dzintars un pārējie nacionāļi ??? Šis jautājums ir VISSVARĪGĀKAIS no visiem citiem iespējamiem !

 5. Visu cieņu tiesībsargam. Nav vērts kaut ko skaidrot interfrontistiem, tāpat viņi paliks pie sava.

 6. ES bagātākā valsts Luksemburga neatļaujas apmācības skolās citās valodās, kā vien luksemburdziešu valodā, kaut paši palikuši vairs 48,76%.

 7. Skaistos vārdos ietērpi argumenti liecina, cik apdraudēta ir mazu valstu pamatiedzīvotāju valoda. Par to spilgti runā lielās un bagātās krievu valodas tautieši, apliecinot, ka mazas tautas valodu viņiem nebūt nav vajadzīga. Neatkarīgā Latvijas valsts viņiem ir tikai kolonija, kur daudzie šovinistiski noskaņotie pastāvīgie iebraucēji var uzvesties kā okupētājvalsts pēcteči. Ko šinī sakarībā plāno SC politiķi, nav īsti skaidrs? Nedomāju, ka lindermaniešu pozīciju balstīšana, runāšana, ka latviešu valodas zināšanas mazinās krievu tautas pašcieņu, veicinās tālāku saskaņu.

 8. KĀPĒC TĀDS NAIVUMS ? VALSTS , KUR PIE VARAS ARVIEN IR KOMUNISTI , ATKLĀTI UN SLĒPTI LATVIJAS VALSTS UN LATVIEŠU TAUTAS IENAIDNIEKI ,CERĒT , KA TIKS PIEŅEMTI LIKUMI , KAS KAUTKĀDĀ VEIDĀ MAZINĀTU SVEŠTAUTIEŠU IETEKMI . TAS PAT IR IZDEVĪGI LATVIJAS “POLITIĶIEM ” KĀ ZINĀMS , TAD DUĻĶAINĀ ŪDENĪ VIEGLĀK ZVEJOT…

 9. ir pilnīgas tiesības ar visiem saviem nodokļiem pārvākties uz turieni,kur mācības notiks tikai krievu valodā.Nez kāpēc viņi to negrib?Bet tādēļ jau mums nav jāgrib finansēt valsts ienaidnieku audzināšanu .

 10. Par nožēlu jāsaka, ka mani nepārsteidz tas, ka mūsu lielie “nacionālisti” -TBLNNK/VL un “vienotība” klusē kā beigti par šo inicatīvu, izliekas ka nav dzirdājuši, lai gan tiesībsarga priekšlikums ir ļoti svarīgs Latvijai un to steidzami jāievieš, lai jau ar nākošo mācību gadu vairs nenotiktu uzņemšana “krievu” skolu pirmajās klasēs…

 11. IZGLĪTĪBAS APARTEĪDS nav pieņemams LATVIJĀ.

 12. Pilnīgi atbalstu tiesībsargu. Mācību valodas jautājumā valsts izglītības sistēmā tiesībsargam jau sen vajadzēja teikt savu vārdu.

 13. Lai nu kā, bet šoreiz Jansona k-gam es piekrītu 100%!!!

 14. Tiesībsargam 1000% taisnība, jo vismaz Rīgā joprojām ne dienu nevar iztikt bez DIŽĀS SVEŠVALODAS…

  • A kāpēc tu to svešvalodu raksti lieliem burtiem, nevis pēdiņās???

  • Es 100%-īgi piekristu tad,ja mācības valsts valodā ieviestu jau no bērnudārza,jo tieši bērni valodu apgūst visātrāk. Daudzi krievi jau 3-4 gadus vecus bērnus ved uz angļu valodas nodarbībām .Tad jautājums-kāpēc šajā vecumā nevar mācīties valsts valodu?

 15. Pimenovam vajadzētu zināt, ka arī citās ES valstīs nodokļi jāmaksā neatkarīgi no mācību valodas skolās. Vai Pimenovam ir zināms, ka arī Vācija skolās nav krievu valoda kā mācību valoda, arī turku valoda nav Pimenov, pameklē sava galviņa saprāta paliekas! Arī Krievijā nav skolas ar piemēram čuvašu , mariešu, udmurtu valodu! Var apgūt šīs valodas, bet mācības notiek KRIEVU valoda! Atceries to uz viem laikiem un beidz muldēt!!!

 16. Kā jau parasti krievi sāk pieprasīt privilēģijas. Mūsu uzdevums pasūtīt(vēlams ierakstot ES melnajā sarakstā) viņus pēc iespējas tālāk.

Draugiem Facebook Twitter Google+