×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
15. februāris, 2012
Drukāt

Tiesībsargs: ģimenei jādod tiesības iesniegt kopīgu maksātnespējas pieteikumu

jansons_juris_tiesibs2

Ģimenei būtu jādod tiesības iesniegt kopīgu maksātnespējas pieteikumu, pārbaudē secinājis tiesībsargs. Tiesībsarga konsultante komunikācijas jautājumos Ruta Siliņa aģentūrai BNS pavēstīja, ka maksātnespējas prasījumu apvienošana ietaupītu maksātnespējas situācijā nonākušo laulāto līdzekļus un atvieglotu tiesas un administratora darbu.

Patlaban no ģimenes tiek prasīta dubulta samaksa par viena gadījuma izskatīšanu.

Pēc Siliņas teiktā, ir nepieciešami grozījumi normatīvajos aktos attiecībā uz fiziskas personas maksātnespējas procesa tiesisko regulējumu. Tiesībsarga ierosinājuma īstenošana dotu iespēju laulātajiem, ģimenei vai mājsaimniecībai kopīgi iesniegt maksātnespējas pieteikumu, iespējami samazinot parādnieka izdevumus maksātnespējas procesā, un sekmētu fiziskas personas maksātspējas atjaunošanu.

“Iespēja iesniegt kopīgu laulāto vai mājsaimniecības maksātnespējas pieteikumu atvieglotu fiziskas personas maksātnespējas procesa sākšanu daudzām ģimenēm. Pēc būtības šāds risinājums neprasa lielus finanšu resursu ieguldījumus, un prasījumu apvienošana atslogotu gan tiesas, gan arī administratora darbu,” norādīja tiesībsarga pārstāve.

Viņa sacīja, ka daudzas ģimenes saistībā ar aizņēmumiem nekustamā īpašuma iegādei ir nonākušas maksātnespējas situācijā. “Ja abi laulātie nonāk situācijā, kurā nevienam no viņiem nav pietiekamu līdzekļu saistību izpildei, maksātnespējas procesa sākšanai viņiem kopīgi ir nepieciešami vismaz 900 latu. Šādu summu par abiem pieteicējiem veido valsts nodeva par prasības pieteikuma iesniegšanu tiesā un administratora vienreizējā atlīdzība,” paskaidroja Siliņa.

Pārbaudes lieta par laulāto (ģimenes) maksātnespēju ir ierosināta pēc tiesībsarga iniciatīvas. Tās ietvaros uzklausīts vairāku iesaistīto pušu viedoklis. Tiesībsargs par atzinumu ir informējis Tieslietu ministriju.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka no 2010.gada 1.novembra Latvijā ir spēkā jauns Maksātnespējas likums, taču tajā ir iezīmējušās vairākas nepilnības. Tieslietu ministrija šogad martā plāno pabeigt jaunā Maksātnespējas likuma izvērtējumu un priekšlikumu iespējamajiem grozījumiem izstrādi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+