×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
23. oktobris, 2013
Drukāt

Jansons: Iniciatīva par Uzvaras pieminekļa nojaukšanu lieki tracina tautu (17)

Foto: LETAFoto: LETA

Tiesībsargs Juris Jansons

Pēc pašreizējā jautājuma par Uzvaras pieminekļa nojaukšanu pasniegšanas veida tiesībsargam Jurim Jansonam šķiet, ka šī iniciatīva ir naidu kurinoša un lieki tracina sabiedrību.

“Manuprāt, ir slikti, ka ultralabēji nacionāli vai ultrakreisi nacionāli noskaņoti politiķi, spēlējoties ar sabiedrību, ar simboliem, mēģina vēl dziļāk iedzīt ķīli starp sabiedrības grupām. Manuprāt, vēsture un šī situācija ir jāskaidro, bet leģitīmais mērķis, kāpēc patlaban tas tiek virzīts, man nav skaidrs,” Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” sacīja tiesībsargs.

Viņš norāda, ka jau ilgu laiku šis piemineklis stāv, ir bijuši kādi mēģinājumi to uzspridzināt, bet tas nebija politisks lēmums, taču tagad ar politisku lēmumu mēģinās to nojaukt. “Manuprāt, tas tikai lieki tracinās tautu,” piebilda Jansons.

Tiesībsargs izteicās, ka jāsaprot arī motīvi, kuru dēļ politiķi to vēlas, – lai pievērstu uzmanību, lai samusinātu, šķeltu sabiedrības grupas.

Kā ziņots, portālā “ManaBalss.lv” par iniciatīvu, kas piedāvā nojaukt pieminekli “Padomju armijas karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem” jeb tā saukto Uzvaras pieminekli Rīgā un atjaunot laukuma vēsturisko plānojumu, parakstījušies vairāk nekā 11 000 cilvēku.

Iniciatīva portālā publicēta pērn aprīļa nogalē, neilgi pēc referenduma par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai.

Iniciatīvas autori – Roberts Krastiņš, Emīls Gailis un Māris Ruks – uzsver, ka teritorija Pārdaugavā vēsturiski ir Latvijas valsts uzvaras laukums, kurā notika “pēdējie vislielākie Vispārējie latviešu Dziesmusvētki”, nevis PSRS armijas uzvaras laukums, tāpēc vēlas atjaunot Latvijas brīvvalsts laikā iedzīvotāju brīvprātīgas ziedošanas rezultātā izstrādāto un aizsākto Uzvaras laukuma projektu.

Vēsturiski Uzvaras parkā plānots būvēt svētku laukumu vairāk nekā 200 000 apmeklētāju, amfiteātra formas sporta stadionu, kas varētu uzņemt vairāk nekā 25 000 skatītāju, sanāksmju pili ar vairāk nekā 10 000 vietu, arī 60 metrus augstu Uzvaras torni, pie kura uzbūvēta svētnīca tautas varoņiem, un vairākus desmitus metru platu Uzvaras aleju. Minētās būves ir vien daļa no Uzvaras laukuma izbūves dažādo projektu autoru iespaidīgajām iecerēm, kam, pēc iniciatīvas autoru teiktā, pirmskara laikā no valsts budžeta paredzēti 29,5 miljoni latu, bet iedzīvotāji 1938. un 1939.gadā saziedojuši vairāk nekā 11 miljonus latu.

Virkne amatpersonu par iespēju nojaukt šo pieminekli izsakās piesardzīgi, norādot, ka jāvērtē juridiskie aspekti, vai pieminekļa nojaukšana atbilst starp Latviju un Krieviju noslēgtajam līgumam.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Paldies Inesei un citiem komentētājiem par saprātīgo domu!!! Tādu pagriezienu nu nebiju gaidījusi no TIESĪBSARGA!?? KAD KAUT KAS IR BIJIS VIENOTS UN KURĀ VIETĀ??? NONSENSS!?? Latviešus SAVĀ VIENĪGAJĀ VALSTĪ UZ PASAULES PAT DAŽS LABS uzskata par KOPIENU!? Kur vēl tālāk var iet??? KAS NOTIEK?!?

 2. Kļūda ir pats piemineklis – tik svešs savā izpildījumā latviešiem, vēl joprojām kareivīgie tēli draud ar ieročiem! Kļūda, ka to nenojauca tūlīt pēc Neatkarības atgūšanas, tagad, lūk, to aizsargā Krievijas un Latvijas Republikas līgums. KAS PARAKSTĪJA TO LĪGUMU??? Tas notika 1994.gadā!
  BET doma par nojaukšanu NAV sabiedrības šķelšana – nevar sašķelt to, kas nekad nav bijusi vienota, jo ir dažāda vēstures izpratne. Ko lai dara, ja šī zinātne ir kā pērkama sieviete, kas greznojas ar savu favorītu dāvātām rotām…

 3. Te nu Tiesībsargs pārkāpj savas kompetences un personiskās sapratnes robežas! Bija tak iespēja paklusēt. Bet nu- vismaz zinām, kas ir kas?

 4. Šis kauna stabs ir sabiedrību šķeļošs elements.

 5. Kopš kura laika vēsturiskās patiesības atjaunošana ir naidu kurinoša?

  • Vēsturiskā patiesība var būt ĻOTI naidu kurinoša! Ko tad mēs bāliņi iesāksim ar latviešu sarkanajiem strēlniekiem, un latviešu čekistiem? Pēc būtības-latvieši izglāba Ļeņinu un boļševikus, tā ka tā vēsturiskā taisnība ir, kāda ir….

   • Beidz duļķot ēteru – pats labi zini , ka Pārdaugavas monstram ar sarkanajiem latviešiem nav nekādas sakarības .

 6. “iniciatīva ir naidu kurinoša un lieki tracina”

  Paga, paga!!!!

  Bet tas, ka okupantu un laupītaju-izvarotāju armiju slavinošs piemineklis stāv Latvijas sirdī goda vieta – tas NAV “naidu kurinoši” un ne “tracina”?

  Prātu izkūkojuši?

 7. Nāk vēlēšanas gaisotnes laiks. Šmuce sataisīta ar uzturēšanās atļauju tirgošanos. Lai slāpētu šmuces efektu, mēģina kārtējo reizi Latvijas iedzīvotājus sadalīt un salaist naidā. Kamēr ķīvēsimies
  , tikmēr trešie savāks visu to mazumiņu, kas vēl no Latvijas atlicis. Tas piemineklis tur var stāvēt simtiem gadu. Labāk to ar steigu pārdot un iekasēt kārtīgu nodokli. Bet nevienu citu objektu pārdot nedrīkst. Drīzāk par pieminekļa pārdošanas ienākumiem jāceļ cietums, kur bez dižām tiesām uz gadiem 10 izmitināt visus Latvijas iztirgotājus. Tas būtu tikai kā taisnīgi. Ja prasītu tiem strēlniekiem, kas par Latvijas brīvību nolika savas galvas Tīreļpurvā vai Nāvessalā par Latvijas izpārdošanu, tad šie varoņi , ja spētu, savu atbildi atsūtītu ar lodi.

 8. pat Krievijai to tautu nevajag Atbildēt

  ja vajadzētu, labi samaksātu, lai atgriežas

 9. to kas tur dzied, dzeras, čurā, vemj, špļauj???????????????????????????????? par godu kam?????????????????????????????????????

 10. Miers būs tad, kad vairums latviešu jansonu, bērziņu vadībā, redzot krievu, pāries uz krievu valodu, pieņems krievu pasaules redzējumu, atzīs Latvijas labāko cilvēku bendes par atbrīvotājiem !

 11. “Kommunarka” teritorijā pie Maskavas, ir masu kapvieta ap 30.000 Padomju Savienības upuriem. Tur ir samesti vairāki Latvijas ģenerāļi, virsnieki, kareivji, valsts pārstāvji, bijušais Rīgas mērs Hugo Celmiņš (Ušakov piezīmē!), arī divreiz Latvijas valsts Ministru prezidents uc.
  ”Pēc “Kommunarkas” apbūves ar jauniem debesskrāpjiem zudīs arī pierādījumi vienam no asiņainākajiem Staļina režīma noziegumiem un upuru apbedījumu vietas. Zudīs pierādījumi pret neatkarīgo Latvijas valsti un tās pilsoņiem, tās bijušo augstāko politisko un militāro vadību.” Ja Krievijā tā rīkojas kāpēc Latvijas valdība baidās no ”okupācijas pieminekļa” nojaukšanas? 1994.g. līgums tiek lauzts.

 12. Juri Janson. Jatu iedomājies,ka tu esi tauta,tad tu rūgti maldies.Drīzāk tas ir fragments no operas “Okupācija bija,okupantu nebija”,jeb kā mūsu varturi 20 gadus čurā zem deķa un nespēj paskatīties patiesībai acīs.

 13. „šī iniciatīva ir naidu kurinoša un lieki tracina sabiedrību” – tā tiesībsargs Juris Jansons. Un es viņam pilnīgi piekrītu – nav labi kurināt naidu un tracināt sabiedrību. Tāpēc ierosinājums mierīgai eksistencei Latvijā: atkal „Pašā Rīgas vidū” no jauna sliet kājās piemineli staltu, lai katrs var skatīt – „Marmors brūni sarkans,/ Ļeņins bronzā kalts”, Esplanādē, ai, atvainojiet – komunāru laukumā!, aiz …tfu tu, atkal sajuka – pareizticīgo katedrāles? planetārija? par jaunu ierakt zemē „komunārus”, bet pa visu laukumu izmētāt „komunāru” krūšutēlus – sākot ar asiņaino Jēkabu Peteru un citiem rīkļurāvējiem. Un, protams, Kirova (nevis Vērmanes!) parkā bronzā atkal jāmirdz Tautu tēvam! – tad, Jansona kungs, nebūs ne naida, ne tracināšanas…
  Vai manu vai! – gandrīz aizmirsu pašu galveno: Pēterim I kopā ar visu ķēvi (nevis zirgu, kā to interpretējis J. Gombergs ) jāatgriežas sākotnējā vietā!

 14. Diemžēl Jansons kā parasti stāv okupantu ”tiesību” sardzē.

 15. brīdinajums no tautas Atbildēt

  ” taču tagad ar politisku lēmumu mēģinās to nojaukt.”
  ——————
  Lielais gudrinieks, kur tu un tavi domu biedri, bijāt šos divdesmit gadus, ka ne administratīvi, ne politiski nereālizējāt jautājumu par okupācijas simbola novākšanu, kas latviešu sirdīs ir iedzīts kā miets, un sirds asiņo un sāp. Ja to nespējat atrisināt jūs visi politikāni, kuri uzskata par labu bez ziepēm ielīst .., tad šajā jautājumā saka tauta. Šie savāktie paraksti ir nopietns brīdinājums šiem politikāņiem Latvijā.

Draugiem Facebook Twitter Google+