Latvijā
Politika

Tiesībsargs izskaidro, ko drīkst darīt Ikšķilē un citviet saistībā ar novadu reformu0


Juris Jansons.
Juris Jansons.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Demokrātiskā valstī sabiedrības līdzdalība ir viens no tās balstiem, tāpēc būtiska ir sabiedrības viedokļa izzināšana. Turklāt vārda brīvība ir nostiprināta Satversmes 100.pantā, paziņojis tiesībsargs Juris Jansons, reaģējot uz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) lēmumu par gaidāmo iedzīvotāju aptauju Ikšķilē saistībā ar novadu reformu.

“Pašvaldība var noskaidrot savu iedzīvotāju viedokļus gan publiskās apspriešanas procesa ietvaros, gan arī organizējot sabiedriskās domas aptaujas. Jāņem gan vērā, ka publiskās apspriešanas procesā iegūtais viedoklis ir juridiski saistošs, savukārt aptaujā noskaidrotajam viedoklim ir tikai informatīvs raksturs,” norāda J. Jansons.

Tomēr viņš skaidro – ja pašvaldība vēlas noskaidrot iedzīvotāju viedokli aptaujas veidā, nav pieļaujams, ka aptauja faktiski tiek veidotas kā vēlēšanas, organizējot tās kā balsošanu, tādejādi iedzīvotājiem radot maldīgu iespaidu par referendumu.

Šādu maldinošu iespaidu var radīt aptaujas nosaukšana par balsojumu, viedokļa izteikšanu organizējot iecirkņos un to paužot ar balsošanas zīmēm, vienlaikus respondentiem lūdzot uzrādīt personu apliecinošu dokumentu un fiksējot personas datus balsotāju sarakstu veidlapās.

Saistītie raksti

Tiesībsargs uzsver, ka pašvaldībai ir tiesība organizēt aptaujas, ievērojot sabiedriskās domas aptaujas organizēšanas metodoloģijas labo praksi.

Savukārt nav pieļaujams, ka de jure sabiedrības viedokļa izzināšana tiek nosaukta par aptauju, bet de facto tā pēc formas ir referendums, ko pašvaldībai nav tiesību organizēt.

LA.lv