×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
30. marts, 2017
Drukāt

Tiesībsargs: Ja nevar samaksāt nodokli par mājokli, tā ir nacionalizācija (20)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Juris Jansons

Ja cilvēki nevar samaksāt nodokli par vienīgo mājokli, tad tā ir nacionalizācija, telekanāla LNT raidījumā “900 sekundes” teica tiesībsargs Juris Jansons. Jansons šo situāciju uzskata par cilvēktiesību pārkāpumu.

Viņaprāt, varai visīsākā laikā ir jāpasaka sabiedrībai kādi būs risinājumi, un kā tas ietekmēs cilvēku turpmāko dzīvi. Tiesībsargs pozitīvi vērtē izskanējušo priekšlikumu par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim.

Tieslietu ministrija (TM) tuvāko nedēļu laikā iesniegs izskatīšanai valdībā likumprojektu, kurš paredz iesaldēt kadastrālās vērtības uz diviem gadiem, Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē sacīja TM parlamentārais sekretārs Jānis Iesalnieks.

“Kadastrālo vērtību bāzes trīs gadus nav mainījušās, bet tuvākajā laikā TM iesniegs likumprojektu, kas paredz tās iesaldēt vēl uz diviem gadiem. Valsts zemes dienestam TM ir uzdevusi gada laikā sakārtot kadastrālo vērtību aprēķināšanas metodiku, īpaši novēršot spekulatīvo darījumu ietekmi. Savukārt otra gada laikā kadastrālo vērtību bāzes tiks pārrēķinātas pēc jaunās metodikas,” sacīja Iesalnieks.

Viņš uzsvēra, ka patlaban problēmas rada tas, kā no šīs vērtības maksā nekustamā īpašuma nodokli (NĪN). “Īpaši zemei Pierīgā NĪN kļuvis nepanesams. Iesaldēšana uz diviem gadiem problēmu neatrisina, tikai to atliek, bet tas arī dod laiku izdomāt risinājumu,” skaidroja Iesalnieks.

TM ieskatā kadastrālo vērtību nozīme pie NĪN aprēķināšanas ir būtiski jāsamazina, norādīja Iesalnieks. “Maksājamais nodoklis nedrīkst tikt ļoti atšķirties, piemēram, Zilupē un Jūrmalā, kur tagad atšķirība ir 1500 reizes,” skaidroja Iesalnieks.

Viņš piebilda, ka viens no NĪN aprēķināšanas risinājumiem varētu būt, piemēram, fiksēts maksājums par kvadrātmetru plus neliels procents no kadastrālās vērtības – 0,1-0,2% apmērā nevis 1,5% kā tagad.

LETA jau ziņoja, ka Finanšu ministrija (FM) atbalsta TM priekšlikumu nosakot, ka NĪN kāpums nedrīkst pārsniegt 10% robežu. FM kopš pagājušā gada beigām strādājusi pie NĪN izmaiņu risinājumiem, tomēr darba grupa nespēja vienoties par kopīgiem principiem. Rezultātā tika izveidota politiska darba grupa, kas vienojās virzīt uz valdību TM priekšlikumu līdz 2020.gadam “iesaldēt” kadastrālās vērtības un no 2018.gada noteikt, ka NĪN kāpums nedrīkst pārsniegt 10% robežu. Tāpat paredzēts nodrošināt kadastrālo vērtību metodikas pilnveidošanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Rasnač un pārēji no politiķu & ! Atbrauciet uz Zviedriju un pamācieties kā taisnīgi un pareizi veidot NI nodokļus ! Jau apriebies šis nodokļu analfabētisms ( bet, varbūt arī kaitniecība ) Latvijā. Cilvēki ! Nu domājiet taču par kuriem balsot , kad būs Saeimas vēlēšanas !

 2. KAS ir jēdziens “VIENĪGAIS MĀJOKLIS”??? Nav izskaidrojuma!!! Kāds ir ar NĪN neapliekamais minimums??? Te nav runa par to, kas JĀUZTUR, kas JĀNOTĪRA, kas JĀLABO ar šī nodokļa iekasēto naudu!?! Redzams, ka valdība un pašvaldības NEPROT strādāt!?? Mūsu dzīve sastāv VIENĪGI no dažādu nodokļu nomaksas! Piekrītu redz komentāram un domāsim, KURUS ĻAUDIS VĒLĒT MŪSU PAŠVALDĪBĀ!!! Mums NAV VAJADZĪGI PAŠLABUMA MEKLĒTĀJI un VIDUVĒJĪBAS! NAV SAPROTAMA POLITIKA UZLIKT NENOMAKSĀJAMUS NODOKĻUS CILVĒKIEM, KURI DZĪVO NO MUTES MUTĒ!? VAI SITUĀCIJU PAŠVALDĪBAS SAVĀ TERITORIJĀ NEPĀRZINA??? VARBŪT NEGRIB PĀRZINĀT?????? CIK ILGI VĒL TURPINĀSIES ŠIS NEPRĀTS???

 3. nacionalizacija vai var notikt mezonigaja kapitalisma kapitala reakcija nepielaus atnems ka maksat nespejiegs…strunts driz tapat visa zemes lode aizlidos pasaules pieskari sadegsim kosmosa….

 4. Termins “vienīgais mājoklis” ir nekorekts. Kādam tie ir 5m2 istabele vecā būcenī Daugavpils novadā, kādam citam, bieži vien Šlesera un Dombrovska uzaicinātiem krievu bandītiem un čekistiem, piecstāvu nams Vecrīgā. Ir jābūt ar NĪN neapliekamam minimumam uz katru deklarēto pilsoni pēc n kadastrālās vērtības. Izņēmumi ir pieļaujami tikai attiecībā uz pilsoņiem, kuriem īpašums piederējis pirms 1940. gada vai viņu tiešiem mantiniekiem.

 5. В Латвии по-прежнему актуальной проблемой является большое количество людей, живущих за чертой бедности. С таким заявлением сегодня выступил перед депутатами Сейма уполномоченный по правам человека в Латвии Юрис Янсонс.
  И вот такая говорильня продолжается уже 26 лет. Правители просто прикинулись дурачками и делают вид,что всё в порядке! С окладами правителей деиствительно все в лутшем порядке. А вот с пенсиями размер которых сотавляет 108 и меньше евро? Мораль сей басни такова-сытый голодного не поймёт!

 6. Laikam esmu dumjš, jo nekādi nesaprotu, kāpēc man jāmaksā NĪN??? Pērkot savu dzīvokli nomaksāju visu pēc likuma…ar šo telpu es NEPELNU, bet tur dzīvoju un maksāju visus komunālos, elektrības, gāzes, TV, interneta u.c. maksājumus… KĀPĒC? Vai tāpēc, ka valdība citādi neprot strādāt, kā tikai iekasēt???

  • komunālajam dienestam arī vajag naudu Atbildēt

   Apdzīvotajā vietā, kur atrodas tavs dzīvoklis – ceļu jātīra un jālabo, policiju jāuztur, ugunsdzēsēji dienu un nakti sēž sardzē par tava dzīvokļa ugunsdrošību, un galu galā kādam to visu “jāmenedžē”.

   • nevajag jaukt dažādas lietas, nodokļus un nodevas vienā putrā.Lai tavus nosauktos dienestus uzturētu, tiek iekasēts ienākumu nodoklis,mēs visi maksājam komunālos,mēs visi piemaksājam veselības sadaļu, mēs visi maksājam LIELU PVN nodokļa daļu itin visā!Un ar NĪN tur nav nekāda sakara.Tad tā arī jāsauc nodoklis – pašvaldības infrastruktūras uzturēšanas nodoklis,bet nevis NĪN! Un,ja cilvēks nevar apmaksāt,piemēram, izfantazēto infrastruktūras nodokli (kā piemēram sadales tīkli),tad cilvēkam, atbilstoši Satversmei – augstākajam valsts likumam, NEDRĪKS NEKĀDA VEIDĀ ATSAVINĀT VIŅA MANTOTO VAI NOPIRKTO VIENĪGO MĀJOKLI!!!Starp citu maksājot kredītus arī sen jau nodokļos ir pārmaksāts gadiem uz priekšu šis tā saucamais NĪN….Tātad šī nodokļa lobētāji ir ieinteresēti pavisam citā nevis uzņēmējdarbības un labi apmaksātu darba vietu radīšanā…Un,kuras partijas turpat 20 gadus menedžēja šo situāciju un balsoja Saeimā par tādu absurdu sistēmu??? Un,kuri tad ievēlēja šīs partijas Saeimā???Atbildi paši ziniet…

  • ——-Apdzīvotajā vietā, kur atrodas tavs dzīvoklis – ceļu jātīra un jālabo, policiju jāuztur, ugunsdzēsēji dienu un nakti sēž sardzē par tava dzīvokļa ugunsdrošību, un galu galā kādam to visu “jāmenedžē”.——Laba replika bija kur pasmieties.Vēl aizmirsa pielikt ka tev ar tavu dzīvokli ir jāuztur medicīna,armija,kultūra,pensionāri un visas citas valsts lietas.Tu esi muļķis grēkāzis kurš ar savu dzīvokli maksā citiem,un maksā tāpēc ka tev ir nauda un tu nepārdod savu dzīvokli.

   • Visvairāk par “nabaga latviešu pensionāru” kādreiz žēlīgi gaudoja bijušais milicis, vairāku lielu māju īpašnieks, Juris Žuravļovs no partijas “Uroģina”. NĪN ir jābūt adekvātam un tas ir jāievāc, atlaides pieļaujamas tikai trūcīgiem pilsoņiem. Ņujorkas pensionārs, bieži vien miljonārs, nevar atļauties dzīvot Manhetenā un pārvācas uz Floridu vai Kostariku, kur bauda vecumdienas lieliskā klimatā un svaigā gaisā.

 7. ar cirku gan ātri tika galā

 8. Tikai iekarotā,okupētā valstī par savu,sava tēva zemi un mājokli ir jāmaksā nodevas.

 9. Ja Triumvirāts nevar atcelt NĪN ģimenes vienīgajam mājoklim,kurš nav pārmērīgi liels,ģimenes vienīgā īpašuma īpašnieki,nevar balsot par Triumvirāta kandidātiem!

 10. Ja nesamaksājama NĪN dēļ cilvēku padzen no dzīves vietas ,tad tā nav nacionalizācija,bet gan privatizācija,jo mājokli iegūst tas kas vairāk sazacies ,tas kam maks biezāks.Nacionalizācija būtu tad ,kad Hūtei atņemtu Puzes hercogisti un tur ierīkotu atpūtas bāzi bāreņiem vai Mākoņmuižu atņemtu kampējam un to pārvērstu par sociālo māju un tālāk tādā tādā garā.

 11. Pašvaldību un valsts alkatība sasniegusi pārāk augstu līmeni. Tauta pārvēršas par slaucamo govi , lai pašvaldības un valsts lielu daļu no iekasētajiem līdzekļiem izmantotu nevajadzīgiem un izšķērdīgiem projektiem un piešķirot sev pārmērīgi lielas algas , piemaksas, veselības apdrošināšanas kartes, ārzemju braucienus, dārgas automašīnas utt.
  Ko saņemam pretīm- sliktu izglītību, sliktu vai maksas medicīnu, sliktus ceļus, dārgu elektrību, dārgu ūdeni un citus monopolu pakalpojumus.

 12. “Iesaldēt” skan labāk par “atlikt”? Vai visprecīzāk tomēr nebūtu “novilcināt”?

  • Jāzepam taisnība.Drīz apmirs pensionāri,jaunatne aizbrauks un nebūs,kas dzīvo Latvijā,jo pie varas esošie plēš no cilvēka deviņas ādas,neatstājot naudu ikdienas vajadzībām,ja vēl mājokli būs jāatstāj nesamaksāto nodokļu dēļ,tad ir beigas ar tautu Latvijā………..

Draugiem Facebook Twitter Google+