×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
15. februāris, 2014
Drukāt

Tiesībsargs: jaunais veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts ierobežo cilvēktiesības (10)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Students and doctors demonstrate in front of the Health Ministry in Quito on January 27, 2014 against Ecuadorean President Rafael Correa's decision to keep an article in the new penal code that punishes professional malpractice. Doctors have threatened to resign in hospitals from across the country if the new penal code is passed. AFP PHOTO / JUAN CEVALLOS

Ņemot vērā augsto nabadzības un sociālās atstumtības risku Latvijā un niecīgo sociālās palīdzības apjomu, Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts un valdības piedāvātā koncepcija nav atzīstama par sociāli taisnīgu un nesamērīgi ierobežo cilvēktiesības, uzskata tiesībsargs Juris Jansons.

“Tā nenodrošina ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu, tā vairos bezdarbnieku un pabalstu saņēmēju skaitu, veicinās sociālo atstumtību un pasliktinās Latvijas iedzīvotāju tā jau kritisko veselības stāvokli,” uzskata Jansons.

Tiesībargs norāda, ka ar likumprojektu netiek radīta lielāka tiesiskā skaidrība, proti, joprojām nav atbildes uz jautājumiem – kādi veselības aprūpes pakalpojumi, kādā apmērā, ar kādu pacienta līdzmaksājumu un kādā termiņā personām būs pieejami saslimšanas gadījumā.

Jansons secinājis, ka ar jauno kārtību pieeja valsts finansētiem veselības aprūpes pakalpojumiem, tostarp primārajai veselības aprūpei, tiks liegta ievērojamam skaitam Latvijas iedzīvotāju. Saskaņā ar Veselības ministrijas (V) datiem 145 000 iedzīvotāju, kas ir aptuveni 7% no Latvijas iedzīvotāju kopskaita, ir personas darbspējīgā vecumā, kas nav iedzīvotāju ienākuma nodokļu (IIN) maksātāji un nav valsts apdrošināmās personas. Pati ministrija prognozē, ka tikai 5% no minētā apjoma jeb 7250 iedzīvotāji pievienosies valsts apdrošināšanas sistēmai, veicot brīvprātīgās iemaksas 28 eiro mēnesī. “Iespējams, ka minētajā grupā ir nelegāli nodarbinātie, nereģistrētie bezdarbnieki, kas līdz ar minēto reformu nokārtos savu sociālo statusu, pievienojoties valsts veselības apdrošināšanas sistēmai. Tomēr prognozējams, ka valsts finansētie veselības aprūpes pakalpojumi nebūs pieejami vismaz 100 000 Latvijas iedzīvotāju,” akcentē Jansons.

Viņš vērš uzmanību, ka valsts finansētā veselības aprūpe, tostarp primārā aprūpe, tiks liegta tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ir godprātīgi nodokļu maksātāji, tikai viņu ienākumi atbilstoši Latvijas sociāli ekonomiskajai situācijai ir neregulāri vai nelieli.

“Būtiski atzīmēt, ka tā ir iedzīvotāju grupa darbspējīgā vecumā, kas pārskata gada periodā nespēj gūt ienākumus vismaz 12 valdības noteikto minimālo algu apmērā (3840 eiro). Saskaņā ar jauno koncepciju iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem būs spiesti no jau tā nelielā ienākuma atlikt vēl 28 eiro katru mēnesi, lai iegūtu piekļuvi valsts finansētai veselības aprūpei, kas, manā ieskatā, nav samērīgi ar pašreizējo sociāli ekonomisko situāciju,” norāda tiesībsargs. Viņš uzskata, ka jaunā koncepcija vairos nelegālo nodarbinātību un izvairīšanos no nodokļu nomaksas, jo personām ar neregulāriem un zemiem ienākumiem izdevīgāk būs tos neuzrādīt, kvalificējoties bezdarbnieka statusam.

Atbilstoši likumprojektam valsts finansētos veselības aprūpes pakalpojumus nesaņemšot arī personas, kas ir sasniegušas vecumu, kas dod tiesības uz vecuma pensiju, bet tām nav pietiekoša apdrošināšanas stāža, lai pensionētos. Minētās personas tiesības uz valsts veselības apdrošināšanu iegūšot tikai pēc pieciem gadiem, skaitot no pensionēšanās vecuma sasniegšanas dienas, kad valsts tām sāk maksāt valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu.

Papildus Jansons konstatējis, ka veselības aprūpes pamatpakalpojumi un primārā veselības aprūpe jaunajā koncepcijā nav ieplānota tādai starptautiski aizsargātai personu kategorijai kā patvēruma meklētāji.

Likumprojekta pašreizējā redakcijā ārpus valsts apdrošināšanas sistēmas paliek personas, kuras saņem vecāku, bērnu kopšanas vai ģimenes valsts pabalstu un kurām ir vismaz trīs bērni, no kuriem jaunākais ir sasniedzis septiņu gadu vecumu, bet vēl nav sācis mācības pamatizglītības iestādē.

Tāpat, tiesībsarga ieskatā, nav pieļaujams neatliekamās medicīniskās palīdzības apjoma noteikšanu deleģēt Ministru kabinetam. “Nav pieļaujams, ka valsts garantē tikai neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes pakalpojumus un ambulatori sniegtā neatliekamā medicīniskā palīdzība jau ierobežota ar noteiktu pacienta līdzmaksājumu. Jau šobrīd Ministru kabinets ir pārkāpis deleģējuma robežas, nosakot, ka par ambulatori sniegtiem neatliekamās medicīniskās palīdzības pakalpojumiem ir maksājama pacienta iemaksa,” uzskata Jansons.

2013.gada nogalē Tiesībsarga birojs kopā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS veica iedzīvotāju aptauju, kas parādīja, ka par ambulatori sniegto neatliekamo medicīnisko palīdzību 47% respondentu bijis jāmaksā līdz 10 latiem, 32% – no 10 līdz 20 latiem, bet vairāk nekā 20 latus maksājuši 16% aptaujāto.

Likumprojekta apspriešanas stadijā tiesībsargs konstatējis, ka gandrīz visas nozari pārstāvošās nevalstiskās organizācijas – Latvijas Ģimenes ārstu asociācija, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija, Latvijas Slimnīcu biedrība – ir izteikušas kritiku par to un tā tālākas virzības lietderību, norādot, ka pastāv augsts risks palielināties ielaisto slimību un tam sekojošas invaliditātes rādītājiem, neatliekamās palīdzības izsaukumu skaitam, kas ilgtermiņā sabiedrībai izmaksās daudz vairāk. Tādēļ Jansons aicina Saeimu, vērtējot likumprojektu, ņemt vērā norādītos riskus un nepieņemt likumu bez plašākas diskusijas.

Jau ziņots, ka Latvijas Ģimenes ārstu asociācija neatbalsta jauno likumu, jo tas rada nedrošību valsts iedzīvotājiem un apdraud veselības aprūpes sistēmas attīstību nākotnē. Pēc mediķu domām, šāda likuma redakcija diskriminē iedzīvotājus, iedalot viņus pēc vairākām pazīmēm, piemēram, nodokļu maksātāji un nemaksātāji, cilvēki ar dažādām diagnozēm. Tāpat likums esot vērsts pret mazaizsargātām iedzīvotāju kategorijām.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. parazītiem maksāt nodokļus, neko citu.

 2. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Diemžēl ir uzskaitīta vesela rinda simtomu, bet nav mēģināts dot kādus riisinājumus vai pat ieteikumus kā visu, vai kādu daļu uzlabot. Perfektas sistēmas jau nekad nebūs. Kāds vai kādi vienmēr nebūs apmierināti. Diskutēt jau mēs varam lidz apnikumam, bet mums ir vajadzīgi risinājumi. Vai mēs neredzam kā lietas tiek darītas citās valstīs? Daudz ko varam mācīties un piesavināties.

  • deputātiem ir tikai “partijas disciplīna, tā arī dāmai, kura šo jezgu sāka, ir tikai stūrgalvīga auna bezjūtīga, bezjēdzīga, demagoģiska turēšanās pie kādas no kaut kurienes dotas pavēles, iespējams, gana labi kaut kas piesolīts par šādu lēmumu un “likumu” caursišanu. Katrā ziņā šīs sileskukaines gadījumā būtu lieki pat pieminēt ārsta ētiku, tautas veselību, tautsaimniecības attīstību!

 3. PAR KĀDĀM CILVĒKTIESĪBĀM Jus runājat Jansona kungs, BET PALDIES, KA ESAT SĀCIS CILĀST ŠO JAUTĀJUMU!!?Strādājošo un pensionāru tiesibas TIEK PĀRKĀPTAS visu laiku, kopš valsts tiek dzīta pretī nabadzibai!?? KAM TAS VĒL NAV SKAIDRS??? Dārdie draugi, BŪS VĒL SLIKTĀK!?? Ar elektrības cenu pieaugumu PIEAUGS visu ar tās palīdzību ražoto pārtikas produktu un citu pakalpojumu cenas no š.g. 1.aprīļa. KURĀ VIETĀ VAR IZTIKT BEZ ELEKTRĪBAS 21.gs.!? VISU laiku SAEIMAS, VALDĪBAS un citas PARAZITĒJOŠĀS iestādes TIKAI IMITĒJUŠAS STRĀDĀŠANU…ALGAS saņēmuši GALVU REIBINOŠOS skaitļos!? TĀPĒC pārraidēs šie nešpetneļi RUNĀ pilnigi NO CITAS DIMENSIJAS un NESAPROT turpat līdzās sēdošos un runājošos cilvēkus NO REALĀS SITUĀCIJAS…”AUGSTMAŅU” FIZIONOMIJAS ir izsmejošas, nirdzīgas, ACIS tukšas un saltas…REZULTĀTS BĒDĪGS -vairojas nabadzība un ļaudis BĒG NO LATVIJAS KĀ GRIMSTOŠA KUĢA… Kur vien raugies – BARDAKS… ĀRPRĀTS, KAS PAŠO LAIKU SASTRĀDĀTS un NEVIENA VAINĪGĀ… Vienas “KĻŪDAS” , kuru “LABOŠANA” turpinās… Tuvojas 12.Saeimas vēlēšanas un pamazām MOSTAS jauni (tie paši vecie!!!) parazitējošie un zaglīgie elementi, SOLOT DUMIĶIEM UPES AR ĶĪSEĻA KRASTIEM…Laikam VĒL SAOŽ naudas smaku…un vērtības, ko VĒL VAR PĀRDOT PAR SVIESTMAIZI…Runājot par veselības aprūpi, VISI tās ministri ir BIJUŠI DAKTERI…!?? TE VISPĀR NAV VĀRDU… brauc gan uz Lietuvu, gan Igauniju, BET ja cilvēkam acu vietā izklaides brauciens, TAD KO VAR GAIDĪT…Labi, ka VISMAZ CIRCENE KAUT KO TAISĀS MAINĪT…, TAČU cik tas veiksmīgi vai nē, rādīs NĀKOTNE! MĒS JAU ESAM PACIETĪGA TAUTA – GAIDĪSIM, taču NELIKSIM riteņos SPRUGUĻUS …, JO NODOKĻI IR JĀMAKSĀ VISIEM!??? JĀMAKSĀ!!!! Paanalizējiet skaļākos bļāvējus !!!

 4. nu bet šogad eiropai jāsāk atdot parādi -ko dambrovskis sagādāja latvijai….naudu vajag…..savas aldziņas takš neatdos
  un visu laiku bauro -visās,vai daudzās eiropas valstīs tā ir-nu nosauc kaut vienu-un ja ir tad kādas tur ir algas,ja man minimāla’būtu kā irijā 1200 e-nav problēmu,maksašu,un neburbuļošu
  esmu bezdarbnieks no pagajusā gada septembra-tākā esmu no maza pagasta-mana rinda pat uz tiem 100-kiem būs tikai augustā-meklēju darbu visās iespējamās vietas -nu bet visur -saka-gaidiet zvanu -protams ka skaidrs-ar maniem 58 gadiem kam es esmu vajadziga-

 5. vai tie, kas saņem minimālo algu un apgādībā ir bērni, tātad nodokli no algas nesanāk maksāt arī skaitīsies nodokļu nemaksātāji, kuriem medicīna nepienākas?

 6. ir jau ar murgs un tādu murgu varēja izdomāt tikai circene-zinu šo eksemplāru personīgi ,vēl no tiem laikiem kad ši šiverēja pa aizputi-ļaunuma iemiesojums-tagad vienkārši ir atbildīgā amatāun cenšas piepildīt savas iztrūkstošās spējas,jo krievu laikos nevarēja komandēt lai gan ļoti centās…bet kamēr mūsu 100 gudrie domās un dzīvos ar tādu sajēgu ka valsti var uzturēt tikai no nodokļiem ,tikmēr būsim dirsaa,valdis uzsaaka so stulbo politiku-ka ar nodokļiem glabs valsti -bet viņš nav bijs laukos,latgalē-kurzemee-kur valda bezdarbs,cilvēki ir ar mieru iet stradat bet nav kur,vai ni braukā uz tuvako pilsetu kura ir 60 km attalimā par minimālo algu

 7. Ja mani ienākumi būtu Eiropas valstu iedzīvotāju vidējā līmeņa ienākumiem, tad nekādu problēmu ar atsevišķu maksājumu par veselību nebūtu. Bet mūsu situācijā tas patiešām ir genocīds pret Latvijas iedzīvotājiem (izdzīvotājiem). vai tiešām Circene ar valdības atbalstu vēl turpinās savus eksperimentus ar līdzekļu taupīšanu uz nabadzīgās tautas daļas rēķina????

 8. Tikai gatavi idioti var ko tādu izdomāt ! Tas jau tuvojas Hesa eksperimentiem, ar gāzes kamerām, liekajiem.

 9. Mums te vispār ir bardaks liels. Piemēram,bērniem līdz 3 gadu vecumam recepšu zālēm dod atlaidi,bet vecākiem bērniem vairs nedod.Kas, tad 5 gadīgi bērni vairs nav mazi bērni,viņi jau strādā vai?! Nu tāds priekšstats,tad rodas…Medicīna nav bez maksas ne bērniem ,ne arī reizi gadā pieaugušajiem. Visur ir reklāmas nāc reizi gadā pārbaudies uz vēzi un audzējiem bez maksas,bet tad,kad ir aizdoma par kādu bumbuli, un ej pie speciālista,ver tik vaļā maciņu,gan mamogrāfijā,gan tālāk USG u.c. Kur te kaut kas ir bez maksas?

Draugiem Facebook Twitter Google+