Sabiedrība

Tiesībsargs: Līdzšinējo cīņu ar nabadzību raksturo sakāmvārds “ar vienu roku dod, ar otru ņem” 0

LETA

Pirms 10 gadiem valdības identificētie nabadzības samazināšanas mērķi ir aktuāli arī pašlaik, preses paziņojumā laikā, kad valdībā norit darbs pie nākamā gada budžeta veidošanas, norāda tiesībsargs Juris Jansons.

 

Politikas plānošanas mērķi ir iekļaujošs darba tirgus un adekvātu ienākumu nodrošināšana ar darba samaksas, nodokļu politikas un sociālās drošības sistēmas palīdzību.

Tiesībsargs uzsver, ka joprojām nabadzības riskam ir pakļauti 38% Latvijas iedzīvotāju.

“Līdzšinējos atbalsta pasākumus visprecīzāk raksturo sakāmvārds “ar vienu roku dod, ar otru ņem”. Atbalsta pasākumi ir tik niecīgi, ka patēriņa cenu un komunālo maksājumu sadārdzinājums noēdīs ieguvumu, ko personai dos ieviestie nodokļu atvieglojumi,” vērtē Jansons.

Viņš secina, ka līdz šim valdības realizētā nodokļu politika tikai veicinājusi sociālās nevienlīdzības palielināšanos, jo ieguvēji no izmaiņām bija vidusslānis un turīgie, nabadzīgajiem iedzīvotājiem ieņēmumu pieaugums bija nenozīmīgs.

Taču pozitīvi vērtējams valdības sāktais darbs saistībā ar minimālās algas paaugstināšanu, neapliekamā minimuma diferencēšanu un atvieglojuma par apgādībā esošām personām palielināšanu. Plānotie pasākumi dos papildu ienākumu 20–30 latu mēnesī personām, kuras saņēma minimālo algu.

“Svarīgi apzināties, ka viena cilvēka mājsaimniecības gadījumā personas ienākums tuvojas valdības noteiktajam iztikas minimuma grozam, tomēr tas ne tuvu nav pietiekams, ja personas apgādībā ir viens vai vairāki bērni. Turklāt, ja persona saņem minimālo algu un tās apgādībā ir divi bērni, tai nemaz nebūs iespējams saņemt pilnu valstī noteikto nodokļa atvieglojumu, jo tā nemaz tik daudz nenopelna,” vienlaikus norāda Jansons.

Tāpat jāņem vērā, vai patēriņa cenu un komunālo maksājumu izmaksu pieaugums nenoēdīs ieguvumu, ko personai dos ieviestie nodokļu atvieglojumi.

Jansons aicina domāt par efektīvākas pensiju indeksācijas metodoloģijas izstrādi. Tas pats attiecas uz sociālā nodrošinājuma pabalstu, kuru saņem personas ar invaliditāti un kurš pašlaik ir 45 lati, invalīdiem kopš bērnības – 75 lati. Pabalsta palielinājums ir plānots, tomēr tas ne tuvu nav pietiekams, lai nodrošinātu personu ar invaliditāti, kuras valsts ir atzinusi par vienu no mazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām, pamatvajadzības.

LA.lv
SK
Skaties.lv
Latvijā
Cilvēkus satrauc un mulsina kādas sievietes palīgā sauciens, kas publicēts sociālajos portālos
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Tiesa Afganistānas pilsonim un viņa dēlam ļauj iegūt patvērumu Latvijā
1 diena
LA
LA.lv
Latvijā
Melnā tumsā kvēlo lāpas un sveču jūra: saviļņojoši mirkļi no Lāčplēša dienas visā Latvijā
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
7 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
5 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Valsts pirmie simt gadi ir līdz malām pierakstīta lappuse
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
“Boeing” nav sniedzis ziņas par potenciālu tās jaunākās lidmašīnas bīstamību
5 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Meija turpina mest – “Dinamo” pirmo reizi sezonā trīs uzvaru sērija!
6 stundas