×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
11. janvāris, 2017
Drukāt

Tiesībsargs par traģiskajiem notikumiem: šausminoša bezatbildība un vienaldzība (4)

Foto-LETAFoto-LETA

Tiesībsargs Juris Jansons

Nesenie traģiski notikumi valstī pilnīgi noteikti liecina par krīzi bērnu tiesību aizsardzības nozarē, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta panorāma” pauda tiesībsargs Juris Jansons.

“Un vārds šausminoši ir pilnīgi vietā. Tā ir šausminoša bezatbildība un šausminoša vienaldzība,” noteica tiesībsargs, uzsverot, ka problēma ir jārisina. Jādomā par kompetencēm, atbildības līmeņiem, izprati par normatīvo regulējumu un tā piemērošanu dzīvē.

Tiesībsargs gan vērtēja, ka ir labo pašvaldību piemēri, kur tādas situācijas, kā, piemēram, Dobelē vai Rēzeknē, nav iespējamas.

Vērtējot traģisko nelaimi Dobelē, Jansons norādīja, ka skumju viņu dara fakts, ka pašvaldība, neizvērtējot situāciju pēc būtības, var pateikt, ka sociālais dienests ir visu izdarījis pareizi. “Tas parāda attieksmi,” pauda Jansons.

Tiesībsargs gan piebilda, ka, viņaprāt, ļoti daudz cilvēku pašvaldību un valsts pārvaldes līmenī ir uz izdegšanas robežas. Tas ir gan atalgojuma jautājums, gan slodze. “Tas viss veido zināmu fonu, kas diezgan būtiski ietekmē šos te pienākumus,” vērtēja Jansons.

Tāpat tiesībsargs norādīja, ka citreiz, nespējot atrast piemērotu cilvēku kādam amatam, tajā tiek ielikta persona bez nepieciešamajām zināšanām, un tā nedrīkstētu būt.

Saistībā ar traģēdiju Dobelē tiesībsargs pārmetumus veltīja arī līdzcilvēkiem, kaimiņiem.

Jau vēstīts, ka 3.janvārī Dobelē, visticamāk, no narkotiku pārdozēšanas atrasti miruši laulātie, kā arī no bada miris pāra deviņus mēnešus mazais zīdainis. Tāpat dzīvoklī bija trīs, četrus un piecus gadus veci bērni. Bērnu organismi no bada bijuši novājināti.

Kā 5.janvārī pauda gan Dobeles sociālajā dienestā, gan Dobeles novada pašvaldībā, nav pamata uzskatīt, ka Sociālais dienests būtu palaidis garām svarīgu informāciju, kas varētu būt par iemeslu trīs cilvēku bojāejai Dobelē.

Zināms arī, ka ģimene mitinājusies 17,3 kvadrātmetrus plašā dzīvoklī. Dobeles novada domes priekšsēdētāja vietnieks, Dzīvokļu komisijas priekšsēdētājs Guntis Safranovičs (ZZS) aģentūrai LETA iepriekš atzina, ka dzīvoklis ģimenei bija par mazu jau tad, kad tajā bija četri cilvēki, bet tas bija atbilstošs viņu maksātspējai īres līguma parakstīšanas brīdī.

Tāpat vēstīts, ka šonedēļ dzīvojamās mājas ugunsgrēkā Rēzeknē bojā gāja kāda 12 gadus veca meitene. Latvijas Televīzija vēstīja, ka meitene mājas bijusi viena, jo viņas tēvs jau vairākas dienas bijis slimnīcā. Šī arī neesot bijusi pirmā reize, kad meitene mājās palikusi viena. Kaimiņi raidījumam teikuši, ka pagājušajā gadā tā meitene ir nodzīvojusi aptuveni pusotru mēnesi, jo mātei ir liegtas aprūpes tiesības.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Mani tracina mīksti priekšnieki un tukšu salmu kūlēji anto Atbildēt

  Tiesībsargs gan piebilda, ka, viņaprāt, ļoti daudz cilvēku pašvaldību un valsts pārvaldes līmenī ir uz izdegšanas robežas. Tas ir gan atalgojuma jautājums, gan slodze.
  ——————————-
  Tiesībsarga TUKŠā ļerkstēšana nu jau sāk tracināt …
  Ar KOKU “izdegušās” un KAFIJU strēbjošās mamzeles nevar izdzīt no kantora aizgalda,
  lai savu TREKNO pakaļu aizvilktu līdz ģimenei ar bērniem …Un tas ir gandrīz VISĀS pašvaldībās ..Ja nu vienīgi kādā LAUKU novadā ir daudz labāka situācija, bet ir Dobele ir PILSĒTA – saredzamā attālumā no notikušās traģēdijas mājas atrodas policija, kas NESPĒJA pildīt vistiešākos pienākumus, lai pildītu TIESAS pieņemto lēmumu 50-gadīgajam tēviņam NETUVOTIES sievietei ar bērniem …

 2. Liekas, ka tiesībsargs uzmetas par pašu Zālamanu, visus šaustot un kritizējot, izņemot pats sevi.
  Tikpat labi viņam pašam var pārmest par šo traģēdiju, kā par sliktu situācijas analīzi valstī un sliktu sadarbību ar bērnu tiesību iestādēm. Šāda prakse, kritizēt un gānīt citus nāk no padomju laikiem, kad par pārkāpumiem tika prasīta atbildība pēc KOLEKTīVISMA principa, kur 1. kompartijas sekretārs bija lielākais soģis republikā un Jansons mēģina ko līdzīgu atdarināt. Viņš ir aizmirsis, ka dzīvo un strādā pavisam citā sistēmā, kur valda INDIVIDUāLISMA princips, kad par pārkāpumiem atbild konkrētais vainīgais. Šinī “šausminošajā bezatbildībā” vispirms ir vainojams pats cietušais, bet viņš diemžēl ir miris. Ja kāds savas muļķības vai bezatbildības dēļ izdara noziegumu, tad nav ko pie tā uzreiz vainot visu pārējo pasauli (piesaucot policiju, pašvaldību, utt.). Jo ne policija, ne bāriņtiesa nevar paredzēt, ko katrā ģimenē kāds darīs konkrētā dienā vai stundā. Pie tam šī ģimene tiesībsargiem “acīs nelēca”. Bet ja šis Jansons ir tik “laukumu” pārredzošs un zinošs, tad lai tūlīt stājas šo nokritizēto ierēdņu vietā. Lūk, tā būtu patiesa atbildības uzņemšanās, nevis kā patreiz, vairāk gan runāšana un savu spalvu spodrināšana.

 3. Ja džauriem – šausminoši,
  ja latviešiem – paši vainīgi…

 4. ”Saistībā ar traģēdiju Dobelē tiesībsargs pārmetumus veltīja arī līdzcilvēkiem, kaimiņiem.”
  To nu gan tiesībsargs piesapņojis. Kaimiņiene ir ziņojusi policijai un policija pat atbraukusi… un nekas tālāk netika darīts. Cik var ziņot, ja policija neko nedara – ziņot n reizes – ar varu nepiespiedīsi sākt veikt savus tiešos pienākumus. Kur nu vel piespiet sociālos sākt darboties :”Kā 5.janvārī pauda gan Dobeles sociālajā dienestā, gan Dobeles novada pašvaldībā, nav pamata uzskatīt, ka Sociālais dienests būtu palaidis garām svarīgu informāciju, kas varētu būt par iemeslu trīs cilvēku bojāejai Dobelē.” Tātad nekā un trīs līķi…
  Iesaku tiesībsargam savākt ziņas par izsaukto policiju pie krīzes bērniem un arī tālāko sociālo darbinieku reakciju – nu negribēs – jo atklāsies klaja bezdarbība.
  Jā kad līķīši – tad vainigi kaimiņi , bet ne varas orgānu bezdarbība…

Draugiem Facebook Twitter Google+