×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
23. novembris, 2013
Drukāt

Tiesībsargs: par Zolitūdes traģēdiju atbildība jāuzņemas arī valdībai (27)

Foto-LETAFoto-LETA

Tiesībsargs Juris Jansons

Tiesībsargs Juris Jansons uzskata, ka par Zolitūdes traģēdiju atbildība lielā mērā ir jāuzņemas arī valdībai, aģentūrai LETA pavēstīja Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa.

Tiesības dzīvot drošā un labvēlīgā vidē saskaņā ar Satversmi ir uzskatāmas par katra indivīda pamattiesībām, ko valsts ir apņēmusies atzīt un aizsargāt, uzsver Jansons un norāda, ka konkrētās traģēdijas iemesls cita starpā ir arī tas, ka valsts nav nodrošinājusi labvēlīgu un drošu vidi iedzīvotājiem.

Fakts, ka sabiedriskā vietā – lielveikalā, pastāvot mierīgiem apstākļiem, var notikt šāda mēroga nelaimes gadījums, liecina, ka valstī izveidotais uzraudzības mehānisms par ēku projektēšanu un būvniecību ir neefektīvs un formāls.

Par būvniecības nozares politikas efektivitāti atbildīgā valsts pārvaldes iestāde ir Ekonomikas ministrija. Tomēr par valdības īstenoto politiku ir atbildīga valdība kopumā. Tāpēc šobrīd valdībai maksimāli iespējamiem līdzekļiem ir jāspēj kompensēt nodarītais kaitējums bojāgājušo ģimenēm, cietušajiem un to tuviniekiem, ne tikai sedzot pacienta iemaksu par ārstēšanos, bet arī nodrošinot psihologa atbalstu, apmaksājot rehabilitāciju un kompensējot nodarīto morālo kaitējumu un radītās ciešanas.

“Uzskatu, ka liekas ir diskusijas par valsts atbildību konkrētajā nodarījumā, tiesu prakse Talsu traģēdijas lietā, kas gan bija krietni mazāka mēroga nelaimes gadījums, mums jau ir pierādījusi, ka valstij ir jānes atbildība par šādiem negadījumiem,” norāda Jansons.

Policijas pamatversija joprojām ir, ka lielveikals sagruvis, jo pieļauti pārkāpumiem būvniecības procesā. Pamatversijai ir izvirzītas trīs apakšversijas – pārkāpumi pieļauti projekta izstrādē, pārkāpumi notikuši būvniecības laikā vai arī jumta konstrukciju pārslodze notikusi zaļā jumta izbūves laikā.

Lielveikals “Maxima” Rīgā, Zolitūdes mikrorajonā, daļēji sabruka ceturtdienas vakarā. Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo skaits ir sasniedzis 52 cilvēkus, bet divi bojāgājušie aizvien nav atpazīti. Starp bojāgājušiem ir trīs ugunsdzēsēji. Kopumā no traģēdijas vietas līdz sestdienas rītam hospitalizētas 29 personas, vēl vairākiem cilvēkiem medicīniskā palīdzība sniegta uz vietas.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Jansonam jāpiešķir “Svētā Jura krustu”

 2. labi, ka veel arii Dievu nevaino …

 3. Un kapēc ne RD it īpaši Ušakovam un Amerikam- jo tas ir viņu pārziņā un viņiem vajadzēja atkāpties no RD?

 4. … un arī tiesībsargam jāsēž cietumā, jo neaizsargāja cilvēku tiesības uz dzīvību …

 5. Pie vainas iepirkuma likums jeb procedūra, sakarā ar ko jāizvēlas tas sliktākais un lētākais variants.

 6. vai tiesibsargam neliekas, kavinam pasam ari butu jauznemas atbildiba par motikuso

 7. SC ievēlēja tiesībsargu Atbildēt

  Tiesībsargu ievēlēja SC un tāpēc viņš aizstāv.

 8. Kura partija tiesiibsargam Jansonam sagaadaaja vinja labo darba vietu?

 9. Vispirms gan atbildība jāprasa no tiem, kuri izsniedz būvatļaujas un pārbaudīja celtniecību – tātad RDsc, kura atbild par celtniecību Rīgā. Ja visur salikti sc draugi, pie tam dažam labam Būvvaldes priekšniekam esot pat ģeogrāfa, ne celtnieka vai inženiera diploms, tad tagad redzams rezultāts! Dombrovski var vainot par to, ka neprot tikt galā ar šādiem 20, 30 vai vairāk %. Tikai kāpēc to biedrs jansons neredz? Un par 20% un to, kā notiek konkursi Rd, neko nav dzirdējis? Nav izdevīgi to redzēt un par to runāt , vai ne? Tāpat kā par transporta biļešu cenā, Brīvostu utt. Kamēr to neredzēs, tikmēr nekas arī nemainīsies! Tā kā biedram jansonam savu enerģiju vajadzētu virzīt tiesiskuma ievērošanas virzienā, t.sk. arī RDsc.

 10. Nekuustamo īpašumu pārdošna ārzemniekiem vai ar bez uztutrēšanās atļaujām Latvijas pašreizējos apstākļos, kad celtniecības likumdošana specāli sagrauta- bumba ar laika degli. Neviens ārvalstu investors nenāks uz Latviju nodarboties ar labdarību, bet gan ar mazāku atdevi, gūt lielāku peļņu.

 11. Neviens no tā saucamajiem zīmogu spiedējiem un projektu parakstītājiem cietumā nesēdēs,un ja arī kāds sēdēs ,tad tas būs kāds Janka vai Koļa,kas būs ne tajā vietā atstājuši ķerru vai lāpstu. Vai šajā valstī kads LIELAIS nelietis ir sēdējis ????????????????????????

 12. Tātad tiesību sargs jau tagad spriež, ka valdība nepārprotami vainojama šajā šausmīgi traģiskajā lietā. Un Bērzīņš to jau ir nolēmis saukt par masu slepkavību kur vainīgie ir kā slepkavas sodami. Nu, vai mēs neredzam uz kurieni šis viss tagad sāk virzīties? It kā uz “pamatotu” saeimas atlaišanu kamēr tauta vēl karstās jūtās. Bērziņa specialais “Rīkojums”. Tas viss liekas pārāk izdevīgi. Negribas domāt par neiedomājamo.. nevar jau aizmirst Maskavas sprādzienus… bet arī tie bija tik ļoti izdevīgi. Ticēsim, ka kaut kas tāds pie mums nemūžam nevarētu notikt.. bet tas viss pārejais… tas gan ir ļoti ticams.

 13. Par kādu izmeklēšanu mēs varam runāt, ja jau piektdienas rītā visas iesaistītās atbildīgās personas vienojušās par kopīgu notikušā versiju:
  “Pauniņš piektdienas rītā piedalījās ārkārtas sanāksmē, kurā pulcējās lielveikala būvniecībā un projektēšanā iesaistītās firmas – ēkas īpašnieks un attīstītājs „Homburg Group”, būvuzraudzības kompānija „CMConsulting”, arhitektūras firma „Kubs”, būvkonstruktoru birojs „HND Grupa” un būvniecības uzņēmums „RE&RE”. Sanākušo cilvēku uzdevums bija noskaidrot notikušā iemeslus. ”
  Kāpēc visi šie cilvēki netika ceturtdienas vakara aizturēti un ievietoti izmeklēšanas izolatorā, ja reiz policija jau bija izvirzījusi 3 notikušā versijas, kas visas saistītas ar projektēšanu, būvniecību un būvdarbiem? tagad visi papīri, kas neatbilst “tīrajai” versijai jau sen nobēdzināti.
  kur ir tie Bērziņa apsolītie neatkarīgie eksperti? kad viņi ieradīsies? kad ēka būs pilnībā demontēta, būs paņemti kaut kādi materiālu paraugi, par kuriem neviens vairs nevarēs garantēt, ka tie vispār ir no turienes?
  Vēl – daudzi uzskata, ka atteikšanās pieņemt ārvalstu palīdzību ir skaidrojama ar to, ka viņiem nebija jāredz detaļas… Daudz ko jāslēpj, citādi neizskaidrot. Par daudz palīdzības nekad nav, kaut vai lai stāv malā.

 14. Sākumā likās, ka steidzami jāapcietina Ušakovs ar Ameriku. Nu pieteicies vēl viens “Jurists”. Ja gūž tādu “muļķi”, skaidra lieta ir shēmās iesaistīts. Cik tad Juris Jansons no Rīgas “trīs vīriem laivā” latiņus dabūja? Ušakovs, Ameriks, Šlesers + Jansons?

 15. Valsts vadība – valdība, Saeima, valsts atbildīgie ierēdņi ir vainīgi un atbildīgi par traģiskajām sekām, jo nav nodrošinājuši likumu sakrārtošanu, nav prasījuši līdzīgos gadījumos reālu atbildību par nolaidību utt. Pat prezidents nupat pateica patiesību, ka valstī valda amorfa bezatbildības sistēma. Politiskā un kolektīvā atbildība neskar konkrētos vainīgos, viņi “iziet sveikā”. Pareizi, Tiesībsarg, Jūs vainojat valdību, ar to domājot visu valsts vadību. Paldies!

  Savukārt brīdinu, ka tāpat var sagrūt, piemēram, piecstāvu nupat uzbūvētās dzīvojamās mājas Tukumā – Meža ielā, Pasta ielā… Šo māju nesošās sienas jau no pamatiem uz augšu tika uzbūvētas no keramikas tipa smalkiem plānsienu blociņiem. Uz šīm plānajām sienām balstot, piecu stāvu augstumā piecos līmeņos tika uzvietoti t.s. pārseguma smagie dzelzsbetona paneļi, betona kāpnes… Tas ir brīnums, ka šīs mājas vēl turas. Senie latvieši bija rūpīgāki – lielo ēku pamati un nesošās sienas tika būvētas pat no akmeņiem un pat vismaz metru biezas. Esmu teicis.

 16. Protams, ka valdībai jāuzņemas atbildība un nekavējoties jārīkojas – jālemj par Amerika un Ušakova izdošanu kriminālvajāšanai, kas nozīmēs karjeras beigas arī Saskaņas centra tiesībsargam!

 17. Atgūtās neatkarības gados Latvijas Saeimas, visas valdības un Valsts prezidenti noveduši pie realitātes, ka pāris dienās uzceļamai pajumtei mājlopiem dokumentācija un pārbaudes ilgst gadu un pat ilgāk, bet sabiedriskām celtnēm, kas apdraud simtiem un pat tūkstošiem dzīvību, nav nopietnas, atbildīgas, neatkarīgas būvuzraudzības. Naudas miljoni nopērk dzīvības.

 18. Vai Svētais Juris ir zaudējis dažas skrūvītes, jeb viņš ir iemīlējies Ušakovā ?

 19. Tiesībsarg, būtu pakaunejies ar izteicieniem. Atgādināsu, ja tu nezini, ka atļauju un licensi piešķira Rīgas domes tā laika (divi gadi atpakaļ) vadītājs SC Ušakovs UN Ameriks. VAldībai ar šo būvi nav nekada sakara. Tiesīgsarg būsim korekti, un neneodarbosimies kaut šajā brīdī ar SC un ZZS partijas stutēšanu, kas tevi iebīdija šaja amatā.

 20. Šis tipiņš ar brauc auzās kopā ar ūšakovu.

 21. cik ērtā vietā Jansons! tik kviec, ka valdība vainīga, bet pašam ne par ko nav jāatbild. aizmirsa vēl pateikt, ka būvnieki un korumpētā būvvalde ir balti un pūkaini un pelnījuši no valdības kompensācijas par goda un cieņas aizskaršanu.

 22. Ir vēl 4. apakšversija – šāds projekts vispār nav piemērots Latvijas klimatiskajiem apstākļiem un bija noraidāms. Būtu svarīgi noskaidrot šīs idejas autoru.

 23. Šis plašā profila speciālists kaut reizi dzīvē varēja izmantot iespēju paklusēt

 24. Par daudz tiek atbildība novelta uz valdību. Meklējiet tomēr konkrētus vainīgos. Citādi visi meklē kaut ko vispārīgu. Bet vajag konkrētāk, konkrētāk…

  • Pareizi! Nevis “valdībai”, kas ir abstrakcija, bet konkrētiem cilvēkiem, kuri izsniedza būvatļaujas.

   • Jāizvērtē ir visa Konsolidovska varas darbība: bezatbildība, vieglprātība, uzpūtība, meli, “čurikošana”… Savu koalīcijas kolēģu nemitīga apspēlēšana un uzmešana. Tas viss nāk uz leju un top par uzvedības normu daudziem sabiedrībā. Maxima ir tikai spilgtākais piemērs.

  • Konkrēti noskaidrojiet, kurš personīgi likvidēja būvuzraugus… Laikam tas pats Dombrovskis un tad pārējais uz turieni – stulbs projekts, taupīts cements, vājākas kostrukcijas un vēl un vēl – tas, kas ir būvuzrauga ziņā.

Draugiem Facebook Twitter Google+