Latvijā
Sabiedrība

Tiesībsargs: Uzturam sistēmu, nevis bērnus 1


Juris Jansons
Juris Jansons
Foto – Evija Trifanova/LETA

Valsts sociālās aprūpes centros (VSAC) īstenota nevienlīdzīga attieksme attiecībā uz uzturlīdzekļu piešķiršanu adoptētājiem, konstatējis tiesībsargs Juris Jansons, aicinot mainīt esošo praksi.

Šobrīd VSAC iekļauj uzturnaudā tikai bērna ēdināšanas izmaksas, taču tiesībsargs aicina iekļaut aprēķinā bērna faktiskajām vajadzībām atbilstošos izdevumus, nosakot uzturnaudu nemazāku par valstī noteiktajiem minimālajiem uzturlīdzekļiem (95 vai 114 eiro mēnesī).

“Šī brīža situācija ir absurda. Valsts ilgtermiņā baro sistēmu. Tā vietā resursus varētu virzīt lietderīgi, nodrošinot bērnu interesēm vislabākos apstākļus – ģimenisku vidi, iespējas pilnvērtīgi augt un attīstīties,” norāda Jansons.

Saistītie raksti

Tiesībsarga biroja eksperti ir secinājuši, ka VSAC, nosakot uzturnaudas apmēru bērnam, to aprēķina, ņemot vērā prognozējamās ēdināšanas izmaksas vienā dienā. Aprēķinā netiek iekļautas citas bērna vajadzības, piemēram, apģērbs, apavi, higiēnas preces u.c. Turklāt VSAC izmaksātās uzturnaudas apmērs būtiski atšķiras starp iestādēm (no 36 eiro līdz 84 eiro mēnesī) un ir ievērojami mazāks par valstī noteiktajiem minimālajiem uzturlīdzekļiem. Pēc Labklājības ministrijas sniegtās informācijas 2016.gadā vidējās faktiskās izmaksas (ar kapitālieguldījumiem) uz vienu bērnu VSAC ir 1130,28 eiro mēnesī. Protams, rodas jautājums, kāpēc šo naudu, kas tiek ieguldīta iestāžu uzturēšanā, nevarētu ieguldīt, piemēram, audžuģimeņu kustības attīstīšanā, kas savā būtībā ir daudz draudzīgāka un bērnu interesēm atbilstošāka vide?

Secināms, ka bērniem, kurus no VSAC nodod adoptētāju ģimenēm pirms adopcijas aprūpē, uzturnauda ir atšķirīga un ievērojami mazāka par pabalstu, kas tiek izmaksāts bērniem, kurus pirms adopcijas aprūpē nodod no aizbildnības vai audžuģimenes, kā arī ievērojami mazāka par valstī noteiktajiem minimālajiem uzturlīdzekļiem. Tas neveicina ārpusģimenes aprūpē esošo bērnu adopciju Latvijā un viņu iespējas nonākt ģimenē.

Tiesībsargs lūdzis Labklājības ministru informēt par ministrijas plānotajām aktivitātēm situācijas uzlabošanā.

LA.lv