×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
31. marts, 2017
Drukāt

Kukuli ņem cilvēks, nevis tiesnesis. “LA” diskusija (20)

Redakcijā viesojās Eiropas Savienības tiesas tiesnesis Egils Levits (no kreisās), Latgales apgabaltiesas priekšsēdētājs Andris Strauts, Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta vadītāja Veronika Krūmiņa un Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš. Foto - Karīna MiezājaRedakcijā viesojās Eiropas Savienības tiesas tiesnesis Egils Levits (no kreisās), Latgales apgabaltiesas priekšsēdētājs Andris Strauts, Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta vadītāja Veronika Krūmiņa un Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš. Foto - Karīna Miezāja
Kas būtu jāizdara 

1. Jāizstrādā tiesnešu darba izvērtēšanas metodoloģija.
2. Jāpārskata tiesnešu kvalifikācijas kolēģijas sastāvs.
3. Jāsāk izstrādāt jauns policijas likums.
4. Jāveic procesuāli uzlabojumi likumos, lai paātrinātu un vienkāršotu tiesas procesus.
5. Jāizveido tiesībzinātnes apakšnozare – spriedumu recenzēšanu.
6. Jāpabeidz iesāktās tiesu sistēmas reformas.

Nesen eksprezidente Vaira Vīķe–Freiberga LTV sacīja, ka tieslietu sistēmā esot “ļoti lēns, par daudz lēns progress” un ka vislabākā dāvana Latvijas simtgadē būtu tieslietu sistēmas Augeja staļļu izslaucīšana. Tieslietu padome ir secinājusi, ka pirmās asociācijas ar tiesu sistēmu tiem iedzīvotājiem, kuriem ir nesena tiesu izmantošanas pieredze, ir drīzāk negatīvas nekā pozitīvas. Kas būtu tās svarīgākās lietas, ko vajadzētu nekavējoties izdarīt, lai vairotu sabiedrības uzticēšanos tiesām? Disusijā “LA” redakcijā savu viedokli par šo jautājumu pauda Eiropas Savienības tiesas tiesnesis Egils Levits, Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš, Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta vadītāja Veronika Krūmiņa un Latgales apgabaltiesas priekšsēdētājs Andris Strauts.

– Latvijā joprojām ir tiesneši, kuri ņem kukuļus. Kā var būt tā, ka tiesnešiem, kuri nepārtraukti saskaras ar sabiedrības ne to labāko daļu, nav bailes no soda, ka alkatība ņem virsroku pār tiesneša mundiera godu?

A. Strauts: – Tiesnesi nedrīkst nodalīt no pārējās sabiedrības. Nevis tiesnesis ņem kukuli, bet cilvēks to dara, jo ir apveltīts ar dažādām rakstura vājībām un viņam tas amats iedots kļūdas dēļ. Latgalē saka, ja Dievs kādu grib ļoti sodīt, viņš atņem prātu, un tiesnesis šajā ziņā nav izņēmums.

Runājot par Rīgas apgabaltiesas tiesnesi Ivetu Bērziņu, kura nesen nokļuva sabiedrības uzmanības centrā par kukuļa ņemšanu no uzņēmēja Gulami, negribu izslēgt, ka, iespējams, tai tiesnesei ņemt naudu no šī uzņēmēja spieda baiļu faktors. Viņa paņēma, bet atcerēsimies, ka tiesnesis Laukroze nepaņēma, un līdz šodienai nav zināms, kas viņu noslepkavoja. Bet tas nenozīmē, ka es attaisnoju tiesneses Bērziņas rīcību.

E. Levits: – Kukuļa ņemšana ir augstākais noziegums, ko tiesnesis var izdarīt. Par to būtu jāsaņem bargs sods. Ja tas nenotiek, tad prokuratūrai un tiesai vajadzētu sabiedrībai skaidrot, kāpēc tiesa piemēroja daudz maigāku sodu (naudas sodu. – M. L.), kā tas bija ar pieminēto nu jau bijušo tiesnesi.

V. Krūmiņa: – Tiesnešu sabiedrība nav atrauta no pārējās sabiedrības un ir mūsu spogulis. Tāpat kā deputāti, ministri un citi. Šis ir jautājums par tiesneša darba prestižu un spēju konkurēt ar savu atalgojumu. Jūs domājat, ka labākos juristus ir vienkārši pierunāt darbam tiesu sistēmā! Viņi nenāk, jo neapmierina atalgojums. Nenoliedzu, tiesās strādā daudz profesionālu, godīgu tiesnešu, bet viņu nav pietiekami. Ļoti slikti, ka tiesnešu vidū atrodas arī alkatīgas un mantkārīgas personas. Izraugoties tiesnešus, diemžēl šīs īpašības nav pamanāmas, tāpēc aktīvāk vajadzētu strādāt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.

– Pēdējā laikā, kad tiesneši tiek pieķerti nelikumīgā rīcībā, tiek apšaubīts, vai tiesnešu ievēlēšana uz mūžu ir saprātīgs lēmums. Ko jūs par to domājat?

E. Levits: – Galvenais jautājums ir nevis tiesnešu ievēlēšana uz mūžu, bet gan pienācīga tiesnešu atlase un viņu darba pastāvīga uzraudzīšana. Tiesnesim vajadzētu būt drošam par savu darba vietu neatkarīgi no dažādiem apstākļiem. Ievēlēšana uz mūžu dod neatkarību lemt pēc būtības, nedomājot par savām personiskajām interesēm. Bet tam ir jābūt savienotam ar otru principu – kvalificētu un striktu uzraudzību pār tiesnešu profesionālo darbību, vispārējo izturēšanos un tiesnešu ētikas ievērošanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. 25gadi tiesu sistēmā Atbildēt

  It kā gudras personas, bet muld kā pa ķešu

  Cik ir tādi gadījumi, kad advokāts vai cits starpnieks prasa kukuli it kā tiesnesim, bet patiesība patur pie sevis? Bet visi vaino tiesu sistēmu

 2. Cilvēkam kukuli neviens nedod bet tiesnesim,ierēdnim utt. tiem kuri ir spējīgi izlemt kukuļa devēja labā aktuālo jautājumu.

 3. Diez vai godīgs cilvēlks var kļūt par tiesnesi…Valsts prezidentu, premjerministru, Latvijas pieredze to apšauba!

 4. Politmafija aizstāv kukuļņemšanu, jo paši no sistēmas barojās…kukuli dod tiesnesim, ne garāmgājējam uz ielas, Latvijā tiesas ir pērkamas!

 5. Visjautrākais ir tas, ka valsts (latviešu partijas), aizstāv savus prestiža grāvējus un vēršas pret tiem kas mēģina runāt taisnību.
  Jā, godīgu tiesnešu, valdības mums nav, bet jūs turaties…. 🙂

 6. Kukuli ņem ROKAS !!
  Nav ko piesieties tiesnešiem un cilvēkiem !

 7. “Tesnešu sabiedrība nav atrauta no pārējās sabiedrības un ir mūsu spogulis “- taisnojieties vien. Atvainojos, šada saruna liek domāt par kaut ko, kas nav saistīts ar godīgumu. Te “tauta nav gatava”, te “spogulis”. Jānoņem šo spopguli no toesas sienas, lai nespīdina kukuļus un sabiedrība “labosies”.

  Tauta, atliek domāt, ir kukuļēmēji?

 8. Cilvēks guļ, kukuļus neņem un nedod. Kukuļus ņem vara, tiesneši. Jo lielāka alga, jo jādod lielākus kukuļus.

  No bagātības cilvēks pārvēršas par maniaku.

 9. Nezinu vai kukuli ņem cilvēks vai tiesnesis, bet kukuli dod tiesnesim.Un nav ko aizsegties ar šķidrautu, jo tāpēc tiesnesim ir dotas pilnvaraspildīt tiesneša amatu, bet ja visa tiesnešu saime piesedz savu neglītumu, tad pati sistēma šeit nav kārtībā. Pašiem tiesnešiemvajadzēja būt tik daudz goda prāta, lai attīrītos no blēžiem. Tiesneši jau nekrīt no debesīm, bet mācās kopā ar citiem un jau tad ir redzama cilvēka nostāja. Bet visi cenšas izmantot savu svētās govs privilēģiju.

 10. tad jāsoda tā, lai citiem vājību nav. Par latgali nerunāsim, kauns par visu ģīmi kur neskaties, laikam Dievs prātu atņēmis masveidīgi

 11. ABI JĒDZIENI – CILVĒKS un TIESNESIS – NAV ATDALĀMI! VISPIRMS KUKULI ŅEM TIESNESIS UN TIKAI TAD CILVĒKS!! SKUMJI, KA ĻAUDIS JAUC ŠOS DIVUS JĒDZIENUS VAI ATDALA VIENU NO OTRA! DIEMŽĒL TIESNESIM IR JĀZINA KO, KAD UN KUR VIŅŠ DARA, BET VIENKĀRŠS CILVĒKS SEKAS VAR ARĪ NEZINĀT!?

 12. Viss jau sākas no paša sākuma. Ja manu bērnu, kurš LU juridiskajā fakultātē iestājeksāmenos izturēja konkursu, bet netika uzņemts, jo, lūk, ar fakultātes dekāna tiešu atbalstu tika uzņemts cits, konkursu neizturējis, taču pazīstama Latvijas jurista atvase, tad par kādu, atvainojiet, godaprātu vai taisnīgumu vēlāk var runāt šāds tiesnesis vai jurists. Tās visas ir pupu mizas! Brīžiem ir kauns un nožēla par to, kā mūsu tiesas strādā, bieži pieņemtie nolēmumi ir anekdošu vērti.

 13. Tieslietu sistēmu var sakārtot tikai padzenot tiesnešus ar padumjo laiku tiesnešu noziedzīgo pagātni, tas pats ar prokuroriem un miliciju. Ne tik daudz tiesas, bet gan Korena rokaspuiša, saskaņieša Kozlovska vadītā IeM, kas apkalpo Krievijas organizēto noziedzību, ir pamatā atbildīga par augsto noziedzības līmeni valstī.

 14. Kukuļus neņiem tiesnesis, ņem cilvēks.
  Okupācija bija, okupantu nav …

 15. Kamēr Tieslietu ministriju vadīs Nacionālā apvienība (Bērziņš- Rasnačs- Bērziņš- Rasnačs…vai tml.)un Tieslietu padomi – Bičkovičs, nekas tiesu sistēmā nemainīsies.
  Visu cieņu Strautam, bet tesu priekšsēdētāji nav neaizstājami.

  • Ko tad tavējie, Vienotības čekas kājslauķi un kremļa pakalpiņi, ar zobiem iekrampējušies IeM un ĀM, bet ne par negrib sev tieslietas?

 16. Varbūt sāksim ar jēdzīgu tieslietu ministru? Negribam – nu tad ir tā kā ir – maksājam…

 17. …un visi LV tiesnesi ir – grecigi cilveki .

 18. pirma lieta berzin ir lietas sakartot LU, es zinu ka tu piesedz KD spiedejus
  ar to jasak, lai sabiedriba attiritos – sac ar sevi, ne tikai bļauj lienosa okupacija, lai tiktu pie siles un pieliktu kabatas

  • NA piesedzas ar Maksātnespējas administrāciju, ar padomniekiem likumdošanā no tās, ar VZD kadastrālo vērtību, ar Šilitke tiesu procesiem, kuros viena patiesība un taisnība, godīguma šedevri lien cauri kā zelts un nabaga tauta tis – tie ir mūsu latvietības zelta fonds – balsosim par Rasnača un Bērziņa, bērnu tēva Parādnieka un dzintara NA un jums tiks dots NĪN, kadastrāla vērtība, piespiedu nomas maksa no 2008. gada.

   Galvenais nav nauda, galveais karoga vicināšana, Vēlu veiksmi balsot par zaļajiem un nacionāļeim un saņemsiet algu.

Draugiem Facebook Twitter Google+