Foto – Ieva Lūka/LETA

Tiesnešus pagaidām mākslīgais intelekts neaizstāšot 1

“Nesaprotu, kāpēc valstij būtu jāmaksā alga tiesnesim, kurš darba laikā apgūst citu profesiju un tiesu sistēma to akceptē,” šodien otrā diskusiju cikla “Tiesu varas aktuālie jautājumi: iespējas un izaicinājumi” ievadā sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Noprotams, ka runa ir par tiesnesi Raimondu Bulu, kura gadījums sabiedrībā izraisīja rezonansi.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

Diskusija bija veltīta tiesu reformai, pašpārvaldei un efektivitātei un uz to bez tiesu pārstāvjiem bija pulcējušies arī citu ar tiesām saistītu iestāžu pārstāvji.

Tāpat Valsts prezidentam bažas radot tas, ka gandrīz piektdaļu pirmo instanču tiesas nolēmumu augstāka instance maina. Tomēr R. Vējonis cerot, ka tiesu sistēmas prestižs augs, turpināsies uzlaboties profesionālie rādītāji un jau pārskatāmā nākotne uzlabosies arī efektivitāte, ņemot vērā, ka tiesu izdevumi attiecībā pret iekšzemes kopproduktu Latvijai ir virs vidējā Eiropā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Runājot par to, ar kādam prasmēm un īpašībām jābūt apveltītam tiesnesim, Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja Daiga Vilsone uzsvēra, ka šim cilvēkam jābūt profesionālam, spējīgam ātri lasīt un apstrādāt lielu informācijas apjomu un to analizēt, pret stresu noturīgam un gatavam strādāt katru dienu jebkurā laikā.

“Mēs zinām, ka ir valstis, kur tiesas darbojas arī naktīs… Vai maz vienam cilvēkam var būt visas vajadzīgās prasmes? Varbūt palīgos jāaicina mākslīgais intelekts?” retoriski jautāja D. Vilsone. “Bet nedomāju, ka tuvākajā laikā tiesas varēs iztikt bez cilvēka: atklāta, drosmīga, godīga, ar pietāti pret deleģēto varu un bez arogances.”

D. Vilsone uzskata, ka Latvijas tiesu sistēma, ņemot vērā resursus, nestrādā slikti un tās cilvēki darot, ko var. Vērtības esot skaidras un tām tiekot sekots. Nepieciešamās profesionālās un sociālās prasmes zināmas. Sistēmā strādā trīs paaudzes – katra no kurām ir savās stiprās un vājās puses. Jāspēj attīstīties līdzi laikam un valstij. Piemēram, pirms gadiem 10 – 15 pastāvēja viedoklis, ka tiesām nav jāskaidro sabiedrībai savi nolēmumi, bet tagad skaidrs, ka tas jādara.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.