×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
19. aprīlis, 2018
Drukāt

Tiesnešus pagaidām mākslīgais intelekts neaizstāšot (1)

Foto - Ieva Lūka/LETAFoto - Ieva Lūka/LETA

“Nesaprotu, kāpēc valstij būtu jāmaksā alga tiesnesim, kurš darba laikā apgūst citu profesiju un tiesu sistēma to akceptē,” šodien otrā diskusiju cikla “Tiesu varas aktuālie jautājumi: iespējas un izaicinājumi” ievadā sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Noprotams, ka runa ir par tiesnesi Raimondu Bulu, kura gadījums sabiedrībā izraisīja rezonansi.

Diskusija bija veltīta tiesu reformai, pašpārvaldei un efektivitātei un uz to bez tiesu pārstāvjiem bija pulcējušies arī citu ar tiesām saistītu iestāžu pārstāvji.

Tāpat Valsts prezidentam bažas radot tas, ka gandrīz piektdaļu pirmo instanču tiesas nolēmumu augstāka instance maina. Tomēr R. Vējonis cerot, ka tiesu sistēmas prestižs augs, turpināsies uzlaboties profesionālie rādītāji un jau pārskatāmā nākotne uzlabosies arī efektivitāte, ņemot vērā, ka tiesu izdevumi attiecībā pret iekšzemes kopproduktu Latvijai ir virs vidējā Eiropā.

Runājot par to, ar kādam prasmēm un īpašībām jābūt apveltītam tiesnesim, Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja Daiga Vilsone uzsvēra, ka šim cilvēkam jābūt profesionālam, spējīgam ātri lasīt un apstrādāt lielu informācijas apjomu un to analizēt, pret stresu noturīgam un gatavam strādāt katru dienu jebkurā laikā.

“Mēs zinām, ka ir valstis, kur tiesas darbojas arī naktīs… Vai maz vienam cilvēkam var būt visas vajadzīgās prasmes? Varbūt palīgos jāaicina mākslīgais intelekts?” retoriski jautāja D. Vilsone. “Bet nedomāju, ka tuvākajā laikā tiesas varēs iztikt bez cilvēka: atklāta, drosmīga, godīga, ar pietāti pret deleģēto varu un bez arogances.”

D. Vilsone uzskata, ka Latvijas tiesu sistēma, ņemot vērā resursus, nestrādā slikti un tās cilvēki darot, ko var. Vērtības esot skaidras un tām tiekot sekots. Nepieciešamās profesionālās un sociālās prasmes zināmas. Sistēmā strādā trīs paaudzes – katra no kurām ir savās stiprās un vājās puses. Jāspēj attīstīties līdzi laikam un valstij. Piemēram, pirms gadiem 10 – 15 pastāvēja viedoklis, ka tiesām nav jāskaidro sabiedrībai savi nolēmumi, bet tagad skaidrs, ka tas jādara.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Priekš kā Latvijai ir jāmaksā tiesnešiem atalgojums no nodokļu maksātāju naudas jo paši tiesneši nepilda elementārākas likuma normas, norādot ka tiesai nav pienākuma izvērtēt iesniegtos pierādījumus ka tas jādara policijai ar prokuratūru, tajā pašā laikā policija ar prokuratūru atrakstās ka tiesa pierādījumus ir izvērtējusi, norādot, un dokumentāli pierādot ka valsts policija kopā ar citām valsts iestādēm kurām ir ar likumu noteikts kādā kārtībā ir iegūstami un izmantojami personas dati, tiesa dīvainā kārtā uz manām atsauci uz administratīvā kodeksa pantiem norādot ka valsts iestādes ir nelikumīgi ieguvušas un izmantojušas manus personas datus par ko ir saucamas pie atbildības, uz ko tiku saņēmis šokējošu atbildi, izrādās ka priekš mums mirstīgiem administratīvā likuma kodeksa panti ir tikai informatīvs līdzeklis dīvaini, dubultie likuma normas vai tiesnešu visatļautība nesodāmība.

Draugiem Facebook Twitter Google+