×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
26. janvāris, 2016
Drukāt

Tiešraidē no Roterdamas festivāla

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kadrs no tunisiešu režisores Leilas Buzidas filmas "Atverot acis".

No 29. līdz 31. janvārim kinoteātrī “Kino Bize” rādīs Roterdamas Starptautiskā kinofestivāla piecu filmu programmu “IFFR Live”.

Roterdamas filmu festivāls pieder būtiskāko Eiropas festivālu saimei un ieņem tajā savu nišu – jauno autoru, debijas filmu platforma, kurā “sarkanā paklāja” atmosfēra jūtama mazāk nekā Kannās vai Berlīnē, tas ir demokrātiskāks un atvērtāks jaunām tehnoloģijām, bet ne mazāk kvalitatīvs. Festivāla rīkotāji rūpējas par to, kā paplašināt savu auditoriju, tāpēc atkal piedāvā īpašu programmu – piecas filmas, kuras festivālā būs vienlaikus skatāmas tiešraidē vairāk nekā 45 dažādās pilsētās pasaulē, arī Rīgā – kinoteātrī “Kino Bize”.

Programmas atklāšanas filma ir tunisiešu režisores Leilas Buzidas debija “Atverot acis” – Roterdamas festivāla programmētāji, izvēloties tieši šo kā pirmo, tai pelnīti pievērsuši lielāko uzmanību. Šī ir spēcīga debija, kurā būtisks gan stāsta darbības laiks (Tunisija 2010. gadā, īsi pirms “Jasmīnu revolūcijas”), pievilcīgi varoņi (18 gadus vecā Fara, kas ir soliste jauniešu grupā, un citi viņas vecuma jaunieši, kuri protestē pret valdošo režīmu, dziedot dumpinieciskus tekstus), aktieri, mūzika, operatordarbs, ļaujot izjust laikmeta spriedzi un citādi domājošo apdraudējumu. (Seanss 29.01. plkst. 21)

Dāņu filma “Modele” (režisors Mads Matīsens) savukārt ķeras pie modes pasaules aizkulišu atmaskošanas. Emma, vēl skolas vecuma meitene no Dānijas, kurai paveras iespēja turpināt modeles karjeru Parīzē, nonāk vidē, kas no viņas prasa gan kompromisus, gan upurus, taču sola arī slavu un personisko laimi, kad meitene iemīlas atzītā fotogrāfā, kas varētu būt viņas veiksmīgā loze uz lielajiem panākumiem. Tomēr viss neveicas tik gludi un arī Emmas personība ir sarežģītāka, nekā sākotnēji šķiet, kas filmas stāstu padara ne tik viennozīmīgu un piešķir tam arī plašāku interpretācijas iespēju. (Seanss 30.01. plkst. 17)

Režisors Antuāns Kipērs, kurš piemin Mihaelu Haneki kā vienu no saviem iedvesmas avotiem, izveidojis ģimenes drāmu “Aizspriedums”, atainojot sarežģītās attiecības un spriedzi, kas valda Sedrika un tuvinieku vidū, koncentrējot filmas darbību vienā dienā, kad uz kopīgām vakariņām sabrauc visa ģimene. (Seanss 30.01. plkst. 21)

“Līgava” (režisore Paula Orica) ir vizuāli izteiksmīgākais programmas piedāvājums – ar plašām, tuksnesīgām saules izdedzinātām ainavām, palēninātiem kadriem, uz kuru fona norisinās traģisks mīlasstāsts, kas veidots pēc Frederiko Garsijas Lorkas lugas “Asiņainās kāzas” motīviem. (Seanss 31.01. plkst. 17)

Melnbaltajai zviedru filmai “Atkritumu helikopters” adresē līdzību ar Džima Džārmuša un Aki Kaurismeki lentēm. Komiskajā ceļu filmā (tās režisors Jonass Selberjs Ogustens), kas risinās uz mūsdienu Zviedrijas fona, trīs mazbērni, čigāni, dodas garā ceļā pie vecmāmiņas, lai nogādātu viņas pulksteni. (Seanss 31.01. plkst. 21).

 

Uzziņa

Piecos seansos no piektdienas, 29. janvāra, līdz svētdienai, 31. janvārim, būs ­iespēja noskatīties filmas, kas tapušas Dānijā, Spānijā, Zviedrijā, Beļģijā un ­Tunisijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+