×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
16. marts, 2016
Drukāt

Leģionāru piemiņas pasākumi Rīgā aizritējuši mierīgi (10)

Foto Timurs SubhankulovsFoto Timurs Subhankulovs

Ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa Rīgā pēc leģionāru atceres gājiena trešdien noritēja bez asas pretējo pušu konfrontācijas. Par agresīvu uzvedību tika aizturēts tikai britu izcelsmes Kremļa propagandists Greiems Filipss. Valsts policija atzīst, ka šis bijis viens no mierīgākajiem 16. marta pasākumiem pēdējo gadu laikā.

13:30 Pēc Valsts policijas informācijas, šogad 16. martā dažādos publiskos pasākumos – gājienā un piketos pie Brīvības pieminekļa – kopumā piedalījušies 800 līdz 900 dalībnieku, kas ir mazāk nekā iepriekšējos gadus. Pēc policijas aplēsēm, 2015. gadā 16. marta pasākumos piedalījās ap 1000 dalībnieku, bet 2013. gadā to skaits sasniedza 3000 cilvēku.

13:08 Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis pozitīvi novērtējis policijas darbu 16.marta pasākumos, kura tiem gatavojusies vairākas nedēļas. Arī viņš atzina, ka šogad leģionāru piemiņas pasākumi, salīdzinot ar citiem gadiem, aizritējuši mierīgi.

13:00 Valsts Policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieks Guntars Marķitāns žurnālistiem atzina, ka šis ir bijis viens no mierīgākajiem 16. marta pasākumiem pēdējos gados. Kopumā aizturēta tikai viena persona. Jau iepriekš vēstīts, ka par nepakļaušanos policijai aizturēts britu izcelsmes Kremļa propagandists.

FOTO:Policijas darbinieki leģionāru piemiņas pasākumā aiztur Kremlim pietuvināto “žurnālistu”

12:50 Brīvības pieminekļa laukumu šobrīd ir pametusi lielākā daļa drošības pasākumos iesaistīto policistu. Pie pieminekļa ziedus devusies nolikt aptuveni desmit cilvēku liela ļaužu grupiņa, no kuriem daļa rokās turēja Lietuvas, Ukrainas un Ukrainas brīvprātīgo bataljona “Azov” karogus. Iepriekš pēc “Daugavas vanagu” lūguma viņiem netika ļauts piedalīties ziedu nolikšanā pie Brīvības pieminekļa, lai izvairītos no iespējamām provokācijām.

12:22 Valsts policijas preses pārstāvis Dairis Anučins aģentūrai “Leta” pastāstīja, ka britu izcelsmes blogeris ir nogādāts policijas iecirknī paskaidrojumu sniegšanai un administratīvā pārkāpuma lietvedības sākšanai saistībā ar iespējamu nepakļaušanos policijas prasībām. Viņš uzsvēra, ka Filipss vairākkārt traucēja sabiedrisko kārtību gājiena laikā un ignorēja policijas aizrādījumus.

12:06 Pie Laimas pulksteņa apturēti cilvēki ar Ukrainas bataljona “Azov” karogu un «Pērkoņkrustiešu» līdera Igora Šiškina vadītās biedrības “Gustava Celmiņa centra” dalībnieki. Policija viņiem nav ļāvusi doties pie Brīvības pieminekļa, lai izvairītos no liekām provokācijām.

11:58 Ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa ir beigusies. Cilvēki palēnām izklīst.

VIDEO: Aizturēts Kremļa propagandists Greiems Filipss, kurš centās provocēt pasākuma dalībniekus

11:40 Ziedu nolikšanu traucē britu žurnālists, grūstot cilvēkus un izkliedzot pret fašismu vērstus saukļus. Policijas darbinieki viņu noved malā. Vēlāk viņu aizved uz policijas autobusu. Garāmgājēji aplaudē.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. ................... Atbildēt

  mordas jāpārbauda uz alkoholu, narkotikām un nodokļu nomaksu

 2. VISIEM TIEM, KURI NEKO NEZINA PAR LEĢIONU UN 16. MARTU!
  Kas tad bija Latviešu leģions?
  1) Sākoties mobilizācijai 1943. gada martā, jēdzienu, kas
  ir latviešu SS-leģions, skaidroja šādi: Latviešu SS leģions ir slēgta kaujas vienība ieroču SS ietvarā/pie ieroču SS. (Die Lettische SS-Legion ist ein geschlossener Kampfverband im Rahmen der/bei der Waffen-SS.), tātad ne gluži SS vienība. Latviešu leģionāri nebija tērpti melnajās SS uniformās.
  2) Neviens latviešu leģionārs un pat Leģiona ģenerālinspektors Bangerskis nebija un nevarēja būt Nacionālsociālistiskās partijas biedri, nebija un nevarēja būt SS organizācijas biedri, kaut vai tāpēc, ka nebija vācieši un nebija Vācijas pilsoņi.
  3) Latviešu leģionāri, atšķirībā no vācu karavīriem, nezvērēja uzticību Hitleram kā Vācijas un vācu tautas Vadonim (dem Führer des Deutschen Reiches und Volkes), bet tikai kā vācu bruņoto spēku virspavēlniekam cīņā pret boļševismu (im Kampf gegen des Bolschewismus dem Oberstem Befehlshaber der Deutscher Wehrmacht). Un tikai! Zvērestu latviešu leģionāri deva latviešu valodā. Vai tad cīņa pret boļševismu pēc Baigā gada bija kaut kas nedabisks un šodien atkal nosodāms, tāpat kā padomju laikos?
  4) Kāpēc kopā ar vāciešiem? Kad Čērčilam pārmeta viņa biedrošanos ar Staļina boļševiku režīmu kara laikā, viņš atbildēja, ka būtu gatavs biedroties kaut ar pašu velnu, lai glābtu Lielbritāniju. Un to viņš teica pēc tam, kad Staļins bija gandrīz divus gadus palīdzējis Hitleram iekarot lielāko daļu Eiropas, sajūsminājies un apsveicis Hitleru par vācu karavīru un vācu ieroču spožajām uzvarām, tostarp arī par Anglijas pilsētu bombardēšanu, mudinājis Hitleru pēc iespējas ātrāk iebrukt Anglijā. Vēl 1940. gada 12. novembrī Molotovs viesojas draudzības vizītē Berlīnē.
  Ja Čērčils bija gatavs biedroties (un arī biedrojās) ar velnu, kāpēc tad latviešiem būtu noziegums cīnīties pret jaunu baigo gadu atgriešanos Latvijā tikai tāpēc, ka nācās to darīt kopā ar vāciešiem? Turklāt, ja Čērčilam izvēle bija, tad latviešiem tādas nebija. Karošana kopā ar Vāciju, lai arī piespiedu kārtā, tomēr bija iespēja cīnīties pret pamatoti nīstajiem boļševikiem. Vai var pārmest latviešu leģionāriem cīnīšanos kopā ar nepareizu sabiedroto, ja tas bija vienīgais iespējamais? Ienaidnieks taču bija pareizs. Vai tajā laikā bija un varēja būt cits sabiedrotais? Kuri citi tad būtu bijuši tie, kas tolaik latviešu karotājus apģērbtu, paēdinātu un apbruņotu?
  5) Nav gluži taisnība, ka Latviešu leģions karoja zem Vācijas karogiem. Leģiona pulku karogi bija sarkanbaltsarkanie Latvijas karogi, uzšuvēs uz mundieru piedurknēm bija Latvijas vārds un vairodziņš Latvijas karoga krāsās. Leģiona virsnieki, pulku komandierus ieskaitot, bija latvieši, komandas tika dotas latviešu valodā. Sarkanarmijā nekā tāda nebija.
  6) Rietumu Sabiedrotie ir atzinuši, ka Latviešu leģions nav piedalījies represijās pret civiliedzīvotājiem un nav izdarījis kara noziegumus. Neviens latviešu leģionārs un neviens Latviešu leģiona virsnieks nav tikuši tiesāti par kara noziegumiem.
  7) Leģionāri vāciešiem par pārsteigumu bija atteikušies no piedāvājuma cīnīties pret Rietumu Sabiedrotajiem, nav izšāvuši nevienu šāvienu Rietumu Sabiedroto virzienā. Rietumu Sabiedrotie nav atzinuši baltiešu leģionus par noziedzīgiem formējumiem.
  8) 1946. gada aprīlī Nirnbergas – Firtas garnizona priekšnieks, ASV armijas pulkvedis MARTINS pieņem lēmumu dibināt baltiešu sardžu vienības (Baltic Guard) no bijušajiem latviešu un igauņu leģionāriem. Pirmā latviešu rota tiek nosaukta virsaiša Viestura vārdā. To komandē leitnants Ervīns Caune. Vēlāk tiek izveidota arī sardžu rota „Daugava” un autotransporta rota „Rīga”. Rotu virsnieki un karavīri pilda garnizona dienestu vairākās Vācijas pilsētās, bet no 1947. gada pavasara līdz 1949. gadam arī Nirnbergas Tiesu pils un cietuma apsardzē.
  9) 16. martu kā leģionāru piemiņas dienu iedibina „Daugavas Vanagu” organizācija 1952. gadā un kopš tā laika to neviena netraucēti atzīmē valstīs, kurās ir latviešu kopienas. Atšķirībā no Latvijas, tur viņus neapsaukā par fašistiem un nacistiem.
  10) 1994. gadā Zviedrijas karalis uzaicina pie sevis vēl dzīvos latviešu leģionārus un publiski atvainojas par viņu izdošanu Padomju Savienībai 1946. gada janvārī. Noziedznieku priekšā taču lepnās Zviedrijas lepnais karalis pēc tik daudziem gadiem neatvainotos. Kāpēc mūsu valdība pašu mājās nicina tos, kuriem cieņu un godu izrāda ārzemēs?
  Tādējādi leģionāru piemiņas apkarošana notiek tikai Latvijā. Vai nebūtu laiks to izbeigt? Līdzšinējiem apkarotājiem vajadzētu pārslēgtie uz vēsturisko patiesību apzināšanu pašiem un atgādināšanu tiem, kam tās varbūt gadu desmitos piemirsušās.

 3. Ko tad šogad nekāda teijātera nebija? Es jau cerēju, ka Ždanoka un Korens naktskreklos ar neona nimbiem , kas simbolizētu kaut ko, izpildīs kazačoku, kas arī simbolizētu kaut ko.

 4. Ja DP vakar, izmantojot Putina metodes, šo britu uz pāris sutkām būtu paņemuši kroņa maizē, pasākums noritētu bez starpgadījumiem. Briti taču neprotestē pret Krievijas demokrātiju.

 5. Briti atkal izcēlās. Parasti tie čurā uz Brīvības pieminekļa, bet šoreiz viens vel smagāk slims brits izcēlās pat ar verbālo caureju. Cerams la LV policija viņu pamarinēs aiz restēm līdz tiesai kam būtu jāpiespriež pamatīga summiņa par verbālo caureju zaimojot Brīvības pieminekli un Latviešu svētkus.

 6. NA cirka izrāde jeb PR akcija var sākties:)

  • Kāds temats izraudzīts šī gada Atbildēt

   antifašistu cirkam? Viengad cietumnieki, otrgad psihslimnieki, citgad saninspektori! Kādas sabiedrības grupas vai starp divām grupām marginālas ( malā atrodošas, nejaušas – gadījuma ) eksistences vērtības tiks celtas godā šoreiz?

   • nejauc cēloņus ar sekām Atbildēt

    antifašisti tikai reaģē uz NA nacistu reklāmakciju. viņus citos datumos taču neredz, lestenē viņi ar šodien nebūs. ja na netaisitu fašisma slavināšanas gājienu nebutu ari antifašistu protestu

    • Cirks paliek cirks! Atbildēt

     Cirkā piedalās klauni. Leģionāru gājienā pie Brīvības pieminekļa, celtā par pašu saziedotiem līdzekļiem, dodas īsti cilvēki, kas nespēlē politiskās paslēpes, pieminēt savus kritušos un atgādināt pasaulei par lielvaru slepenas Eiropas pārdalīšanas, bezsāta alkatības un divkosības izraisītām sekām, kas sabojājušas dzīvi vairākām paaudzēm, īpaši kara laikā dzimušai un augušai. Visu cieņu viņiem!

    • 9 maija klaunus jau arī kapos neredz. Ja par cēloņiem un sekām, tad nebūtu ne 9 maija, ne 16 marta pasākumu, ja Staļins nebūtu devis svētību 2 Pasaules kara izraisīšanai!

Draugiem Facebook Twitter Google+