×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
27. marts, 2012
Drukāt

Tiešs adatas trāpījums. Akupunktūra!

akupunktura

Vairākas tūkstošgades bija nepieciešamas, lai Rietumu un Austrumu medicīna rastu kopsaucēju vienā no Ķīnas senākajām ārstniecības metodēm – akupunktūrā.

 

Smalks darbiņš

Saskaņā ar ķīniešu tradicionālās medicīnas priekšstatiem noteiktā ķermeņa vietā iedurta ļoti tieva adata harmonizē un līdzsvaro enerģijas plūsmu ķermenī, normalizē bioenerģētiku un atjauno pareizu dzīves spēka apriti enerģētiskajos kanālos – čakrās. Bioloģiski aktīvie punkti smeļ dzīves enerģiju cilvēka iekšējos enerģētiskajos centros, tie atrodas uz meridiāniem, un katram punktam ir noteikts iedarbības efekts.

Adatu terapijas jeb akupunktūras efektu agrāk skaidroja kā refleksa atbildi – dūriens ķermeņa bioloģiski aktīvajā (akupunktūras) punktā pārvēršas nervu impulsā, kas stimulē slimā orgāna darbību, jo ir savienots ar noteiktu ādas zonu. Akupunktūras punkti uz ādas projicē noteiktu orgānu vislielākās jutības (aktivitātes) vietas. Liela daļa šo punktu atrodas gar nervu stumbriem, nervu un asinsvadu mezgliņos.

 

Akupunktūra veicina imūnsistēmas šūnu veidošanos, palielina sāpes remdējošo endorfīnu līmeni, maina izstrādāšanas mehānismu tām ķīmiskajām vielām, kas ietekmē centrālo nervu sistēmu.

 

Vēl jau šīs metodes panākumi jāizskaidro Rietumu medicīnai un pacientiem saprotamos jēdzienos, bet jau pašlaik ir skaidrs, ka akupunktūra veicina imūnsistēmas šūnu veidošanos, palielina sāpes remdējošo endorfīnu līmeni, maina izstrādāšanas mehānismu tām ķīmiskajām vielām, kas ietekmē centrālo nervu sistēmu.

Specifiska adatu terapijas īpatnība – kairinājums ir tikai aktīvā punkta vietā, turklāt ne vien jutīgajos nervu galos ādā, bet arī zemādas šūnās, muskuļos un visur, ar ko adatas sūtītais signāls saskaras gluži kā elektriskās strāvas impulss.

 

Brīnumainās adatiņas

Akupunktūra ir droša, efektīva un visā pasaulē atzīta metode muguras sāpju ārstēšanā. Tā ieguvusi popularitāti arī Latvijā. Pasaules Veselības organizācija akupunktūras efektivitāti atzinusi 43 gadījumos. Zinātnieki pārliecināti, ka mirklī, kad noteiktā ķermeņa punktā iedur speciālas tievas adatas, nervu sistēma reaģē, izdalot neiromediatorus un hormonus. Šīs vielas mazina sāpes, nostiprina imunitāti un regulē dažādas organisma funkcijas.

Atkarībā no adatas ievadīšanas dziļuma, virziena un leņķa pret ādas virsmu var iegūt dažādus ārstniecības rezultātus. Adatu terapija ir ļoti droša metode, ja to veic sertificēts akupunktūras ārsts. Pretstatā medikamentiem akupunktūrai nav negatīvu blakņu. Bieži vien adatu terapija nevar būt vienīgā ārstēšanās metode, taču ir papildu iespēja, kā risināt veselības problēmas.

 

Ir lieki uzstāt, lai ārsts tevi sadursta kā ezīti. Šis nav gadījums, kad vairāk nozīmē labāk. Parasti viena seansa laikā stimulē 2 – 8 aktīvos punktus. Ārsts tajos iedur, pareizāk gan teikt – ieskrūvē adatas un atstāj uz 20 – 40 minūtēm.

 

Ir lieki uzstāt, lai ārsts tevi sadursta kā ezīti. Šis nav gadījums, kad vairāk nozīmē labāk. Parasti viena seansa laikā stimulē 2 – 8 aktīvos punktus. Ārsts tajos iedur, pareizāk gan teikt – ieskrūvē adatas un atstāj uz 20 – 40 minūtēm.Atkarībā no diagnozes terapijas kursā ir 3 – 10 procedūras.

Daudzi baidās no akupunktūras, jo tas šķiet sāpīgi. Īstenībā dūrienu tikpat kā nejūt, jo adatiņas ir ļoti smalkas. Ja nu vienīgi sekundes desmitdaļu sajūtas ir līdzīgas oda kodienam. Pēc tam, kad adata ievadīta audos, rodas smaguma, siltuma vai tirpšanas sajūta. Pacienti raksturo adatu terapiju kā ļoti relaksējošu procedūru. Holēriķi pret refleksoterapiju ir jutīgāki nekā flegmatiķi, dienvidnieki atsaucīgāki nekā ziemeļnieki.

Adatas dažādos laika posmos ir gatavotas no akmens, kaula un, visbeidzot, no metāliem. Mūsdienās tām izmanto īpašu tērauda un sudraba sakausējumu, un šīs adatas ir daudz tievākas nekā intramuskulārām injekcijām paredzētās. Visbiežāk to diametrs ir 0,3 milimetri.

Arī adatu garums ir atšķirīgs – atkarībā no audu slāņa biezuma.

Katram pacientam izmanto atsevišķu adatu komplektu, ko atkārtoti nelieto.

 

Čiks, un viss!

Pēc procedūrām mazinās sāpes, uzlabojas kustību apjoms locītavās, fizisko aktivitāšu līmenis. Akupunktūra muguras sāpju pacientiem ļauj ievērojami samazināt lietojamo medikamentu daudzumu. Tas ir būtiski, rēķinoties ar kuņģa kairinājuma, aknu un nieru darbības traucējumiem.

No adatu terapijas var gūt reālu labumu, ja nomoka hroniskas sāpes mugurā, kakla un plecu daļā, ceļgalos, nomāc hroniskas galvassāpes un migrēna, hronisks iegurņa sāpju sindroms, ir ginekoloģiskas slimības, alerģijas, ekzēmas, nātrenes un stresa izraisīti veselības traucējumi.Tā palīdz mazināt arī sūdzības, kas saistītas ar fibromialģiju: noguruma sajūtu, aizkaitināmību, hroniskām sāpēm. Acīmredzot adatas spiež nervu sistēmu atbildēt ar hiperjutības pazemināšanu.

 

No adatu terapijas var gūt reālu labumu, ja nomoka hroniskas sāpes mugurā, kakla un plecu daļā, ceļgalos, nomāc hroniskas galvassāpes un migrēna, hronisks iegurņa sāpju sindroms, ir ginekoloģiskas slimības, alerģijas, ekzēmas, nātrenes un stresa izraisīti veselības traucējumi.

 

Interesanti, ka adatu terapija spēj nomākt pat pārmērīgu apetīti! Šos panākumus skaidro ar endorfīna izraisītajām pozitīvajām emocijām, kas savukārt mazina kāri nekontrolēti ēst. Ir arī teorija, ka akupunktūra stimulē metabolismu un palīdz organismam daudz efektīvāk pārstrādāt pārtiku.

Akupunktūra dod labus panākumus arī smēķēšanas atmešanā un sejas ādas elastības uzlabošanā.

Mūsdienu pētījumi rāda, ka adatu terapija pozitīvi ietekmē organisma homeostāzes regulāciju. Pētot smadzeņu darbību ar funkcionālās magnētiskās rezonanses metodi, zinātnieki ir pierādījuši, ka adatu terapija iedarbojas uz nervu sistēmu, atjaunojot normālu smadzeņu funkcionēšanu, ja tās iestrēgušas sāpēs un slimībās.

Akupunktūra nav ieteicama dažādu priekšvēža un onkoloģisko, akūtu infekcijas slimību, nezināmas izcelsmes drudža, kustību un balsta sistēmas iekaisumu, dekompensētas sirds, plaušu un citu iekšējo orgānu saslimšanu, straujas novājēšanas, epilepsijas, izkaistītās sklerozes, Parkinsona slimības, uroģenitālās sistēmas sāpju sindroma, holecistīta, hroniska pankreatīta gadījumos.

Adatu terapijas kursa laikā jāizvairās no neizgulēšanās un pārpūles. Arī alkohola lietošana nav pieļaujama. Šie nosacījumi palīdz novērst dažādus iespējamos sarežģījumus.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+