×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
4. jūlijs, 2014
Drukāt

Tiešsaistes aptiekām – vienots logotips

Foto-LETAFoto-LETA

Aizvadītajā otrdienā, 24. jūnijā, Eiropas Komisija pieņēma viltoto zāļu direktīvas (2011/62/ES) īstenošanas regulu, kurā norādīts, kādam jāizskatās vienotam interneta aptieku logotipam un kādām tehniskajām prasībām tam jāatbilst, lai varētu pārbaudīt tā autentiskumu. Regulai jāstājas spēkā nākamo četru, sešu nedēļu laikā. Pēc tam dalībvalstīm būs gads laika tās ieviešanai. Vispārēji logotips būs pieejams 2015. gada otrajā pusē. EK valstu iestādēm arī sagatavojusi informatīvos līdzekļus, ko tās var izmantot, rīkojot valsts informatīvās kampaņas, kā to paredz viltoto zāļu direktīva.

Kā varēs atpazīt vienoto logotipu un pārbaudīt interneta aptiekas likumīgumu? Logotipu ievietos interneta aptiekas tīmekļa vietnes sākumlapā, tā kreisajā pusē taisnstūrī būs redzams tās ES valsts karogs, kurā ir reģistrēta attiecīgā interneta aptieka, un teksts būs iztulkots šīs valsts oficiālajā valodā. Lai pārbaudītu aptiekas likumīgumu, vispirms vietnē, no kuras cilvēks vēlēsies pirkt zāles, vajadzēs sameklēt šo logotipu un noklikšķināt uz tā. Tālāk vajadzētu nonākt valsts regulatīvās iestādes tīmekļa vietnē, kurā jābūt uzskaitītām visām aptiekām, kas likumīgi darbojas internetā, un citiem likumīgi atzītiem zāļu mazumtirgotājiem. Tas ļaus noskaidrot, vai tur ir iekļauta arī interesējošā aptieka, un tikai tad tajā iepirkties. Ja šīs aptiekas sarakstā nav, tad no šīs tīmekļa vietnes zāles nevajag pirkt.

EK publicitātes fotoEK publicitātes foto

Ar vienu klikšķi pircējs varēs uzzināt aptiekas likumību.

Kādēļ ir tik svarīgi izvēlēties tikai likumīgos zāļu mazumtirgotājus, kuri ir minēti konkrētās valsts regulatīvās iestādes tīmekļa vietnē? “Tas nepieciešams pašu patērētāju drošībai. Viņiem jāzina, ka zāles, kuras tiek iegādātas internetā, var būt viltotas, ja vien tās nepārdod likumīgs zāļu piegādātājs,” saka par veselību atbildīgais Eiropas Komisijas loceklis Tonio Borgs. “Viltotas zāles uzskatāmas par nopietnu draudu sabiedrības veselībai un drošībai. Tās var būt neiedarbīgas, kaitīgas vai pat nāvējošas. Piemēram, tās var saturēt sastāvdaļas, tostarp aktīvās sastāvdaļas, kas ir sliktas kvalitātes vai nepareizā devā – vai nu pārāk augsta, vai pārāk zema. Jāteic, ka viltojumi kļūst aizvien sarežģītāki, tādēļ risks, ka pie pacientiem Eiropas Savienībā nonāk viltotas zāles, katru gadu palielinās. Vienotais logotips interneta aptiekām patērētājiem ļaus justies droši.”

Uzziņa 


* Latvijā internetā bezrecepšu medikamentus drīkst piedāvāt vienīgi tās aptiekas, kurām licencē norādīts speciālās darbības veids – zāļu izplatīšana internetā. Saņemot atļauju darbības uzsākšanai, kas tiek publicēta Zāļu valsts aģentūras mājas lapā (www.zva.gov.lv sadaļā licencētās aptiekas), tabulas ailē tiek norādīts speciālās darbības veids “Bz” (izplata bezrecepšu zāles caur internetu).

* Latvijā internetā atļauts tirgot tikai bezrecepšu zāles, to nosaka Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 416 “Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība”.

* Aptiekai, kura izplata zāles internetā, mājas lapā jābūt aptiekas nosaukumam, adresei, darba laikam, tālruņa un faksa numuram, speciālās atļaujas (licences) numuram, šīs atļaujas turētāja firma, adrese, reģistrācijas numurs un bankas rekvizīti. Jābūt farmaceita, kurš sniedz konsultācijas par zālēm, vārdam, uzvārdam un reģistrācijas numuram Latvijas Farmaceitu biedrībā. Jābūt grafiskajiem papildu elementiem – aptiekas atrašanās vietas kartei ar norādi par tuvāko sabiedrisko transportu un aptiekai izsniegtās speciālās atļaujas (licences) aptiekas atvēršanai (darbībai) grafiskam attēlam. Jābūt nodrošinātai iespējai iedzīvotājiem visu diennakti ar interneta starpniecību sazināties ar aptieku un saņemt no farmaceita bezmaksas informāciju, kā arī konsultācijas par zālēm un to pareizu lietošanu.

* Licence zāļu izplatīšanai internetā Latvijā ir trim aptiekām: “Elpas aptiekai”, “Pils aptiekai” un “Saules aptiekai”, no kurām uz šo brīdi aktīvas ir pēdējās divas aptiekas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+