Latvijā
Sabiedrība

Tiesu izpildītāju padome: Tiesu izpildītāju atgūtiem līdzekļiem nevar piekļūt noziedzīgā ceļā0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Ieva Čīka

Reaģējot uz policijas novērsto zvērināta tiesu izpildītāja nolaupīšanu, Tiesu izpildītāju padome norāda, ka tiesu izpildītāju atgūtiem līdzekļiem nav iespējams piekļūt noziedzīgā ceļā.

Valsts policija šonedēļ paziņoja, ka ir novērsta zvērināta tiesu izpildītāja nolaupīšana naudas izspiešanas nolūkā.

Padome paziņojumā presei norāda, ka noziedzīgās shēmas autorus vadīja maldīgs priekšstats, ka ir iespējams piespiest zvērinātu tiesu izpildītāju, vai tā tuviniekus izņemt pieprasīto summu no Valsts kases konta skaidrā naudā un veikt pārskaitījumu uz kādu ārvalstu bankas kontu.

“Šāda shēma nav iespējama, jo valsts ir parūpējusies par to, lai valsts budžeta un citu piedzinēju naudas līdzekļi, kas atrodas zvērinātu tiesu izpildītāju depozītu kontos, būtu maksimāli pasargāti no tādiem noziegumiem, kādu pastrādāšanu bija iecerējusi Valsts policijas aizturētā persona,” norāda Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome.

“Jau kopš 2011.gada 1.jūlija visi zvērinātu tiesu izpildītāju piedzītie un to glabāšanā esošie naudas līdzekļi atrodas depozīta kontos Valsts kasē. Šajos kontos esošos līdzekļus nevar brīvi pārskaitīt. Pārskaitījumus iespējams izdarīt tikai caur valsts informācijas sistēmu – Izpildu lietu reģistru, atbilstoši izpildu dokumentā norādītām personām,” norāda Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētājs Andris Spore.

Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome izsaka pateicību Valsts policijai, kuras operatīvā rīcība novērsa līdz šim nepieredzēta nozieguma izdarīšanu pret valsts amatpersonu savu amata pienākumu pildīšanas brīdī.

Jau ziņots, ka noziedznieki Latvijā plānojuši nolaupīt kādu tiesu izpildītāju, par viņa atbrīvošanu pieprasot 350 000 eiro, otrdien žurnālistiem pastāstīja Valsts policijas (VP) Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Noziegums novērsts sagatavošanas un plānošanas stadijā. Viņš teica, ka šī gada janvārī saņemta informācija par to, ka kāda persona plāno un organizē nenoskaidrotas personas nolaupīšanu ar mērķi iegūt šīs personas naudas līdzekļus, vēlāk plānojot slepkavību. Policija nekavējoties sākusi izmeklēšanas pasākumus.

Diezgan īsā laikā noskaidrota potenciālā upura personība, uzzinot, ka tas ir tiesu izpildītājs un ka nozieguma plānotājam jau ir bijusi zināma informācija par personas darba vietu, mašīnu, situāciju ģimenē. Sākot izmeklēšanu, noskaidrots, ka tikusi plānota šī cilvēka nolaupīšana, paredzot viņu turēt kādā pagrabā tālu no Rīgas. Nozieguma plānotāji gatavojušies izkrāpt naudas līdzekļus un pēc dažām dienām, lai slēptu pēdas, personu noslepkavot.

Īstenojot lielu operatīvo un izmeklēšanas pasākumu kopumu, policijai izdevās iegūt pietiekami daudz pierādījumu par nozieguma plānošanu, skaidroja likumsargi. Februārī sadarbībā ar pretterorisma vienību “Omega” aizturēta aizdomās turamā persona.

Pašlaik šai personai piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums.

Izmeklēšana uzskata, ka noziegumā varētu būt bijušas iesaistītas arī citas personas, līdz ar to izmeklēšana turpinās, lai noskaidrotu visus apstākļus. Aizturētais dzimis 1962.gadā un Latvijas pilsonis, kurš agrāk jau bijis nonācis policijas redzeslokā.

Nauda, ko nozieguma plānotāji vēlējušies iegūt primāri bija saistīta ar tiesu izpildītāja dienesta pienākumu pildīšanu, proti, valsts nauda, kas bija pieejama amata pienākumu pildīšanai. Noziegumā ticis plānots naudas summu pieprasīt no paša tiesu izpildītāja, prasot to pārskaitīt uz noziedznieku bankas kontiem.

Saistītie raksti

Likumsargi skaidroja, ka cietušais nav bijis personīgi pazīstams ar nolaupītājiem, taču bijusi saskarsme, pildot tiešos dienesta pienākumus. Viens no nozieguma plānotājiem bijis saistīts ar kādu tiesu izpildītāja lietām.

Informāciju par plānoto noziegumu policija pārtvēra tā plānošanas stadijā, un tiesu izpildītājs par šo gadījumu nebija zinājis.

LA.lv