×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
25. aprīlis, 2014
Drukāt

Uldis Šmits: Vārds “referendums” tagad ieguvis diezgan dīvainu pieskaņu (11)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Viena no Krievijas agresivitātes blaknēm ir Eiropas demokrātijās ierastu jēdzienu un metožu diskreditācija.

Piemēram, vārds “referendums” tagad nevilšus ir ieguvis diezgan dīvainu pieskaņu. Bet der atcerēties, ka tas vispirms notika nevis Ukrainā, bet Latvijā, kad pilsoņu vairākumam aizpērn nācās noraidīt prasību par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai. Un burtiski jau nākamajā dienā pēc tautas nobalsošanas “Saskaņas centra” deputāti Jānis Tutins, Ivans Ribakovs un vēl daži izteicās, ka esot gatavi iniciēt atkal jaunus referendumus, tostarp par Saeimas atlaišanu. Pa tam lāgam Ždanoka ar kompāniju vāca parakstus referenduma ierosināšanai par pilsonības automātisku piešķiršanu nepilsoņiem, kam būtu jāstājas spēkā 2014. gadā. Tomēr līdz tam netika, tāpēc eirodeputāte uzņēmās cita referenduma aprūpēšanu, novērotājas lomā mazliet piepalīdzot Maskavai noformēt Krimas pussalas anšlusu.

Izrādās, Putinu uz to pamudinājušas Kremļa speciālistu veiktās “socioloģiskās aptaujas”, par ko nesen stāstījis viņš pats, tiekoties ar Viskrievijas tautas frontes aktīvistiem. Tiesa, aptaujāšana esot izdarīta slepus, bet rezultāti bijuši “tuvu realitātei”, respektīvi, tādai realitātei, kādu ir izdevīgi iztēlot Kremlim. Pienākušas ziņas, ka mūsu pierobežu arī pakļauj “pētījumiem”. Jūs teiksiet, ka tas vairāk izskatās pēc absurda teātra un ka tam nav nekāda sakara ar mūsdienu starptautiskajām tiesībām vai starpvalstu attiecībās ierastajām normām, nemaz nerunājot par elementāru cieņu pret kaimiņvalsti. Jā, taču valodu referenduma ierosināšana Latvijā bija tāds pats absurds. Kaut gan saprotamu apstākļu dēļ tas noritēja bez “zaļo” viesu klātbūtnes. Iztiekot ar pašcieņas bruņinieka Lindermana iemiesoto aprindu aktivizēšanu, Ždanokas iedarbināšanu un “SC” vadītāju atbalsta nodrošināšanu. Toties mēģinājumi savā veidā “federalizēt” Latviju – varbūt ne gluži pēc Ukrainas scenārija – arvien bijuši mūsu politikā klātesoši un izrietējuši no zināmajiem uzstādījumiem par “cilvēka tiesībām”. Jo, pārfrāzējot Mārtiņu Rītiņu, kas var būt demokrātiskāks par šo. Tomēr zīmīgi, ka “PCTVL” šogad pārdēvējās par “Latvijas krievu savienību”, lai gan agrāk šī partija labprāt uzdevās par visu mazākumtautību lielo aizstāvi. Zīmīgi ir arī Eiropas Padomes un EDSO secinājumi par cilvēktiesību situācijas kraso pasliktināšanos Krimas pussalā, ko Krievija sagrāba, lielā mērā aizbildinoties tieši ar gādību par tautiešu un vispār cilvēku tiesībām. Bet ne jau kurš katrs cilvēks ir tautietis, savukārt tautietis, kā noprotams, ir cilvēks, kas nešaubīgi tic, ka Krievija ir apveltīta ar tiesībām piesavināties citu valstu teritorijas… Tāpēc Ukrainā “tautieši” pasludina “tautas republikas”. Nosaukums liek atcerēties 1940. gadā Latvijā uz pāris nedēļām radīto “tautas Saeimu” vai Staļina ieviestās t. s. tautas republikas pēckara Eiropā. Tagad Putins piedāvā līdzīgu izrādi mūsdienu versijā, un dažas ainas var vērot arī Rīgā. Tur zināmajā piketā lozungos figurēja “Krimas tauta” (ar to domājot ne jau Krimas tatārus), kurai, tāpat kā skotiem, ir tiesības uz “pašnoteikšanos”. Latvijas mērogos pēc šīs loģikas tādas varētu gluži labi attiecināt, teiksim, uz “Zilupes novada tautu”. Lai gan tiklab Krimā, kā Doņeckā un citviet, protams, ir runa par vienu un to pašu sevišķo tautu, kuras valodai tiek paģērētas sevišķas garantijas “no Sevastopoles līdz Rīgai”. Sevastopolē jau ir. Rīgā nebūs. Ja vien Latvijas valdošie politiķi nekļūs par šī impērisko ambīciju teātra otrā plāna aktieriem.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Nekas. Pasaule tiks galā ar padomju okupantiem un nacistu mērgļiem.

 2. … ‘Referendums’, Krievijas imperialistu nozime, vispirms notika Latvija ne Ukraina …

  … Un ne tikai uzmesta Latvija/Bezabrene bija pirma saja valsts pamattautas tiesibu uzurpacijas meginajuma, bet pirms tam esam iegajusi vesture ar :

  1. valsts mantas ‘prihvatizacijas’sertifikatiem
  2. komunistu nomenaklaturas tansformaciju demokratijas oligarhija
  3. Latvijas Repbublikas Satversmes DEGRADACIJU uz valsts DOKUMENTU
  4. nelegalu Abrenes aneksijas PRECEDENTU
  5. ‘zologiska darza’ VP’tiem
  6. talaku Satversmes degradaciju ar valodas referenduma pielaisanu
  7. pilsonibas likumu un zverastya neieverosanu, u.t.t.

  MES TIESAM ESAM BIJUSI VARONIGI KRIEVIJAS IMOERIALISTU INTERESU AIZSTAVJI AR SAVU ISREDZIGO DARBIBU !!!!

  … APSVEICU MUSU BIJUSOS UN ESOSOS LIDZDALIBNIEKUS POLITIKANUS !!!

 3. referendums no kura baidas nacionalisti kaut gan pasi sopojas atgustot neatkaribu no krievijas…krievija pasteidzas atzit jo visi konstucionalie likumi tika nobiditi mala….sodien ukraina velas atdalities no ukrainas referendumu cela….mes nenosargajam savu valutu jo musu valsts nodeveji nelava referendumu….ari vini patreiz bez tautas zinas aicina citu valstu karaspeku latvija…pim….jenkus no aizokeana……kuri nau musu kaimini….

 4. bRISELE ARĪ MUMS IR SVEŠA VARA KO ŠEIT PĀRSTĀV KANGARI KURI TO IR PĀRDEVUŠI PAR MILJARDIEM ,TĀDĒĻ JAU VISI KAS NEGRIB ŠEIT MIRT BADĀ IR SPIESTI MIERA LAIKĀ DOTIES PIESPIEDU EMIGRĀCIJĀ UN JA SALĪDZINA MASKAVU AR BRISELI TAD DIREKTĪVU UN IEROBEŽOJUMU UN VISPĀR LEMT IESPĒJAS ŠEIT VAIRS NAV ,IR JĀDSZĪVO PĒC ES PRAIDA LIKUMIEM.

 5. Vai beidzot pienāks laiks kad mēs beigsim vaļējām mutēm skatīties tikai Rietumu virzienā. Vēl līdz Krimas notikumiem arī Putins tika uzskatīts par demokrātu un sēdēja pie viena galda ar pasaules līderiem. Ja arī mēs savā likumdošanā ieviesīsim normas kas darbokas Krievijā, Putinam iebildumu nevar būt. Tātad, ar steigu, Latvijā jāpeņem likums, vai jākopē Krievijā pieņemtais, par ārvalstu aģentu reģistrāciju. Domāju, ka Putinam iebildumu nebūs.

 6. Viss ir t’a!Tikai Lielkrievi ir apmain’iju’sies viet’am ar Mazkrieviem,ar tiem pa’siem,kuriem Nikolajs II ne’l’ava dz’ivot Krievijas lielpils’et’as aiz zin’amiem etbiskiem apsv’erumiem. Var pat saskat’it zin’amas sakar’ibas ar 1917. gadu,kad pops Gapons veda Lielkrievis P’eterburg’a demonstr’acij’a un tur Lielkrievus ap’s’ava.Tagad R’ig’a “”demokr’atu aizst’avis Mazkrievs Gapo’nenko””atkal v’ed Lielkrievus uz “”c’i’nu par vi’nu ties’ib’am…Joc’igi?

 7. Paldies Dievam, ka Latvijā tika iztaisīti grozījumi Referendumu likumā.

  • Paldies Saeimas Juridiskajai komisijai, kura bija tik tālredzīga, ka, neskatoties uz griguļu un kažoku brēcieniem, laboja likumu, lai nepieļautu valsts likvidāciju ar referendumu palīdzību.

 8. Ļoti lielu ļaunumu nodara tieši šie “otrā plāna aktieri”,jo bez viņu atbalsta mēs nebūtu tur kur esam. Viņi uzskata ,ka visatļautība no ienaidnieku puses ir demokrātija.

 9. Kad pilsoņu vairākumam aizpērn nācās noraidīt prasību par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai, tikai dīvaina tad bija prezidenta nostāja – nepiedalītes un tādejādi dodot varbūt 1 balss pārsvaru…Laikam jau tad bija zināma Lembergs un ZZS nostāja?To šis laiks parāda. Vai jau tad ar demokrātijas pamatu bija mēģināts graut pašu demokrātiju un valsti? Tātad ir jābūt kādai robežai. Tikai jautājums nepilsoņi un politiskā darbiba valstī, kura deva patvērumu vai trešās valsts pilsoņi un atkal politiskā darbība. Vai tā vel ir demokrātija vai jau mītnes zemes graušana?Domāju, ka tam jādara gals un kam nepatīk valsts – jāizraida uz savu tēvu zemi.

 10. Viena no Krievijas agresivitātes blaknēm ir Eiropas demokrātijās ierastu jēdzienu un metožu diskreditācija.

  Kur nu tik šauri: tās ir Rietumu Civilizācijas pamatprincipu prasības!

Draugiem Facebook Twitter Google+