×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
18. jūlijs, 2013
Drukāt

Tik dažādā jūra…


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Līdz 4. augustam Jūrmalas pilsētas muzejā skatāma 8. Starptautiskā jūras ainavu izstāde „Marina 2013”.

 

Reti kad izdodas pulcināt vienkopus tik daudz ārzemju mākslinieku, kā tas ir minētajā izstādē, kad tiek sniegta iespēja vērot un vērtēt, kā strādā aizrobežu mākslinieki salīdzinājumā ar mūsējiem. Parasti mēs savējos māksliniekus salīdzinām ar saviem tuvākajiem kaimiņiem, bet šoreiz mums ir iespēja tos salīdzināt ar Vācijas, Krievijas, pat Šveices māksliniekiem. Nemaz nerunājot par lietuviešiem, igauņiem, slovākiem.

Izstādes temats – jūra. Kā nu katrs to redz, izprot un ir spējīgs attēlot uz audekla, papīra vai cita materiāla. Latviešu mākslinieki izstādē ir pārstāvēti daudzveidīgi – gan vecās paaudzes, gan tādi, kuri ar saviem darbiem un atpazīstamību cenšas iekarot skatītāju simpātijas un ievērību. Kurš gan nepazīst mūsu vecmeistarus: Uldi Zemzari, Pēteri Postažu, Valdi Bušu, Anitu Melderi u.c., viņu stilu un gleznošanas manieri. Vai viņi savā mākslā ir auguši? Vai jaunie mākslinieki, izmantojot jaunākās atziņas mākslā, nav viņus apsteiguši? Lai to izvērtētu, dažādu paaudžu radītie mākslas darbi ir izvietoti cits citam blakus. Izstādes darbiem krāsainība ir liela, bet tā tam jābūt, jo jāattēlo taču jūrmala, saule, vējš, jūra … Noteicošais ir tas, kā katrs šo krāsu bagātību parāda. Ir arī darbi, kas gleznoti precīzi, akadēmiski. Ne tur ko pielikt, ne atņemt. Tie patiks skatītājiem, kuri domā un visu vērtē mierīgi bez steigas.

Izstādē redzami turpat simt darbu. 72 latviešu mākslinieku un 12 ārzemnieku darbi. Pārsvarā eļļas tehnikā. Akvareļu pamaz, vai tad akvarelēšana vairs nav modē? Tā jau prasa zināmu veiklību, gleznošanas ātrumu. Nav daudz arī grafiķu, tikai Imants Ozoliņš un Henriks Mazūrs no Lietuvas.

Arī šī tehnika prasa precizitāti, un, tāpat kā akvareļtehnikā, gatavo darbu labot grūti. Izstādē ir pāris keramiķu darbu, bet tie nesniedz vajadzīgo ieskatu. Fotogrāfiju ir samērā daudz – kā krāsainās, tā melnbaltās. Pārsvarā gan visi meistari ir no Latvijas. Daudzi gaidīja, ka viņu attēlotie skati būs arī no Latvijas: Baltijas jūra vai Rīgas jūras līcis. Tehniskā izpildījuma ziņā foto meistari ir auguši. Viņu darbi ir pārliecinoši, saprotami, viegli skatāmi.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+