×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
23. decembris, 2015
Drukāt

Tik lieliskais devēja prieks. Saruna ar mācītāju Ivaru Cišu (2)

Foto - Māris ReksnisFoto - Māris Reksnis

Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes draudzes mācītājs Ivars Cišs savulaik ilgus gadus ir nostrādājis “Latvijas Avīzē”. Saruna ar viņu – par svētku gaidīšanu, par to, kā iegūt dvēseles mieru, “kas augstāks nekā visu cilvēku prāts un saprašana”.

– Miers virs zemes un cilvēkiem labs prāts – ar šo vēlējumu mums saistās Ziemassvētki. Taču šogad pasaules ģeopolitiskās situācijas dēļ cilvēkos ir vairāk bažu, nedrošības, nemiera – par bēgļu vilni, kas veļas pār Eiropu, par te­rorisma draudiem Eiropā. Ko tu iesaki, kā iegūt dvēseles mieru?

– Cilvēku migrācija nav nekas jauns, un, ja paskatāmies vēsturiski, tautu staigāšanas uzplūdi atkārtojas laiku pa laikam. Bībele ir pilna ar piemēriem, kur bada, kara vai politisku iemeslu dēļ ne vien atsevišķi cilvēki, bet veselas tautas tiek pārvietotas. Mēs šodien vairāk uztraucamies par tiem, kas iebrauc mūsu valstī. Bet pavisam nesen, pagājušā gadsimta 20. – 30. gados, notika liela baptistu izceļošana uz Brazīliju vai 19. gs. beigās latvieši ģimenēm un dzimtām pārcēlās uz Krieviju. Ekonomika un politika kaut kādā veidā virza un ietekmē arī migrācijas procesus. Vai man jābaidās no tā, ko nevaru ietekmēt?

Un vēl. Ja visu civilizācijas vēsturi salīdzinām ar 24 stundu ilgu diennakti, tad tikai 5 minūtes būs posms, kurā pasaulē nav bijis kara…

– Sabiedrībā ir pretrunīgi viedokļi par bēgļu uzņemšanu.

– Bībelē ir pavēle: tev svešinieks ir jāuzņem. Arī tīri cilvēciski ir jautājums: kā jūtas tas latvietis, kurš ekonomisku apsvērumu dēļ ir bēdzis uz citu zemi, un kā viņš gribētu, lai viņu tur uzņem? Un, ja tas būtu mans brālis, kas kaut kādu iemeslu dēļ būtu bēdzis no šīs zemes, tad – kā es gribētu, lai manu brāli svešumā uzņem? Mācītājs Arnolds Lūsis savās bēgļa atmiņās Otrā pasaules kara beigās raksta, ka uz viņiem, bēgļiem, šauts no gaisa un torpedēti bēgļu kuģi, un bombardētas pilsētas, bet vācu iestādes bēgļus mudinājušas: “Brauciet mājās!” Ja mēs aizslēdzam durvis tam, kuru vajā nāve, uzņemamies lielu atbildību.

– Taču lasām, kā tie, kuri pretendē uz patvēruma meklētāja statusu, mērķ­tiecīgi dodas uz Vāciju un Zviedriju, kur dāsnākie pabalsti. Mūsu cilvēki saka – lai bēglim pabalsti nav lielāki par to minimumu, ar ko izdzīvo šeit mazturīgs pensionārs, un lai bēglis nodrošina sevi ar darbu!

– Tā ir valsts funkcija – izlemt, cik liels ir pabalsts un ar kādiem nosacījumiem mēs bēgli pieņemam. Latvieši Vācijā pēc kara barakās dzīvoja. Pēc tam izceļoja pa visu pasauli. Bet par patvērumu un dzīvības uzturēšanu jārūpējas.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. nu vai nepietiks malt Atbildēt

  no svētkiem šiem tikai lielākais tautas ļembests vien sanāk.Jo saldāki sapņi nāk no mācītāja,jo saldāku malku temj ticīgais

 2. Piektā Mozus grāmata
  3.nod.2. Bet tas Kungs man sacīja: ”Nebīsties no viņa, jo Es esmu viņu pašu ir visu viņa tautu , ir visu viņa zemi nodevis tavās rokās un tev ar viņu būs tāpat rīkoties, kā tu esi rīkojies ar amoriešu ķēniņu Sichonu, kas dzīvoja Hešbonā.”
  3.nod.6. Un mēs visu to pilnīgi iznīcinājām, kā mēs to bijām darījuši Sichonam, Hesbonas ķēniņam, un mūsu iznīcināšanai par upuri krita visi pilsētas vīrieši, sievietes un bērni.
  4.nod.3. Jūsu acis ir redzējušas, ko tas Kungs ir darījis Baāl –Peora(Bāla-Pērkona) dēļ, jo ikvienu cilvēku, kas Baāl-Peoram sekoja, to, tas Kungs, jūsu Dievs ir iznīcinājis no jūsu vidus.
  6.nod.3. Tādēļ klausies, Israēl (ebreji), un ievēro, ka tu tos pildi, lai tev labi klājas, un lai jūs stipri vairojaties, kā tas Kungs, tavu tēvu Dievs, tev to ir apsolījis, tai zemē, kur piens un medus tek.
  6.nod.10. Un kad nu tas Kungs, tavs Dievs tevi ievedīs tai zemē, ko Viņš ar zvērestu ir apsolījis taviem tēviem – Ābrahāmam, Īzakam un Jēkabam lai tev to dotu ar lielām un skaistām pilsētām, ko jūs neesat cēluši un arī namus, kas pilni ar visādiem labumiem, kurus tu neesi krājis un ar klintīs izcirstām ūdens tvertnēm, ko tu pats nesi izcirtis, un vīna kalnus un olīvu koku dārzus, ko tu neesi dēstījis un kad tu tad ēdīsi un būsi paēdis, tad sargies, ka tu neaizmirsti to Kungu, kas tevi ir izvedis no Ēģiptes zemes, no kalpības nama.
  6.nod.14. Nesekojiet citiem dieviem no to…….. skaita, kas ir tām tautām, kādas mīt jūsu apkaimē, jo tas Kungs, tavs Dievs, kas mīt tavā vidū, ir stiprs un dusmīgs Dievs, ka tā Kunga, tava Dieva dusmas neiedegas pret tevi un tevi neizdeldē no zemes virsus.
  6.nod.24. Un tas kungs mums pavēlēja visus šos likumus pildīt, to Kungu, savu Dievu bīties, lai tas būtu mūžam mums pašiem par labu, un lai Viņš mūs pasargātu dzīvus, kā tas arī šodien ir.
  7.nod.5. Ar tautām, kuru zemēs jūs ienāksiet, jums jārīkojas tā: izpostiet viņu altārus, viņu elku zīmes nolauziet, nocērtiet viņu elku stabus, bet viņu elku tēlus sadedziniet (iznīciniet viņu vērtības).
  7.nod. 16. Un tu aprīsi visas tautas, ko tas Kungs, tavs Dievs tev nodos, tava acs lai viņas nežēlo.
  7. nod. 22. Un tas Kungs, tavs Dievs lēnām un pamazām izskaudīs tās tautas tavu acu priekšā: tu jau arī nevari tās strauji izdeldēt, lai pie tevis nesavairojas pārāk daudz plēsīgu zvēru.
  LŪK, KUR IR PATIESĀS NACISMA SAKNES, KAS TIEK VAIROTAS VISĀS PASAULES SINAGOGĀS, NACISMA, KAS IR PACELTS RELIĢIJAS LĪMENĪ. KRISTIETĪBA IR JŪDAISMA ATVASINĀJUMS NEEBREJIEM, TIEM KURUS JĀIZDELDĒ, (JA TEV SIT PA VIENU VAIGU, PAGRIEZ OTRU). VIDUSLAIKU ŠAUSMAS, KAD TIKA IZNĪCINĀTI MILJONIEM BALTO “ĶECERU” UN “RAGANU” TIKAI PAR VIŅU ZINĀŠANĀM, (TIKA IZNĪCINĀTI LABĀKIE NO LABĀKAJIEM), IR JŪDAISMA FANĀTIĶU ROKU DARBS, SLĒPJOTIES AIZ VIŅU RADĪTĀS KRISTIETĪBAS. MŪSDIENU EIROPAS PĀRPLUDINĀŠANA AR MUSULMAŅU BĒGĻIEM IR TIKAI VIENS NO BALTĀS RASES IZNĪCINĀŠANAS PAŅĒMIENIEM, KAS LIELISKI SADER AR JŪDAISMA FANĀTIĶU POSTULĀTIEM. ŠO FANĀTIĶU IEKĻŪŠANA EIROPAS TAUTU VALDĪBĀS IR TIK PAT BĪSTAMA KĀ TERORISMS.

Draugiem Facebook Twitter Google+