Tikai 5 %! 0

Esmu atguvusi senču zemi mazpilsētā. Uz tās atrodas valsts iestāde, es saņemu nelielu zemes nomas maksu. No tās maksāju 25 % iedzīvotāju ienākuma nodokli. Faktiski šo nodokli no zemes nomas maksas manā vietā pārskaita nomnieks. Dzirdēju, ka var maksāt fiksēto iedzīvotāju ienākuma nodokli – tikai 5 %. Kā man to nokārtot? 
Ruta Rīgā

Reklāma
Reklāma

 

No ieņēmumiem, nevis peļņas

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 170
Lasīt citas ziņas

Daudzi zemes īpašnieki izmanto šo variantu un maksā ienākuma nodokli tikai 5 % apmērā. Šī iespēja paredzēta likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli 15. panta 5. punktā.

Kādos gadījumos to var darīt un kādi dokumenti jākārto? Fiksēto ienākuma nodokli maksā tikai fiziskas (nevis juridiskas!) personas 5 % apmērā no ieņēmumiem, kamēr vispārējā gadījumā 25 % ienākuma nodokli maksā no ienākumiem jeb peļņas (to aprēķina, no ieņēmumiem atņemot izdevumus). Tādēļ cilvēkiem, kuru vienīgā saimnieciskā darbība ir zemes iznomāšana, ļoti izdevīgi maksāt fiksēto ienākuma nodokli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Fiksēto ienākuma nodokli var maksāt tad, ja iepriekšējā gada ieņēmumi nav pārsnieguši 10 000 latu, persona nenodarbina citus cilvēkus (darba ņēmējus), un pati neveic profesionālu darbu.

Šo nodokli var maksāt arī tie, kas strādā, taču neveic profesionālu darbu – piemēram, rok grāvjus, skalda malku, strādā par palīgstrādnieku, t.i., viņiem nav konkrētas profesijas. Profesionāls darbs ir tāds, kas iekļauts Profesiju klasifikatorā. Ja veic profesionālu darbu, fiksēto ienākuma nodokli nevar piemērot.

Maksāt fiksēto 5 % ienākuma nodokli no zemes iznomāšanas var arī tad, ja cilvēks vienlaikus strādā algotu darbu un no algas maksā 25 % ienākuma nodokli.

 

Dokumentu kārtošana un termiņi

Vispirms ir jādodas uz savu VID nodaļu un jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējam. Vienlaikus uzraksta arī iesniegumu, ka maksāsiet fiksēto ienākuma nodokli.

Ja cilvēks jau agrāk reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs, iesniegumu, ka šogad viņš ir izvēlējies maksāt fiksēto ienākuma nodokli, VID vajadzēja iesniegt līdz 1. februārim, bet līdz 15. martam iemaksāt nodokļa avansu – 25 latus.

Ja cilvēks kā saimnieciskās darbības veicējs reģistrējas vēlāk, tad arī iesniegumu par fiksēto ienākuma nodokli var rakstīt vēlāk. Tad 25 latu avanss jāiemaksā līdz nākamajam tuvākajam termiņam – 15. jūnijam, 15. augustam vai 15. novembrim.

Ja cilvēks jau ir reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs un līdz šim maksājis ienākuma nodokli vispārējā kārtībā, tīri likumīgi var pielietot nelielu viltību. Viņš var VID nodot savu ienākuma nodokļa maksātāja grāmatiņu un paziņot, ka saimniecisko darbību vairs neveic, un pēc nedēļas atkal reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējs un arī kā fiksētā 5 % ienākuma nodokļa maksātājs!

Reklāma
Reklāma

 

Maksājot fiksēto ienākuma nodokli, obligātās sociālās iemaksas jāmaksā tikai tad, ja mēneša ieņēmumi (nevis ienākumi jeb peļņa!) sasniedz 660 latus. Ja tie ir mazāki, sociālās iemaksas nav jāmaksā. Toties vispārējā gadījumā, ja cilvēks maksā ienākuma nodokli 25 % apmērā, obligātās sociālās iemaksas jāsāk maksāt tad, kad peļņa sasniegusi vismaz 200 latus mēnesī.

 

Fiksētā ienākuma nodokļa maksātājs kārto ieņēmumu uzskaites žurnālu vienkāršotā veidā, tajā hronoloģiskā secībā ierakstot ieņēmumus, darījuma dalībniekus, attiecīgos dokumentus un saņemtās summas. Gada beigās aprēķina visus ieņēmumus, līdz nākamā gada 1. jūnijam iesniedz gada ienākumu deklarāciju un līdz 16. jūnijam samaksā valsts budžetā 5 % ienākuma nodokli no šīs summas, atrēķinot jau agrāk samaksāto 25 latu avansu. Ja nodokļa summa, kas jāiemaksā budžetā, pārsniedz 450 latu, paredzēti papildu atvieglojumi – to var sadalīt trijās daļās un iemaksāt līdz 16. jūnijam, 16. jūlijam un 16. augustam.

Ja cilvēks arī nākamajā gadā grib turpināt maksāt fiksēto ienākuma nodokli 5 % apmērā, viņam par to VID nav jāinformē.

Toties, ja gada ieņēmumi ir pārsnieguši 10 000 latus, par ieņēmumu daļu virs šīs summas papildus jāmaksā 7 % ienākuma nodoklis. Ar to fiksētā ienākuma nodokļa izmantošanas prieki arī beidzas, jo pēc tam, kad gada ieņēmumi pārsnieguši 10 000 latu, cilvēks var atkārtoti izvēlēties maksāt fiksēto ienākuma nodokli ne agrāk kā pēc 5 gadiem!

Konkrētajā gadījumā, kad ienākuma nodokli maksā nevis zemes īpašnieks, bet gan nomnieks, jānoskaidro, kādēļ tas notiek. Patiešām, ja zemes īpašnieks Valsts ieņēmumu dienestā nav reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs, bet zemes nomnieks ir juridiska persona, tad nomniekam, izmaksājot zemes īpašniekam nomas maksu, jāietur no viņa ienākuma nodoklis un tas jāsamaksā valstij.

Tātad šajā situācijā, lai izmantotu izdevīgo iespēju maksāt fiksēto 5 % ienākuma nodokli, zemes īpašniekam jāreģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējam un kā fiksētā ienākuma nodokļa maksātājam, un tas jāpaziņo nomniekam. Ja zemes nomas līgumā ierakstīts, ka ienākuma nodokli zemes īpašnieka vietā maksā nomnieks, šis punkts no līguma jāsvītro!

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.