×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
16. jūnijs, 2014
Drukāt

Tikai ar atļauju

Foto - LETAFoto - LETA

Esmu dzirdējusi, ka, nodibinot savu SIA, var veikt darbību, izmantojot noteiktu zīmolu (piemēram, “Narvesen”, “Laima”, “LaTA” veikali). Kā to izdarīt? 
LĪGA Z.

Spēkā esošie normatīvie akti Latvijas Republikā paredz vairākas uzņēmējdarbības formas. Viena no tām ir sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), kuru var nodibināt fiziskā persona, un atbilstīgi Komerclikuma regulējumam tā jāieraksta Uzņēmumu reģistra komercreģistrā.

Taču var izvēlēties arī citas uzņēmējdarbības formas. Fiziskā persona var reģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēja, Uzņēmumu reģistra komercreģistrā kā individuālais komersants (IK), nodibināt un ierakstīt Uzņēmumu reģistra komercreģistrā akciju sabiedrību (AS). Komerclikums paredz vēl vienu uzņēmējdarbības formu – personālsabiedrību. To var nodibināt, apvienojoties diviem vai vairākiem biedriem (šī uzņēmējdarbības forma praksē gan ir retāk sastopama).

Detalizēta kārtība (sagatavojamie dokumenti, valsts nodevas apmērs utt.) uzņēmējdarbības formu reģistrācijai komercreģistrā ir noteikta Uzņēmumu reģistra mājaslapā internetā: www.ur.gov.lv/registri.html.

Jāņem vērā, ka uzņēmējdarbības formas izvēle pati par sevi nerada tiesības izmantot tirgū pazīstamās preču zīmes (piemēram, “Narvesen”, “LaTS” u.c.). Saimnieciskās darbības veikšanai jau esošu preču zīmi var lietot tikai ar attiecīgās preču zīmes īpašnieka atļauju un ar viņa izvirzītajiem nosacījumiem.

Piemēram, “ELVI” franšīze (franšīze ir preču un pakalpojumu izplatīšanas metode, partnerattiecību veids ar precīzi formulētiem pienākumiem un tiesībām starp franšīzes devēju jeb kompāniju un franšīzes ņēmēju jeb fizisku personu vai uzņēmumu, kas pērk nosaukuma, biznesa ideju un preču zīmes lietošanas tiesības) tiek piedāvāta veikaliem, kuri atbilst SIA “ELVI Latvija” noteiktajām pamatprasībām un ir ieguvuši pozitīvu sākotnējo novērtējumu. Lai kļūtu par “ELVI” franšīzes ņēmēju, jānoslēdz sadarbības un franšīzes līgums par attiecīgā veikala izveidi un darbības uzsākšanu ar “ELVI” zīmolu.

Arī “Narvesen” preču zīmi ir tiesības izmantot saimnieciskās darbības veikšanai, noslēdzot franšīzes līgumu, bet “LaTS” preču zīmes lietošanas tiesības iegūst, kļūstot par SIA “Latvijas Tirgotāju savienība” biedru (pēc šīs savienības nosacījumiem).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+