×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Rudīte, Everts
Trešdiena, 22. augusts, 2018
11. maijs, 2018
Drukāt

Uldis Šmits: “Adidas” piedāvājums ar PSRS simboliku tikai bizness? (10)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Diezgan karstas diskusijas izraisījās par vācu sporta preču firmas “Adidas” piedāvājumā iekļautajiem sporta apģērbiem ar PSRS simboliku. Uz krekliņiem redzams PSRS ģerbonis un uzraksts “USSR”. Tie esot darināti īpašai “vintidža” kolekcijai (dizainā ar šo terminu bieži saprot veclaicīgu, bet gaumīgu stilu), gaidot Pasaules kausa futbolā finālturnīru, kas drīz notiks Krievijā. Tur, kā zināms, tādi izstrādājumi ir lielā cieņā. Vācijas likumus firma nepārkāpj, toties rada problēmas valstīs, kur šī simbolika ir aizliegta. Visiem vai it kā visiem zināmu iemeslu dēļ.

Pašā Vācijā līdzīga nostāja un atbilstoši tiesību akti pastāv vienīgi attiecībā uz Trešā reiha atribūtiku. Ja kāds apģērbu ražotājs iedomātos atdarināt un izplatīt, piemēram, 1936. gada Berlīnes olimpiādes vācu sportistu formas, tad izceltos pamatīgs skandāls. Savukārt Padomju Savienības totalitārā režīma vēsturei (un masu noziegumiem) tiek pielāgotas citas mērauklas. Konkrētajā gadījumā noteicošie laikam gan bija Vācijas slavenā uzņēmuma biznesa apsvērumi.

Mēs šādus dubultstandartus šķietami nevaram atļauties. Tomēr, jāatzīst, neesam gluži bez vainas. Nāk prātā, teiksim, pirms dažiem gadiem “Air Baltic” rīkotā 23. februāra “vīriešu dienas” atlaižu akcija, un toreiz dažs labs Latvijas nacionālās avio­kompānijas vadības pārstāvis apgalvoja, ka klientu piesaistīšanai der jebkāds iemesls, un nav sevišķas atšķirības, Valentīna diena vai “vīriešu diena”. Arīdzan viens otrs mūsu polittehnologs jeb sabiedrisko attiecību speciālists nesaskatīja tādā pieejā nekā peļama.

Nu, lūk, tāpat “Adidas” grib izmantot iespēju ienesīgi pārdot krekliņus ar PSRS ģerboni. Tas galu galā tik ilgi rotājis pasi un visus pārējos kaut cik svarīgos dokumentus miljoniem padomju cilvēku, kuri zem sarkanā karoga soļoja demonstrācijās un daudzi guva panākumus sportā… Tiesa, ukraiņi nez kāpēc iebilst, taču viņu pirktspēja ir niecīga. Tiesa, Lietuvas Ārlietu ministrija un daži Latvijas politiķi raksta niknus “tvītus”, taču Baltijas valstu tirgus ir pārāk šaurs salīdzinājumā ar to, kur produktam būtu krietns noiets. (Apģērbu piedāvājums 7. maijā no mājaslapas it kā pazuda, tomēr vēlāk izrādījās, ka tērpi ar šiem uzrakstiem joprojām nopērkami, kolekcijai vien mainīts nosaukums – “Russia tank dress” vietā “USSR tank dress”.)

Kā jau pierādīja gāzes vada projekta “Ziemeļu straume 2” caursišanas gaita, Vācijas enerģētikas nozares uzņēmēju aprindas mēdz iztēlot tām vēlamo par esošo un nerēķināties ar politisko realitāti un citu drošības interesēm. Tagad sporta preču lielražotājs apliecina, ka spēj ignorēt vairāku valstu vēstures pieredzi un faktus, lai izdabātu nostalģijai pēc totalitāras iekārtas, ko iemieso akronīms “USSR”. Minētā burtu kopa tomēr ietver ne tikai Krieviju vien, bet arī lielu daļu Austrumeiropas, ko pazīstamais vēsturnieks Timotijs Snaiders ne velti nodēvējis par asinszemēm, jo savulaik “tieši te nacistu un sovjetu režīmu vara un ļaunums pārklājās un mijiedarbojās”. Turklāt veco simbolu vārdā joprojām tiek pastrādāti noziegumi. Ir pagātni un tagadni saistošas kopsakarības, kuras Vācijas biznesa elite neatskārš vai izliekas nemanām. Tāpēc (šoreiz mums) nevajadzētu kautrēties norādīt un atgādināt. Paust savu attieksmi.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. friču andelmaņiem Atbildēt

  ir precīza informācija par drēbi – tie uz fleiti par rietumnieciskumu neuzķeras !

 2. Biznesa projekts Atbildēt

  1936. gada vācu T-krekli patiesībā varētu būt diezgan ejoša prece.

 3. А что такого, Улдис? Деньги не пахнут! Онли бизнес! Atbildēt

  !!

 4. "paldies", velkomisti! Atbildēt

  Un vēl postnacistiskajā Vācijā atdzimst antisemītisms.

 5. adidasu ražo postnacistiskā Vācija Atbildēt

  Kad postnacistiskā Vācija samaksās Latvijai kompensāciju par veikto okupāciju un veiktajiem kara noziegumiem pret Latvijas tautu?

  • neizmanto, lūdzu, gugles tulkotāju – teksts iznāk idiotisks !
   Tāpat redzams, ka pārtulkota kremļa propaganda(propa-gondon)…

   • Kas tev nepatīk? Ka Vācija tiek saukta par postnacistisku valsti? Bet tas, ka Vācija Latviju, Lietuvu un Igauniju sauc par postkomunistiskām valstīm – tas tev patīk? Ja vācieši daudz sprēgās, tad jādara līdzīgi poļiem – ik pa laikam jāatgadina, ka Vācijai jāprotas un jāmaksā kompensāciju par okupāciju.

    • ej ārstēt galvu ! Atbildēt

     Kad Latvija, Lietuva un Igaunija ir bijušas komunistiskas ?
     Boļševiku paverdzinātas pārtikas ražotājas – jā !

 6. par ko šūmēšanās? Atbildēt

  Vai tad Krievijas vara neatplūst atpakaļ PSRSā ?
  Uztaisīja farsu ar PSRS “sabrukšanu”, savāca iekšā “pūstošo kapitālistu” tehnoloģiju un sadzīves priekšmetu sasniegumus, un… atkal ir liela un varena atomieroču lielvalsts, kura var rādīt pasaulei zobus…
  Vācijas komersanti, vienkārši, steidzas noraut lielāku čunguru, kamēr situācija tam labvēlīga.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai pretnoklausīšanās ierīces jums ir?

Mediju vidē sākušās baumas, ka drīzumā varētu nākt atklātībā tā sauktās “pirts sarunas”, kurās esot piedalījušās vairākas nozīmīgas valsts amatpersonas, politiķi un uzņēmēji, viņu vidū arī atstādinātais Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, pret kuru sākta kriminālvajāšana, un uzņēmējs Māris Martinsons. Pierīgā pie Božu ezera esošajā atpūtas kompleksā “Taureņi” runāto pirms vairākiem gadiem esot ierakstījis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Ļoti iespējams, šie audioieraksti no biroja kaut kad noplūduši un pirms Saeimas vēlēšanām tiek gatavoti publicēšanai.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+