Ekonomika
Bizness

Tikai igauņu “TransferWise” starp 1000 Eiropas ātrāk augošajiem uzņēmumiem0


Pa kreisi “TransferWise” līdzdibinātājs Tāvets Hinrikus, vidū Ričards Brensons, pa labi “TransferWise” līdzdibinātājs Kristo Kārmans.
Pa kreisi “TransferWise” līdzdibinātājs Tāvets Hinrikus, vidū Ričards Brensons, pa labi “TransferWise” līdzdibinātājs Kristo Kārmans.
Publicitātes foto

Pazīstamais laikraksts “Financial Times” (FT) sadarbībā ar statistikas portālu “Statista” izveidojis Eiropas visātrāk augošo uzņēmumu Top 1000, kurā no Baltijas valstīm iekļuvusi tikai 2010.gadā igauņu radītā savstarpējo tiešsaistes maksājumu platforma “TransferWise”. Interesanti gan, ka sarakstā uzņēmums atzīmēts kā Lielbritānijas, jo ir bāzēts Londonā.

FT vēsta, ka “TransferWise” apgrozījums ik gadu no 2013.-2016.gadam audzis par 3,392%, bet darbinieku skaits šo gadu laikā palielinājies par 670. Kopumā 2016.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 79,6 miljoni eiro un tas nodarbināja 700 darbiniekus. Kopš dibināšanas uzņēmums piesaistījis 117 miljonu dolāru investīcijas no tādiem labi zināmiem investoriem un investīciju fondiem kā “Andreessen Horowitz”, Ričarda Brensona, “Valar Ventures” un “PayPal” līdzdibinātāja Maksa Levčina.

Savukārt visātrāk augošais uzņēmums Eiropā ir Lielbritānijā bāzētais jaunuzņēmums “Deliveroo”, kas nodarbojas ar pārtikas un dzērienu piegādi. 2016.gadā vien uzņēmums apgrozījumu palielināja par 611%, tam sasniedzot 157,4 miljonus eiro. 2.vietā ierindojusies Vācijas enerģijas kompānija “Thermondo”, bet 3.vietā spāņu ceļojumu kompānija “Traventia Viajes”. Pētījumā norādīts, ka visvairāk ātrāk augošie uzņēmumi bāzēti Londonā, kur tādi ir 74. Parīzē bāzēti 62, bet Milānā 25. Savukārt pārstāvēto nozaru cīniņā labākā ir tehnoloģiju joma, kurā strādā 155 topā iekļuvušie uzņēmumi.

“Mazākais vidējais apgrozījuma kāpums šā gada topā ir 34,6%, kas ir divreiz vairāk nekā pērn. Eiropa piedzīvo mērenu ekonomisko atkopšanos, pateicoties jaunuzņēmumiem un citām strauji augošām kompānijām, kuras rada darbavietas un izjauc tradicionālās industrijas,” teikts FT paziņojumā.

1000 straujāk augošie Eiropas uzņēmumi meklēti 31 Eiropas valstī, tostarp Latvijā. Tie vērtēti pēc dažādiem kritērijiem, taču galvenais ir apgrozījuma kāpums no 2013.-2016.gadam. Lai pretendētu uz vietu topā, kompānijas apgrozījumam 2013.gadā bija jābūt vismaz 100 000 eiro, bet 2016.gadā – vismaz 1,5 miljoniem eiro. Kompānijai jābūt neatkarīgai, nevis filiālei vai meitasuzņēmumam. Savukārt, ja kompānijas akcijas kotētas biržā, tad to akciju vērtība kopš 2016.gada nedrīkst būt nokritusi vairāk nekā par 25%
 

LA.lv