Ekonomika
Īpašums

No Baltijas valstīm tikai Latvijā jāmaksā nodoklis par vienīgo mājokli 16


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto-Shutterstock

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, koalīcijā aktualizēts jautājums par nekustamā īpašuma nodokli, kurš daudziem namīpašniekiem kļuvis par nepanesamu finanšu slogu. Atšķirīgi ierosinājumi ir divām Nacionālās apvienības (NA) pārraudzītām ministrijām. Arī Finanšu ministrijā (FM) uzskata, ka nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanas un piemērošanas kārtībā ir jāievieš izmaiņas, vēstīja “TV3 Ziņas”.

Pirms gada sabiedrības iniciatīvu portālā Manabalss.lv īsā laikā izdevās savākt 13 tūkstošus iedzīvotāju parakstus par nekustamā īpašuma nodokļa nepiemērošanu vienīgajam mājoklim. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Kasparam Gerhardam ir cits priekšlikums – viņš rosina ar nodokli neaplikt dzīvojamās ēkas ar zemi, kuru kadastrālā vērtība nepārsniedz 100 tūkstošus eiro.

Saistītie raksti

Tikmēr tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs rosina līdz 2020. gadam iesaldēt kadastrālās vērtības un nākamgad jau noteikt, ka nekustamā īpašuma kadastra vērtības kāpums nedrīkst pārsniegt 10%. FM patlaban vairāk sliecas atbalstīt tieši šo modeli.

Savukārt sociālo jautājumu eksperti uzsver, ka rosinājums iesaldēt kadastrālās vērtības būtu īstermiņa risinājums. Ekspertu skatījumā labāk būtu nodokli vispār nepiesaistīt kadastrālajai vērtībai.

Pirmdien pie Saeimas plānota tautas sapulce par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim.

Ne Lietuvā, ne Igaunijā par vienīgo mājokli nodoklis nav jāmaksā.

LA.lv