×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
30. aprīlis, 2014
Drukāt

Māris Antonevičs: Tikai piekārtot “tirgus laukumu” (8)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Aprīlī esot pasliktinājies Valsts prezidenta Andra Bērziņa “reitings”, uzrāda “Latvijas faktu” veiktā aptauja. Iepriekš viņa darbību pozitīvi vērtējuši 56,2% (februārī), bet tagad 49,7%. Attiecīgi pieaudzis negatīvs vērtējums (43,2%). Šīs reitinga izmaiņas acīmredzot jāvērtē kā rezultāts neapmierinātībai ar A. Bērziņa politisko stāju Ukrainas notikumu sakarā, kas bija iemesls arī īpašas vēstules tapšanai. To parakstīja daudzi kultūras pārstāvji un intelektuāļi (sīkāk par motīviem var lasīt “LA” 17. aprīļa intervijā “Vēlas tapt uzklausīti. Uzklausīs?”). Politiķi no šīs vēstules turējās, tā teikt, pa gabalu. Galu galā par Latvijas ārpolitikas pozitīvo tēlu (uz Bērziņa fona) izceltais ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs pat bija teicis aizstāvības vārdus Valsts prezidentam – abas amatpersonas strādājot kā vienota komanda un domstarpību neesot. Starp citu, līdzīgu atbalstu no viņa vēlāk saņēma arī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS), uz kuru daudzi bija sākuši mest šķību aci Ventspils mēra Aivara Lemberga izteikumu dēļ. Arī Bērziņa komanda sasparojās, un kopš sašutumu izraisījušā paziņojuma, ka ielūgums apmeklēt Latviju Krievijas prezidentam Putinam joprojām ir spēkā, divdomīgi vai aplami paziņojumi it kā nav sekojuši. Emocijas norimušas pat interneta sociālajos tīklos. Tas tad arī viss? Līdz nākamajai reizei? Tad jau tāda vētra ūdens glāzē vien bijusi…

Problēma šajā gadījumā ir tā pati, kas daudzas citas reizes: šaurs skatījums, koncentrēšanās nevis uz cēloņiem, bet uz sekām, jautājuma nivelēšana līdz personiskām simpātijām un antipātijām. Šī bija lieliska izdevība beidzot apspriest nopietnākas izmaiņas valsts pārvaldē, pirmkārt Valsts prezidenta kandidātu izvirzīšanas un ievēlēšanas kārtību. Atņemt šo privilēģiju Saeimai, kuru tā jau sen pārvērtusi par prastākā politiskā “tirgus” sastāvdaļu, un piešķirt to Latvijas pilsoņiem. “Prezidenta autoritāte jānosaka tautai,” nesen LTV raidījumā izteicās politologs Andris Sprūds, kā pozitīvu piemēru minot Austriju un arī norādot uz kādu interesantu faktu – vārdos tautas vēlēta prezidenta ideju atbalsta Saeimas partiju vairākums, tomēr šāds priekšlikums daudzu gadu garumā parlamentā nav ierosināts. “Ak, nē,” izdveš daudzi tie paši, kas vēl pirms mirkļa asi kritizēja prezidentu Bērziņu, to gan nedrīkstot pieļaut, pilsoņi taču var ievēlēt vēl kaut ko sliktāku! Tā nu iznāk – Saeimas ievēlēts prezidents neder, bet tautas ievēlēts – vēl vairāk neder. Bezizeja… Nē, viens priekšlikums gan parādījies – balsojumam par prezidentu Saeimā jānotiek atklāti. Lai gan uzreiz nav skaidrs, kā tas palīdzēs izvairīties no līdzšinējās prakses, noprotams, ka iecere ir tāda – kāda grupa varētu izvirzīt kādu saviem standartiem piemērotu kandidātu un tad “piespiest” Saeimai par to nobalsot, zinot, ka katru balsi vēlāk varēs pārbaudīt un “nepareizi” balsojušos siet pie kauna staba. Bet tā jau tikai “tirgus” laukuma piekārtošana, nevis principu maiņa.

Un te nu rodas jautājums – kuram kandidātam to “tirgu” tagad mēģina labot? It kā starp citu uzpeldējis Latvijas Universitātes rektora Mārča Auziņa vārds. Viņa politiskie uzskati gan nav plaši zināmi, taču gan jau ir ļaudis, kas par tiem ir labi informēti. Ja par Valsts prezidentu varētu balsot vispārējās vēlēšanās, lielas izredzes būtu juristam Egilam Levitam, kura izstrādātais Satversmes preambulas projekts izpelnījies lielu cieņu sabiedrībā. Bet, kā zināms, ir aprindas, kurām tas ļoti nepatīk, un ne tikai “Saskaņas centrs”. Viss vēl priekšā.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Pēteris Simsons Atbildēt

    Vai nav par lepnu latviešiem politiskā brieduma un valstiskuma apziņā salīdzināties ar austriešiem? Varbūt tomēr esam tuvāk ukraiņiem? Un vai latviešiem trūkst savu janukoviču, ko visai tautai ievēlēt? Vai ukraiņu gadījums nav gana nopietns brīdinājums, kā tikt galā ar visas tautas vēlētu janukoviču?

  2. Problēma ir tā, ka tie, kas nemāk un negrib dzīvot demokrātijā, visu laiku kaļ plānus par vainu meklēšanu ne sevī, bet vēlēšanu sistēmā. Un žurnālistiem tad ir iespēja kārtējo reizi pavārīties. Jo vājāka būs prezidenta vara Latvijā, jo ilgāk būs Latvijas valsts. Tik jābeidz ņaudēt indivīdiem par savu mazspēju būt gudriem un atbildīgiem pilsoņiem. Beidziet balsot par kropliem ģenerāļiem baltos zirgos. Mācieties taču vienreiz sākt darboties savas valsts labā kā vienota tauta, ne kā lecīgi indivīdi.

  3. Tautai,ne tikai mazskaitlīgajām partijām vien,ir jānosaka arī Saeimas deputātu kvalitāte,ieviešot Latvijā mažoritārās vēlēšanas,tāpat kā,piemēram,Francijā,Itālijā,Slovēnijā,Spānijā,Lielbritānijā,ASV,Kanādā,Indijā,Indonēzijā,Ganā u.c. valstīs

  4. AR Bērziņiem Latvijai slikta pieredze ! tāpēc —noteikti TAUTAS VĒLĒTS PREZIDENTS !!!!!!!!!

  5. Nu tad viedais Bērziņopis arī varēja ierosināt diskusiju par to, kādā veidā ievēlēt prezidentu – lai nebūtu tā , ka opis Bērziņš mēnesi pirms vēlēšanām iznāk un pasaka, ka vēloties pamācīties Prezidneta amatu un tādēļ pieteiksies konkursā. Pēdējais “viedais” Bērziņa izteikums ir par Laikmetīgās mākslas muzeju – ‘esot jāsāk tas kamolītis ritināt”. Turpat blakus Tv repotažā bija Zatlera samērā jēdzīgais teksts par muzeja nepieciešamību.

  6. Diemžēl pieredze rāda, ka latviskam kandidātam “tautas” balsojumā izredžu praktiski nebūtu, jo būtu miljons latvisko kandidātu un tikai viens – krievu tautības.

  7. Peec prezidenta rokas plaukstas paziimee ir nosleegtaa tipa cilveeks.Sabiedriibaa nejuutaas komfortabli.Tad nedriikst straadaat par prezidentu.ja nu kas notiek Latvijaa.

  8. Tādas naudas un izdevības veikaliem palaist garām? Cik naivi – vai palaidnīgs puika nāks pie tēva un teiks – es izdarīju slikti un noper mani? Atcerieties 15. maiju un kāpēc tā notika – tā Latvijas lieta vairs negāja un palika tikai veikali ( balsu pirkšana es tev to, tu man šito, bet pr valsti nospļauties). Tas pats šodien ZZS Lembergs paziņo k NATO Latvijai ir inde un aizsardzības ministrs ir ZZS Vējonis. Jautājums, kuram ticēt – Vējonim vai partijas saimniekam? Kurš sabiedribai melo? Vel jautājums – vai NATO var uzticēties ZZS ministram? Es personīgi neuzticētos, ja saimnieks saka nē…

Draugiem Facebook Twitter Google+