×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
17. novembris, 2017
Drukāt

Par tēvijas mīlestību neapbalvo: kā no ordeņa atteicās Zenons Indrikovs (10)

Foto - LETAFoto - LETA

I šķiras Viestura ordenis (no kreisās) un I šķiras Atzinības krusts.

Apbalvojuma cienīgs goda vīrs, – tā savu kolēģi, profesoru Zenonu Indrikovu raksturo Daugavpils Universitātes kolēģi, kas viņu izvirzījuši valsts augstajam apbalvojumam – Atzinības krustam. Taču bijušais Iekšlietu ministra vietnieks un Policijas akadēmijas ilggadējais vadītājs, negaidīti atsakoties no viņam piešķirtā apbalvojuma, visus pārsteidzis, piektdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Šobrīd Indrikovs ir pasniedzējs Daugavpils Universitātē. Un tieši kolēģi bija tie, kas viņu šim augstajam valsts apbalvojumam izvirzīja. Tiesa, lai sagādātu pārsteigumu, tas darīts viņam nezinot. “Viņi aprakstīja viņa bagāto profesionālo mūžu, ko viņš veltījis Latvijai un, tai skaitā, minēja viņa lomu Iekšlietu ministrijas aizstāvībā barikāžu laikā, OMON uzbrukuma laikā. Arī faktu, kas ir vispārzināms, ka viņš ir viens no tiem, kas dibināja Policijas akadēmiju, ko arī ilgstoši vadīja, tāpēc mēs ar lielu cieņu lēmām,” stāsta Ordeņu kapitula kanclere Kārina Pētersone.

Taču Ordeņu kapituls īsi pēc lēmuma par Atzinības krusta piešķiršanu paziņošanas saņēma Indrikova iesniegumu, ka viņš no apbalvojuma atsakās. Nekas cits neatlika, kā viņam atņemt piešķirto apbalvojumu. Daugavpils Universitātes rektors Arvīds Barševskis uzskata, ka jebkuram cilvēkam ir tiesības būt izvirzītam un ir tiesības atteikties no šī valsts apbalvojuma, lai kādi arī motīvi būtu. “Ja man vajadzētu raksturot vienā vārdā profesoru – teiktu goda vīrs. Ja profesors ko dara – dara labi, vai nedara. Domāju, ka šajā gadījumā tā ir līdzīga situācija – ja profesoram bija kāds iemesls, viņš bija pamatots un šis lēmums ir izsvērts,” saka Daugavpils Universitātes rektors Barševskis.

Atteikuma iemeslu Indrikovs nav izpaudis ne saviem augstskolas kolēģiem, ne Ordeņu kapitulam. “Saņemot Indrikova kunga iesniegumu, kur viņš tā ļoti kautrīgi minēja, ka viņam nav nekādu citu nopelnu kā tikai tēvijas mīlestība un par to jau neapbalvojot. Tādā paradoksālā kārtā mūsu lēmums bija formulēts – par tēvijas mīlestību un mūžu, kas veltīts tēvzemei. Tāpēc bija tik ļoti bēdīgi. Iemesli man nav zināmi. Es vienīgi ar sievišķīgu intuīciju sapratu, ka viņam kaut kas sāp no tā, kas noticis viņa profesionālā mūža laikā un viņš tām sāpēm nav ticis pāri,” stāsta Ordeņu kapitula kanclere.

Arī bijušie kolēģi no iekšlietu sistēmas norāda, ka Indrikovs arī jau agrāk esot attiecies no virzīšanas dažādiem apbalvojumiem. Raidījumam ar pašu Indrikovu neizdevās sazināties. Profesors ar Daugavpils Universitātes starpniecību aicinājis sabiedrību respektēt viņa lēmumu.

Līdzšinējā statistika par valsts apbalvojumu piešķiršanu atklāj, ka kopumā no valsts apbalvojumiem atteikušās 17 personas. Visvairāk – Gunta Ulmaņa prezidentūras laikā, kad no piešķirtā valsts apbalvojuma atteikušās 12 personas. Vairas Vīķes – Freibergas prezidentūras laikā saņemti trīs atteikumi, Valda Zatlera prezidentūras laikā – neviens. Toties Zatlera prezidentūras laikā vienai personai pēc apbalvojuma saņemšanas Atzinības krusts ticis atņemts. Andra Bērziņa prezidentūras laikā viena persona atteikusies no valsts augstākā apbalvojuma. Un kopš Rīgas pils saimnieks ir Raimonds Vējonis no Atzinības krusta saņemšanas atteikušās tagad jau divas personas.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. par to .ka cilveki – ipaši pensionari invalidi un berni -mocas Latvija jaatteikties visiem no valsts augstākā apbalvojuma. Tas būtu par godu nabagai tautai. PALDIES VISIEM KURI IR ATTEIKUŠAS. PALDIES.

  • Laila, nevajag pārspīlēt, varbūt arī cilvēkiem ir grūti izdzīvot, bet, nevajag vispārināt, ka Latvijā mokās visi, kauns aicināt atteikties no valsts apbalvojuma, jo šajā valstī Jūs neesat vienīgā, ir sabiedrība, kura domā citādi. Kad Jūsu darbu Latvija būs novērtējusi ar apbalvojumu, tad varat atteikties, bet, pēc rakstītā spriežot, jums nenāksies atteikties,jo tāda vispār nebūs, nebūs pelnīts.

 2. Atteikušās 12 personas. Atbildēt

  Kāpēc Ordeņu kapitula kanclere Kārina Pētersone un visa komisija nav painteresējusies, kāpēc tik ievērojami cilvēki ir atteikušie no šī Valsts apbalvojuma? Kur ir cēloņi tam visam, vai komisijā, Valsts pārvaldības principos, vai attieksmē pret godīgiem cilvēkiem?

 3. patriotiska rīcība

 4. jā, ir vēl gudri un drosmīgi cilvēki, kas izrāda protestu pret sistēmu. un to var saprast….kamēr tūkstošiem cilvēku dzīvo pusbadā un simtiem tūkstošu nabadzībā, kamēr sirmgalvju tūkstoši nevar normāli paēst un ārstēties, un dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi šajā zemē, kamēr katrs strādājošais nevis tikai izredzēto daļa saņem algu, ar kuru var audzināt un izskolot bērnus, iegādāt normālu mājokli, palīdzēt vecākiem…..un lai jāmūk no valsts nabadzības, netaisnība un nesakārtotības dēļ…. es arī atteiktos.

 5. Protests pret sistēmu un pārliecība par patiesām vērtībām. Valdībai tik paspīdēt un tasīt šovus. Valdībai arī ikdienā jārūpējas un jāredz sava tauta un tās izcilākie cilvēki.

 6. Nu, kā var saņemt apbalvojumu no varas, kas tautu iedzinusi piespiedu ekonomiskā trimdā, no varas, kuru pārņēmusi korumpētības un blata sērga, no varas, kas smej par parasto tautu ???!!!
  Visu cieņu Indrikova kungam ! Viņš rīkojās, kā īsts patriots un vēlreiz pierādīja savu uzticību Latvijai un tas tautai !!! Nevis valdošai kliķei.

 7. Visu cieñu Indrikova kungam.

 8. Laba vai slikta, bet mana valsts.

Draugiem Facebook Twitter Google+