×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
25. septembris, 2015
Drukāt

Franks Gordons: Vai būs starptautiska tiesa par padomju varas noziegumiem? (18)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

“Vergangenheitsbewaeltigung”. Šis bezgala garais vācu vārds latviskojot būtu – pagātnes pārvarēšana. Vāciem garus 70 gadus nācās pārvarēt savas zemes pagātni – 12 “brūnos” hitleriskās Lielvācijas gadus. Manuprāt, šo bezgala garo vārdu pareizāk, plašāk un varbūt trāpīgāk būtu jātulko tā – tikt galā ar pagātni. Visā t. s. pēcpadomju telpā joprojām tikt galā ar padomju pagātni, kas vilkās 70 gadus (Baltijā tikai 45), ir bezgala grūti.

Man patiess prieks par ziņu, ka 3. septembrī Maskavas Starptautiskajā universitātē uz savu kārtējo sēdi sanāca iniciatoru grupa, kuras mērķis ir sasaukt starptautisku tiesu par staļinismu un visiem padomju perioda varas noziegumiem.

Tika nolemts izveidot darba grupas, kas savāktu faktisko materiālu, veiktu juridisko ekspertīzi padomju likumdošanas un starptautisko tiesību ietvaros, sastādītu apsūdzības aktus un plašāku sabiedrību ar tiem iepazīstinātu, izmantojot medijus un internetu, gatavotu speciālus kursus skolēniem un studentiem par tematu “Padomju perioda varas represijas un noziegumi”.

Minētajā sēdē piedalījās arī Sergejs Kovaļovs, Jurijs Pivovarovs, Nikolajs Svanidze, Alla Garbere, Marieta Čudakova, Igors Čubaiss – cilvēki, kurus Kremlim idejiski pietuvinātie zākā kā liberastus, sorosītus, kosmopolītus. Iesaukas, kas dzirdētas un lasītas arī Latvijā…

Kursi skolēniem un studentiem? Svētīgs, bet sasodīti smags uzdevums ap­stākļos, kad Krievijas prezidents Vladimirs Putins, “krievu pasaules” ekspansijas sludinātājs, izmisīgi laipo, mēģinot “izglītot tautu par vēsturi”, izdabājot gan staļinisma epigoniem, gan “krievestības garīguma” jūsmoņiem.

1. septembrī Maskavas Kristus Pestītāja katedrāles baznīcas koncilu zālē (!) notika vēstures mācību grāmatas prezentācija. Runa ir par mācību līdzekli četros sējumos, ko sastādījis Jevgeņijs Spicins – vēsturnieks un pedagogs, kurš, uzrunādams klātesošos, norādīja, ka šī grāmata “atbilst izglītības standartam, ko apstiprinājis prezidents Vladimirs Putins”.

Sējumu nosaukumi: “Senā un viduslaiku Krievzeme. IX – XVII gs.”, “Kriev­ijas impērija. XVIII gs. – XX gs. sākums”, “Krievija – Padomju Savienība. 1917 – 1945”, “Krievija – Padomju Savienība. 1945 – 1991”. Interesanti, ka sākotnējais metiens ir niecīgs – tikai 300 eksemplāru. Izdevēji bija steigušies, lai prezentētu četrus sējumus ne vēlāk par 1. septembri. Tikmēr Krievijas skolotāji un skolēni lieto triju dažādu apgādu izdotas vēstures mācību grāmatas, kas “sarakstītas pirms gadiem divdesmit un uz kuru pamata patriotus neuzaudzināsi”, kā izteicies kāds prezentācijas dalībnieks.

Vēstures zinātņu doktors profesors Aleksejs Lubkovs šajā pasākumā sacīja, ka līdzšinējais Krievijas Izglītības ministrijas t. s. vēstures kultūras standarts esot juceklīgs – formulēta atbrīvošanas kustības teorija, saskaņā ar kuru 1825. gadā dekabristi cildināti kā diži revolucionāri, kuru vienīgais mērķis esot bijusi cīņa pret Krievijas valstiskumu, bet, no otras puses, nostādne rādot virzību uz modernizāciju.

Ej nu sazini, vai tie četri sējumi ienesīs kādu loģisku skaidrību Krievijas skolotāju un skolēnu galvās.

Cildens un nepārspēts tā arī paliek profesora Andreja Zubova veikums – viņa rediģētā “Krievijas vēsture XX gadsimtā” divos sējumos, kas 2009. gadā iznāca ACT apgādā. Pirmais sējums aptver laikposmu no 1894. līdz 1939. gadam, otrais – no 1939. līdz 2007. gadam. Šajā nevainojami rūpīgi rediģētajā grāmatā ir runa par 1941. – 1945. gada padomju un nacistu karu. Tāds taču šis karš patiesībā bija. Diemžēl jēdziens “Lielais Tēvijas karš” joprojām ir mūsdienu Krievijas pamata mīts un svētums, kuru apšaubīt ir krimināli sodāmi…

Atgādināšu vēl, ka profesors Zubovs bija pirmais, kurš atklāti uzdrošinājās salīdzināt Putina izdarības, pievienojot Krievijai Krimu, ar Hitlera izdarībām, pievienojot Lielvācijai Sudetu novadu.

Šķiet, ka pēcpadomju telpā ar savu koloniālo un padomju pagātni sekmīgi tiek galā Kazahstāna, kuras jaunajā, mirdzošajā galvaspilsētā Astanā tika svinīgi atzīmēta Kazahu hana valsts 550. gadskārta. Šo veidojumu bezgalīgajā Centrālāzijas stepē dibināja sultāni Kerejs un Žanibeks, šī dinastija valdīja mūsdienu Kazahstānas vidienē no 15. gadsimta līdz 1718. gadam. No šīs samērā tālās pirmskoloniālās pagātnes pārcelsimies uz 1987. gada decembri, kad toreizējā Kazahijas PSR galvaspilsētā Alma-Atā notika kazahu nacionālistu – galvenokārt jauniešu – protesta mītiņš, kura dalībnieki tika daļēji apšauti. Tas faktiski bija pirmais “Maidans” t. s. “perestroikas” brieduma dienās, un protesta iemesls bija etniska krieva, vietējo apstākļu nepazinēja, iecelšana republikas KP CK pirmā sekretāra amatā. Tagad šajā laukumā uzcelts obelisks – brīvības cīnītāju piemiņai.

Un vēl arī patiess stāsts par tīri fiziskām grūtībām, kas jāpārvar ukraiņiem, lai tiktu galā ar padomju pagātni. Kijevas centrā 120 metru augstumā (ieskaitot pamatni) slejas ar tērauda plāksnēm apšūts sievietes stāvs. Tā ir “Māte Dzimtene”, ukrainiski – “Batkivščina-Mati”. Sieviete vienā rokā tur 16 metru garu zobenu, kas sver 9 tonnas, bet otrā rokā lielu vairogu, kas sver 13 tonnas. Vairogu grezno PSRS valsts ģerbonis. Tā “Dzimtene” nav vis Ukraina, bet Padomju Savienība, un viss šis gigantisms cildina uzvaru Lielajā Tēvijas karā.

Tagad Ukrainas valdība vēlētos vismaz pārdēvēt šo memoriālu par “Māti-Ukrainu”. Tāpēc vajadzētu no milzu vairoga noņemt PSRS ģerboni un aizvietot to ar Trizubu (Trejdeksni), vēsturisko Ukrainas ģerboni. Šis smagais darbs būtu jāveic alpīnistiem un maksātu bargu naudu. Par Uzvaras pieminekli to tādā gadījumā saukt būtu kutelīgi, jo zem karoga ar Trizubu karoja arī ukraiņu leģionāri vācu pusē. Un dažs labs Ukrainas parlamenta (Radas) deputāts, galvu kasīdams, prāto – varbūt visu to neticami smago padomju memoriālu nojaukt? Tiec nu galā ar šo…

Raksts publicēts avīzē 
”Laiks”/”Brīvā Latvija”

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. planprātiņi gordonveidīgie kurina naidu, – par Vācijas noziegumiem plušķi iebarotais gan ne nieka nebilst, tur viss bija ok?

 2. … @ 12:17 .

  … Suminu: trapits: ‘ … naglai uz galvas … ‘ !!!

  … Reti ir iespejams iepazities ar nobriedosas, un vesturiski patiesas, domas turetaju … un reti paradas kads spejigs analitikis, pec gadiem ilga darba, rokoties dzili vestures patiesos faktos, kurs spej pec visa tik kodoligi pateikt vajadzigo: patiesibu un parkapto principu – nemaisit nemaisamos elementus speciali tos kuri pieder humanitates laucina … ka ari aizradit vajadzibu vestures miletajiem diletantiem, specialu interesu aizstavjiem, uzpirktiem propogandistiem vai aizsprieduma parnemtiem, ka sodien informacijas laikmeta tie tiek loti atri atsifereti …

  … Velreiz paldies, jo esmu meginajis, kaut emociju aizrautos brizos, pateikt un noradit apmeram to pasu Frank… !

 3. Paldies par rakstu. ir labi uzzināt derīgus faktus šodienas informatīvajā telpā, kura apzināti ir pārblīvēta ar mēsliem. Jā, šāda JaunNinberga ir vajadzīga, pat ļoti. Impērijas ideoloģiju (9 maijs, lielais tēvijas karš) var iznīcināt tikai atverot arhīvus un atklāti runājot par šausmīgo padomijas un nacistu vardarbību (abas šīs valstis kopā uzsāka otro pasaules karu). Ir jāpanāk tāda pati vainas apziņa krievijas pilsoņos un tš atbalstītājos, kāda ir vāciešu apziņā tagad. Bet man ir jautajums: ko dod šāda (LA) kaktu runāšana, viedokļu paušana? Vai tas tāpēc, lai drošības dienesti spētu mērīt sabiedrības temperatūru, identificēt runātājus? vai tas ir tāpēc? ….Tas ir muļķīgi ja nav valsts zinātnisko pasūtījumu universitātēm, lai skaidrotu tautai savu nostāju? Kur ir šādi pētījumi? .. 🙂 To nav (!), jo ideoloģijas esības aizskaršana noteikti liktu atvērt pagaidām aizvērto sarunu par mūsdienu partneru ideoloģijām (asv, anglija, vācija, izraēla ..). … Gordonam gribu novēlēt nejaukt kopā nacionālu valstu ideoloģijas (identitātes), – kuras ir izaugušas no etniskiem dziļi aizvēsturiskiem mītiem un savienojušās ar reliģijam, tā nodalot tās no impēriju ideoloģijām, – kuras ir izaugušas no seklām nesen sētām idejām un savienojušās ar reliģijam (krievija: lielais tēvijas karš un izredzētība, atvasināti no marksisma; asv: liberālisms un konservatīvisms, atvasināti no galēja protestantisma, karla poper un levi strausa idejām). Ieteikums Frankam Gordonam turpmāk pateikt arī nākošo zilbi, vārdu, bet nevis norīt domu,tā pasakot tikai puspatiesību t.i. novēlu Gordonam drosmi apskatīt, salīdzināt patiesībā impēriju ideoloģijas un nacionālo valstu ideoloģijas (vai šajā šķērsgriezumā ir apskatīts ideoloģiju sadurmes kritiskais punkts – putina 2013 gada vēstule “A Plea for Caution From Russia” publicētu The new york times? un vēl, – lai neceltu putinu baltā gaismā- vai ir apskatīts, patiesi izpētīts latviešu plašsaziņā putina nesenā saistība ar kriminālām aprindām, proti, Spag (2003) skandāls, tādjādi parādod ideoloģijas un kriminālnoziegumu sakausējumu impērijās?)

 4. … @ pikols: – … Seit neiet runa par kadu tautu, bet kadu grupejumu … katra tauta eksiste launi un sataniska novirziena cilveki un to pakalpini … ari IDEOLOGIJU zombetas latviesu … !

  … Bet PATIESIBA IR UN BUS, TO NEVAR NOSLEPT, UN PAR TO UN TAS IZVAROTAJIEM JARUNA ATKLATI, NE JANOKLUSE VAI JASLEPJ PAAUDZEM ILGI … AIZ KADAS LOJALITATES …

  … JO KUR NECIENA PATIESIBU TUR ARI NEVAR PASTAVET TAISNIBA … UN TAMDEL ARI NEVAR IEVEST UN IETURET LIKUMIBU … gluzi ka musu pasu zemite … !

 5. Apsūdzēto pusē varētu piesaistīt 1917. gada apvērsuma ārvalstu organizētājus un finansētājus.

 6. … ‘ Un vel viensw patiess stasts par fiziskam grutibam, kas japarvar ukrainiem … ‘ !!!!

  … Un atkal kads te megina putrot gaisu … par starptautiskas tiesas (Nirnberga II) vajadzibas patiesiem iemesliem un tas iesaksanas iespejamibu pasreizeja !!!

  … Iemesli, kamdel nebus viegli panakt sadas starptautiskas tiesas sasaukumu par sovjetiskas varas negelibam, sovjetu varas upurneseju valstis, tiek vel noslepti un apkaroti visados veidos, vel pat sodien, kad vainigie ir jau sen mirusi … vainigie jauz lielam garigam un moralam izmainam, un ne tikai fiziskam, kada no pasaules iedzivotaju grupam, pat speciga un liela Ukraina nespes panakt, kaut ar savu Golodamor patiesibu… !!!

  … Tikai viens piemers: no kada zinama cilveka publiceta pasatklajuma par pirmskara Ukrainas varas organa KGB darbu un sastavu, no Simporopoles: ( Citacija briva tulkojuma no gramatas), Seftels, ‘ The Show Trial’, 3001. lpp. – ‘ … (Simporopoles KGB staba) …. pie labas sienas atradas akmena pieminas plaksne kur iegraveti bija apmeram trisdesmi KGB viru uzvardi no Simporopoles, kritusi ‘Lielaja patriotiska’ kara, ka II pasaules karu nosauc sovjeti. Es biju sokets un dusmigs lasot uzvardus: pirmais bija Polonskis un pedejais Levisteins, un visi stasrp tiem lidzigi ka Zalmonovics, Gellers, un Kagans – visi zidi. Labakie no krievu zidu jaunatnes, Cionisma supula, bija sevi pardevusi un savu dveseli Sarkanam Satanam …’

  … Ta luk … un ne jau visi cilveki ir spejigi pienemt patiesibu un nozelot savus grekus, ka ari atlidzinat par padarito launumu …

  … Un pasaule, launie … turpina savu darbu … un liekas, ka vel tie vel turas pie varas sviram daudzas valstis … jo pastav iespeja patiesibu grozit pec vinu vajadzibam un merkiem !

  • KKkungam: interesanti, tiklidz autors ir Gordons, t.i. ebrejs, jus vienmer piepinat kut ko par to vareno un riebigo tautu, kas radijusi bolsevismu, kapitalismu un visu launumu pasaulee. Ka neapniik?

 7. Daudzi latvieši ar putām uz lūpām cīnas par tautas morālo izvarotaju un okupācijas veicēju,kompartijas un komjaunatnes nomeklatūras,labklājību un varas nepārtrauktību.Tas ir saprotams kā okupācijas un okupācijas seku noniecinašana un būtu pakļaujams kriminālvajašanai.Tomēr šāda veida noziegumu izdarišana kļuvusi par ikdienu.Noziegums ir okupācijas varas aktīvistu publiska slavinašana un aicinājumi to darīt visiem,maskejot to ar šo neliešu sekmīgo darbošanos literatūras,mākslas,zinatnes un citās jomās.Publiski slavejot šos neliešus tiek nodarīts neatgriezenisks ļaunums tautas pašapziņai un cieņai.

 8. Tas ir apsveicami, ka ierosinājums sasaukt starptautisku tiesu par staļinismu un par visiem padomiešu noziegumiem nāk no dažu inteliģentu krievu puses.

 9. starptautiskas tiesas tiesaja nacistiskos nozidzniekus bet uzvaretajus netiesa ko sis gordons velas panakt pirms naves sap par hitlera noziegumiem……

 10. Vai tiesa pret staļinismu būs arī tiesa pret marksismu? (pardon, iepriekš pieļāvu “r” iztrūkumu)

 11. Vai tiesa pret staļinismu būs arī tiesa pret maksismu? Jūs ko – ārstēsiet sifilisu ar Nivejas krēmu?

 12. un kam tas vajadzigs?

 13. Vai Latvijas politiski VIP personu politkorektums ir savienojams ar komunisma ideoloģijas un darbības tiesu? Tad jau jātiesā arī pašu mīļums PSKP un jānosoda represijas pret PSRS tautām un atsevišķiem pilsoņiem, jānosoda pašu rīcība ar mēslu vešanu uz Airītēm…
  Nekad – bet vajadzētu, lasi nākošajiem komunisma, impērijas, islama kalifata mīļiem negribētos atbrīvot pasauli no brīvības…
  To jau liecina jau pirmā Latvijas Saeimas piekrišana islama valsts prasībai – paranžām ( valsts simbolam, kā tam puļķim Pārdaugavā) – to neaizliedzot…

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Nu ļoti politnekorekts komentārs! Visa latvijcu tauta taču atbalsta prostitūciju, restitūciju, parandžu nēsātājus, nosoda pagānu svētku svinēšanu, pulcēšanos kaut kādā nesaprotamā balagānā reizi 5 gados Mežaparkā un vēlmi visiem uzspiest izglītoties valsts valodā, arī likumīgiem un nelikumīgiem robežas pārkāpējiem.
   Un lēnāk pār tiltu ar mēslu vešanu uz “Airītēm”! Galvenais šinders gadiem un vēl joprojām sēž parlamentā un viņam ir svars.

 14. Varbut Ukrainas ieceres pieminekla parveides sakara vera nemamas “pakapeniskai” Pardaugavas obeliska pamatnes attirisanai?…

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Tiek meklēt bīstams noziedznieku pāris!

Lai pastiprinātu cīņu pret ēnu ekonomiku, VID plāno rūpīgāk uzraudzīt iedzīvotāju ienākumus. Banku pienākums būs ziņot VID par fiziskām personām, kuru konta apgrozījums pārsniedz 15 000 eiro gadā.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+